• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fotografie Wąskotorowe klimaty

Reakcje
201 4 0
Po wizjach lokalnych w miejscach gdzie przebiegał szlak, takie też wnioski wyciągnęliśmy - linia Ozorków-Stryków przecinała 2 rzeki + jakiś niewielki strumyk lub rów melioracyjny. Na starych mapach rysowana jest raczej kawałek od drogi, ale w rejonie Moszczenicy raczej nie ma takiej opcji, żeby przechodziła inaczej jak dawnym mostem drogowym- są tam zbyt duże rozlewiska i spadek terenu w stronę rzeki po obu stronach, w zasadzie jedyne rozsądne przewężenie to w miejscu obecnego mostu drogowego. Przejście torami z jednego brzegu na drugi w innym miejscu moim zdaniem wymagałoby prac niemożliwych do wykonania w krótkim czasie.
Mapy geodezyjne, o których wspomniałem wcześniej to potwierdzają, tor na moście oraz kawałek przed i za nim był ułożony wprost na drodze.

Natomiast Czerniawkę linia przecinała prawdopodobnie w polach, jednak w miejscu gdzie najprawdopodobniej musiała przebiegać, nie znaleźliśmy żadnych jednoznacznych śladów. Coś musi być jednak na rzeczy ponieważ w tym rejonie na wschodnim brzegu również są rozlewiska i częściowo podmokłe tereny, ale mniej więcej w kluczowym miejscu jest fragment wyraźnie twardszy, gdzie suchą nogą da się przejść na sam brzeg rzeki. Zostaje wbić tam "sondę" w postaci szpadla i zobaczyć czy cokolwiek było tam podsypywane.
To się również zgadza.

W załącznikach 4 plany geodezyjne mostów na Czerniawce i Moszczenicy z podejściami z obu stron.
 

Załączniki

TJM

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Na forum 750mm.pl zamieściłem kilka lat temu plan przebiegu linii Ozorków - Stryków sporządzony przeze mnie na podstawie planów geodezyjnych byłej DOKP Łódź znajdujących się w Archiwum w Łodzi. Zobacz tam, ale nie pamiętam już w jakim wątku to było. Plan ten nie był w wysokiej rozdzielczości ponieważ musiałem go zmniejszyć aby można było go tam zamieścić, ale jest czytelny.
Właśnie te Twoje mapy były najsolidniejszą podstawą do poszukiwań terenowych, ponieważ mapa na railmap/bazie kolejowej miejscami wykazuje bardzo dużą rozbieżność, a mapy z epoki wcale nie mniejszą - o czym przekonaliśmy się w trakcie pierwszej wizji lokalnej w terenie. Ich czytelność jest ok jeśli chodzi o sam przebieg szlaku, ale do szukania w terenie musiałem mocno pokombinować z wyliczaniem współrzędnych, żeby zrobić sobie urywki tracka GPS z przebiegiem szlaku. Przy okazji znalazło się coś takiego

łuk jesionka 2.png

W terenie widać również gołym okiem jakiś fragment łuku, w tym miejscu nie było orki pod sadzenie lasu. Po prawej od drogi już było orane i żadnych śladów nie widać. Szpadla w tym miejscu wbić nie można - oznaczony teren prywatny - ale powiedzmy, że na oko widać, że gleba dokładnie taka sama jak obok.

Jeszcze taka ciekawostka. Źródło: Google Earth, wersja na PC (można tam suwakiem cofać się w czasie, w wersji webowej nie znalazłem takiej funkcjonalności). Październik 2017, widać ciemniejszą kreskę lecącą przez pola, jej położenie pokrywa się mniej więcej z położeniem szlaku.
Roślinność zdradza czasami ślady po rzeczach których dawno nie widać w terenie. Tylko trzeba utrafić zdjęcie robione w odpowiednim momencie. Obstawiam że nawet jeżeli pod tory nic nie było sypane, to możliwe, że różnica w odcieniu wynika z tego, że przez 10 lat ten fragment pod torami nie było orany.

2017.png
 
Ostatnio edytowane:

Spy007

Użytkownik
Reakcje
70 0 0
Dobry wieczór wszystkim forumowiczom,
Otrzymałem w niedzielę (tj. 3 marca) informację od dziadków, jakoby na którymś programie TVP 3 Poznań miała miejsce emisja filmu z Krotoszyńskiej Kolei Dojazdowej. Tym bardziej przykuło moją uwagę, jakoby-według słów dziadków-film miał pochodzić z 1947 roku (!). Jednak szukając sam niczego nie znalazłem. Czy któryś z państwa ma wiedzę na temat owego nagrania i gdzie mógłbym je znaleźć?
Pozdrawiam, Spy
 

Podobne wątki