• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Węglarka wąskotorowa w skali Se

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.053 26 1
#1
Ponieważ już od jakiegoś czasu wspominałem o tym, że kusi mnie wąskotorówka w Se, wreszcie, po kilku próbach "ćwiczebnych" kartonowych pudeł wagonów, zrobiłem wreszcie ten krok i skleiłem z HIPS'a wagon, inspirowany węglarką 69W.
Burty skleiłem z hipsowych płaskowników szerokości 3,2 mm, wzmocnione kątownikami 1,5 x 1,5.
Żeby to się wszystko nie porozjeżdżało, najpierw "deski" nakleiłem na rysunek wagonu zwykłym klejem biurowym, a potem już CA naklejałem usztywnienia.

20220313_170646.jpg


Z założenia, miała to być na początek węglarka 60W, ale pomyliłem się przy przycinaniu burt i oberżnąłem to co miało być bokami ostojnic pod pomostem hamulcowym.
I tak, krok po kroku, powstało pudło wagonu w stanie surowym.
Wagon zaopatrzyłem w wózki sklejane z elementów. Z opisu wynika, że to wyrób naszych południowych sąsiadów. Rama jest bardzo prosta w montażu, ale zestawy kołowe to dziadostwo i trzeba będzie je wymienić na coś porządnego.

20220320_161728.jpg


Po uzupełnieniu pudła we wzmocnienia ostojnicy wyszło to, co pokazuje ostatnie zdjęcie.

20220320_171428.jpg


Teraz będzie żmudne szlifowanie, szpachlowanie, uzupełnianie w stopnie manewrowe, uchwyty, sprzęgi i inne drobiazgi. Ogólnie mówiąc,- wykończeniówka. Malowanie, z racji czasowej nieobecności w umiłowanej Ojczyźnie, nastąpi dopiero najwcześniej w maju.
Pomyślę nad jakąś waloryzacją, ponieważ burty wyglądają jakby deski się nieco wypaczyły, a więc znaczy, że wagon swoje już przewiózł.

cdn.
 

Załączniki

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#2
Szacun. Mi się nie udało zbudować wagonu z profili, mimo posiadania dokładnych planów, a tu proszę, wagon jak marzenie. Czekam na "poprawną" 60W.
 
OP
OP
hamulcowy

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.053 26 1
#3
Szacun. Mi się nie udało zbudować wagonu z profili, mimo posiadania dokładnych planów, a tu proszę, wagon jak marzenie. Czekam na "poprawną" 60W.
Dziękuję za Twoją opinię, chociaż w moim odczuciu, optycznie to szału nie ma.
Muszę jeszcze podumać nad sposobem budowy. Chodzi mi mianowicie o to, że dechy poszycia burt rozłażą się na narożach, co widać na zdjęciach. To nie będzie problemem przy krytych wagonach, ponieważ można naroża najpierw usztywnić od wewnątrz, ale przy węglarkach,- tak.
Po za tym, inaczej trzeba rozwiązać sprawę ściągu pod ostoją. Zastosowałem kątownik 1,5x1,5, bo takie rozwiązanie widziałem na zdjęciach, ale jak to będzie cienki drut, poprawi wygląd wagonu. Kolejna sprawa, to sprzęgi. No ale dzięki temu, że jest tyle jeszcze rzeczy do ogarnięcia, jest więcej radochy i zabawy.
To moja pierwsza przymiarka wykonania wagonu z hipsowym odeskowaniem. W 0e to dechy grawerowane były na kartonie laserem, a z hipsa były tylko profile. (Prezentowałem je kiedyś na Forum, bodajże w 2017. lub 2018 wykonanie brankarda z Rud).
A Ty w jakiej skali próbowałeś zbudować wagon, o którym piszesz?