• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1:25 Wagon do przewozu kwasu Rnh

draccus

Aktywny użytkownik
Reakcje
745 0 0
#1
Witam serdecznie
Trochę odpoczywam od dużych projektów. W międzyczasie machnąłem sobie taki oto wagonik ze specjalnymi naczyniami kamionkowymi do przewozu kwasów żrących wyposażony w budkę hamulcową. Docelowo będzie z tego model kartonowy w skali 1:25

pozostałe zdjęcia w dużej rozdzielczości poniżej.
https://flic.kr/s/aHsmuwYNq1
Jak zacznę budowę zdjęcia również będę wrzucał tutaj. Pozostało mi zastanowić się jakie dać oznaczenia. Pierwotnie zastanawiałem się na takimi.
petau-säuretopfwagen-wagenkasten.jpg
Pozdrawiam
 
OP
OP
draccus

draccus

Aktywny użytkownik
Reakcje
745 0 0
#4
Prace nad oznaczeniami trwają numer to raczej fikcyjny wzoruje się na wagonie Fleischmana St macierzysta Bielawa Dr Katowice . Niestety zdjęć archiwalnych takich wagonów jest tyle co na jednej dłoni palców więc improwizuję. Na próbę dałem też koledze do wydruku jeden zbiornik który wyszedł naprawdę zadowalająco. Pozdrawiam
 

Załączniki

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
#7
Zrobic jedna beczke idealnie jako "matke". Forma dwuczesciowa nie musi byc nawet dzielona a tylko nacieta u gory. Na wlew zrobic dodatkowa mala foremke. Oddlewanie zywicy poprzez obracanie forma. Nie trzeba tu zadnych pomp prozniowych innych cudow.
 
OP
OP
draccus

draccus

Aktywny użytkownik
Reakcje
745 0 0
#8
Jan wiem że taki wagon na PKP to nie fikcja chodziło mi o numer inwentarzowy. Szkoda że nie mam jakiegoś katalogu z przydziałem numeracji.
Tomasz zależy z czego to odleje jak z gipsu to raczej będzie koszt niewielki. Będą się lepiej prezentować niż takie z kartonu. No ale tutaj tez nie mogę dać ciała bo są tacy kartoniarze co tylko robią w standardzie więc ich też nie mogę zawieść ;)
Daro forma będzie na 12 szt. już się drukują :) beczki i dekle idą osobno. Tylko delikatnie później oszlifować i prysnąć farbą
Zobaczymy jak zacznę to kleić wtedy będę wiedział co i jak :cool:
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
#10
Nie warto robić formy na 12szt. Lepiej 2 po 6szt. jak już chcesz mieć odlane prawie w tym samym czasie. A nawet 4 po 3szt. Więcej wyjdzie gotowych odlewów z foremek a i czasu na manipulacje podczas odlewania przy każdej będzie więcej.
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
OP
OP
draccus

draccus

Aktywny użytkownik
Reakcje
745 0 0
#11
epoka to III byłaby odpowiednia. Co do form to tak nie będzie to od razu na 12 tylko właśnie jakoś na podział tylko pisałem że 12 sztuk do druku od razu poszło. manewrowanie dużą formą może być utrudnione.
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.053 26 1
#12
[QUOTE="... na wagonie Fleischmana St macierzysta Bielawa Dr Katowice ... Pozdrawiam[/QUOTE]
Podejrzewam, że wkradł sie tu błąd literowy. W dyrekcji Katowickiej nie było stacji Bielawa. Najbliższa bielawa znajduje się na przedgórzu sudeckim. Sądzę, że chodzi o stację Bierawa, a ta w owej dyrekcji była. To stacja koło Kędzierzyna-Koźla i jest jedną z obsługujących zakłady chemiczne w Kędzierzynie. Biorąc pod uwagę przeznaczenie wagonu, to by mogło sie z tą Bierawą zgadzać.
 
OP
OP
draccus

draccus

Aktywny użytkownik
Reakcje
745 0 0
#14
Witam polskie oznaczenia wagonu gotowe. Może są jakieś uwagi chętnie je przyjmę czy wsio jest dobrze opisane i na swoim miejscu. Biorę się za niemieckie. Pozdrawiam
 

Załączniki

OP
OP
draccus

draccus

Aktywny użytkownik
Reakcje
745 0 0
#16
Marcinie dzięki za czujność po weryfikacji oznaczeń na tablicy ostrzegawczej widnieje miara oddzielająca słowo od znaku interpunkcji.
jeszcze pozostaje kwestia koloru bo w specyfikacji jest napisane że czerwony na czarnym tle ( podobnie jest na niemieckich tylko że czerwony na białym tle) Na modelach jakie widziałem jest na biało. Nie wiem której wersji się trzymać.
 

Załączniki

  • 207,5 KB Wyświetleń: 43
Ostatnio edytowane:

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.012 28 1
#17
Widzę podstawowy błąd w zapisie pojemności wagonu.
Te wagony miały pojemność 12m3.
Tak więc jeżeli chcemy podać wartość w hektolitrach to powinno być = 120hl
Jeżeli chcesz zostawić wartość 12000 to litrów.
Kolejne spostrzeżenie - zapis numeryczny i seria wagonu. Zapis literowy ( na czarnej tablicy ) pod numerem - natomiast na ramie za numerem ale przed tym zapisem oznaczenie właściciela wagonu ( PKP) Taki układ :

układ napisów.jpg


I jeszcze jedna sprawa nie ma zapisu "ROZSTĘP OSI " powinno być - Rozstaw osi.
Brakuje na ramie zapisu o systemie hamulca ( jaki został zastosowany )
Wagon zapowiada się super (y)
Pozdrawiam serdecznie
 
OP
OP
draccus

draccus

Aktywny użytkownik
Reakcje
745 0 0
#18
Dzięki Zbyszku za fachową poradę :) korzystałem z tej tabeli przy tworzeniu opisu i tam było takie sformułowanie jak rozstęp
Jeszcze jedno a znak przynależności prywatnej jak umieścić w nowej konfiguracji ?? pozostaje jeszcze wymiar tablicy obawiam się że przy zachowanej wysokości opisu na czarnej tablicy konfiguracja jaką zasugerowałeś po prostu się nie zmieści . :niepewny:
 

Załączniki

  • 221 KB Wyświetleń: 46
Ostatnio edytowane:

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.012 28 1
#20
Zwymiarowane napisy ( według norm ) miały w praktyce pewne odstępstwa - były po prostu pomniejszone (jeżeli nie starczało na to miejsca)
Jeżeli zmniejszysz ten zapis na czarnej tablicy ( z orłem ) nie będzie to błąd - bo dla oka będzie adekwatny/poprawny ( w swoim zapisie).
Oznaczenie,że to wagon prywatny umieścił bym obok numeru wagonu z prawej strony. I wcale nie musi być tak duży jak sam numer.
Pozdrawiam serdecznie
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:25 17
Skala 1:25 5

Podobne wątki