• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Konwersja Wagon osobowy firmy Rivarossi

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#1
Zakładam ten temat ponieważ potrzebuję porady w sprawie wózków do wagonu osobowego którego nabyłem jakiś czas temu. Pierwotnie wagon miał być wykorzystany jako ładunek dla samochodu ciężarowego + 2 przyczepy. Obecnie chcę ten wagon wykorzystać jako wagon mieszkalny dla załogi pociągu przewożącego transformator energetyczny. Wagon nabyłem w stanie uszkodzonym,lecz po drobnych zabiegach renowacyjnych jego wygląd powoli się poprawia. Uszkodzony dach wypełniłem klejem dwuskładnikowym Distal i wyszlifowałem. Dołożyłem też kominek oraz czerpnię powietrza. Wykonałem również nowy zderzak. Do całości brakuje mi 2 szt. wózków. Te, które pokazał kolega Konrad nie za bardzo mi odpowiadają, wagon który posiadam ma datę rewizji 68 rok, a więc III epoka i miał takie wózki jak na załączonym zdjęciu. Gdzie mógłbym nabyć takie wózki lub z póżniejszej epoki,proszę o pomoc w tym temacie.
Zdjęcie-0218.jpg Zdjęcie-0246.jpg Zdjęcie-0240.jpg Zdjęcie-0251.jpg Zdjęcie-0241.jpg Zdjęcie-0233.jpg
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#3
Zupełnie zapomniałem o tym temacie, a potrzebuję porady. Ponieważ mam już 2 szt. wózków od firmy Lenz, w zasadzie są takie same jak oryginały,to przyszedł czas na następne działanie. Chcę pomalować ten wagon na jednakowy kolor, najlepiej taki jak oryginały z początku lat 70 XX wieku. I tu miałbym pytanie do kolegów o kolor z jakim taki wagon wychodził z fabryki jako nowy produkt. Najlepiej nr. koloru.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#5
Dziękuję za linka. Kolor niebieski ma firma Felbermayr, można powiedzieć że obecnie jest potentatem w tym rodzaju transportu, inne firmy zajmujące się takim rodzajem transportu mają kolor wagonu typu Norca czerwony,szary, a kolor wagonu osobowego jest przeważnie zielony jak np. firmy STK z pomarańczowym pasem. Ale mnie chodzi po głowie taki skład tylko że z lat 70 i żeby na tym wagonie był napis PKP. Ponieważ w tych latach też odbywał się taki transport transformatorów i innych ładunków ponadgabarytowych jak np. generatory z ZSSR do elektrowni w Bełchatowie,transformatory przewożone z portu w Hamburgu do Polski, wtedy nie było prywatnych firm zajmujących się takimi przewozami tylko państwowe jak ZTE Radom i ZTE Katowice. Na tym forum http://www.motoshowminatura.fora.pl/warsztat,45/wagon-osobowy-pkp-1-kl,9183.html był pokazany przepięknie pomalowany wagon osobowy z kalkami PKP w skali 0. Ja nie potrafię otworzyć tych zdjęć, gdyby komuś z kolegów ta sztuka się udała to prosiłbym o wstawienie zdjęcia tego wagonu w tym temacie. Nie mówię o tych dwóch ostatnich zdjęciach.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#7
Pomalowałem wagon na zielono, dach na szaro. Wcześniej zdjęcia wstawiłem do tematu [ Budowa Transformatora Energetycznego ] ale w tym temacie też się przydadzą.
Zdjęcie0009.jpg Zdjęcie0010.jpg Zdjęcie0015.jpg Zdjęcie0014.jpg
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#8
Wagon w zasadzie gotowy. Został zamontowany pod wagonem zbiornik paliwa. Załoga jest gotowa do pracy. Brakuje sprzęgów, wózków oraz oznaczeń. Zastanawiam się nad założeniem oświetlenia w wagonie.

Zdjęcie0023.jpg Zdjęcie0024.jpg Zdjęcie0025.jpg Zdjęcie0039.jpg Zdjęcie0041.jpg Zdjęcie0042.jpg Zdjęcie0045.jpg Zdjęcie0047.jpg Zdjęcie0049.jpg Zdjęcie0052.jpg Zdjęcie0056.jpg Zdjęcie0057.jpg Zdjęcie0063.jpg Zdjęcie0033.jpg
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#10
I w tym miejscu zwracam się o pomoc do kolegi Krzysztofa Koja, potrzebuję nanieś oznaczenia na ten wagon, przewertowawszy strony internetowe z oznaczeniami wagonów osobowych stworzyłem taki numer; wersja pierwsza - PKP 51 51 99 10 012 - 2 Sct, wersja druga zaproponowana przez kolegę z Wrocławia 61 51 99 10 012 - 2 Sk, oraz wersja trzecia 51 51 67 18 001 - 6 St-x. Wagon chcę umiejscowić w latach 1970 - 1980. Może te numery są błędne a kolega zaproponuje ten właściwy. Bardzo liczę na pomoc w tym zakresie gdyż nie chciał bym zamówić nieprawidłowych kalek z opisami.
 

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
549 1 0
#12
To mi wygląda bardziej na jakąś przezroczystą folię samoprzylepną na której nadrukowano napisy niż na klasyczną kalkomanię. Kto jest jej wytwórcą ? Jeśli to jest klasyczna kalkomania to może trzeba było ją potraktować płynem do kalek.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#14
Kolego Tempest. Kalkę wykonała firma MF Zone. I były stosowane płyny zmiększające. Kalka jest po prostu za gruba. Mateuszu, Tobie jeszcze raz chcę podziękować za pomoc przy powstaniu tej kalkomanii. Nie wyrzucaj tego projektu, być może będę potrzebował jeszcze raz Twojej pomocy. Na razie zostanie ta na wagonie, ale będę myślał nad zmianą na bardziej niewidoczną, czyli cieńszą.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#15
Będąc w piątek w Wolsztynie wykonałem zdjęcie wagonu sypialnego produkcji zakładów w Zgorzelcu. Jest bardzo podobny do wagonu modelu firmy Rivarossi, ze zdjęć powyżej,
Zdjęcie0020.jpg
Zdjęcie0023.jpg
Zdjęcie0025.jpg
Zdjęcie0022.jpg
ten sam układ okien oraz długość wagonu, 24,5 mb, oraz kominek na dachu wagonu.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#16
ten sam układ okien oraz długość wagonu, 24,5 mb
Ten sam układ okien, ale długość oryginału, ma podstawie którego powstał model, to 26,40 m. Nie wiem jednak, czy model jest utrzymany w skali, czy jest skrócony. Jeżeli jest skrócony, to długość modelu może z grubsza odpowiadać długości 24,50 m w skali 1:43,5 (lub 1:45). Tak jest np. ze skróconymi modelami H0: model wagonu 26,40 w skali 1:93,5 (skrócenie stosowane przez Fleischmanna i Trixa) ma długość ok. 282 mm, a to odpowiada mniej więcej długości 24,50 w skali 1:87. Inne różnice to wysokość i profil dachu. O proporcjach szerokości okien do szerokości słupków między nimi, czy o innych wózkach już nie wspomnę.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#17
Kolego Andrzeju .Dlatego napisałem że jest podobny, innego modelu wagonu który mógłbym zaadaptować i który byłby bardziej podobny do oryginału nie dostanę i dlatego cieszę się że mam taki wagon jaki mam. To jest kompromis.
 

Podobne wątki