• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Konwersja Węglarka Es PKP typu 9W na bazie modelu Rivarossi

OP
OP
Jacek765

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.286 61 2
#21
Co do podmalowania kalkomanii to nie chcę tego robić bo nie zawsze się trafi z kolorem.
Co do wymiarów to masz rację. Kalki projektował mój kolega i przeskalowywał z H0 i chyba coś zrobił niedokładnie. Abecadło jest ok 10% za duże i też oznaczenie powierzchni jest za wysokie. Problem w tym że nie sprawdzałem wymiarów mając zaufanie do projektu zwłaszcza że kolega przynajmniej część oznaczeń mierzył z prawdziwego wagonu. O prawidłowości czasem się przekonujesz gdy kalki już są na modelu. Na razie muszę z tym żyć bo średnio mi pasuje usuwanie kalkomanii zwłaszcza po pomalowaniu bezbarwnym lakierem. Chyba by to się skończyło na malowaniu całego wagonu na nowo. Jeśli już to chyba poproszę kolegę o " -x " do oznaczenia Es i usunę tą kropkę przed nim to wtedy przynajmniej daty będą zgodne.
Inna rzecz nie ma co porównywać oznaczeń na wagonie DB bo każda kolej miała swoje normy i akurat na DB stosowano oznaczenia o dwóch wielkościach liter/cyfr. Na PKP też numery wagonów mogły być stosowane w wysokości od 80 do 100 mm. A czasami i od tego zdarzały się odstępstwa.
 
OP
OP
Jacek765

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.286 61 2
#23
Zgadza się ale to są zdjęcia robione w epoce III i wtedy obowiązywały także inne normy na PKP. Mój model ma oznaczenia z epoki IV czyli po przyjęciu na PKP nowej normy oznaczeń według nowych przepisów UIC. Według tej normy znaki numeru UIC oraz oznaczenia literowe są tej samej wysokości. Aczkolwiek przepisy UIC nie zabraniały stosowania znaków różnej wysokości, czego dowodem są znaki różnej wysokości w numerze wagonu DB.
 

Podobne wątki