• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Waga kolejowa

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
2.014 6 0
#1
Waga kolejowa to niezbędny element infrastruktury małej stacji kolejowej. Na dużych stacjach są mało dostrzegalne, ale na mniejszych stacjach, czy stacyjkach ich obecność jest bardzo rzucająca się w oczy. W wadze kolejowej najbardziej widoczną częścią jest budyneczek czy też baraczek, w którym znajduje się urządzenie skalujące wagę, a który to budynek /barak znajduje się tuż przy torze z pomostem tejże wagi. Rozróżniamy baraki z blachy falistej, przynależne do epoki I i II, i budynki murowane z epoki III, IV i dalej.
W skali H0 czyli 1:87 produkowanych jest kilka rodzajów wag wraz z zabudowaniem, które to można przypisać różnym epokom.
W swoich zbiorach posiadam dwa rodzaje zabudowań urządzenia skalującego, są to wyroby nieznanych mi producentów i posiadają już swoje lata.Są w stanie takim w jakim je zakupiłem an aukcjach. Wg mnie są z epoki II lub III.
Prezentuję je w sytuacjach, w których jest już bardzo daleko posunięty stan likwidowanej infrastruktury przynależnej terenom kolejowym.

Hoart Waga 1.jpg
Hoart Waga 2.jpg


Dziś dostępnym barakiem z blachy falistej jest wyrób firmy Vollmer 45743), który się nadaje wg mnie idealnie do epoki II i III. Tu niestety pomost wagowy w torze trzeba imitować własnym sumptem, ale to nic trudnego, po prostu trzeba nałożyć na odpowiedni kawałek toru ryflowaną imitację blachy.
Z budynków murowanych, w których znajduje się urządzenie skalujące wagę, i który to wg mnie zasługuje na szczególne podkreślenie, i który to idealnie pasuje do klimatów PKP epoki III, IV, V, jest wyrób producenta https://bogos.pl/pl/p/H0-Waga-kolejowa-187-187/404 .
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
H0e
Reakcje
7.785 134 3
#3
Dziś już mogę nie zdążyć ale jutro dodam zdjęcia, które posiadam z wagami oraz z mechanizmami ;)
 

Podobne wątki