• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Urwane siodło w Mercu ;)

Reakcje
43 4 0
#1
Taki dokładnie widok zobaczyłem po wyjęciu ciągnika z pudełka. Podstawa siodła ordynarnie wciśnięta w przypadkowe miejsce w ramieo_O, a rzeczony element gdzieś obok (całe szczęście że jeszcze był). Pewnie model był z końca drugiej zmiany i ktoś się bardzo spieszył by wyrobić dzienną normę, bo to przecież renomowana firma:niepewny::niepewny::niepewny:. Piękna naczepa z zestawu w takim stanie rzeczy nie nadawała się do doczepienia. Cóż robić? Ponieważ reklamacja wydała mi się zbyt skomplikowana i czasochłonna postanowiłem to naprawić. Aby jednak przyklejany element nie trzymał się na przysłowiowe "słowo honoru" w podstawę siodła wkleiłem dwa druciki 0,3mm uprzednio wywierciwszy odpowiednie otwory w obydwu łączonych elementach. Kawałki drucika wkleiłem w podstawę klejem cyjanoakrylowym (kropelka) a siodło dwuskładnikowym epoksydowym ( z marketu budowlanego). Operacja się udała, pacjent może wyjść do domu i obwozić się ze swoją piękną Naczepą :cool:
WP_20220327_005.jpg
WP_20220327_004.jpg
WP_20220327_008.jpg
WP_20220327_009.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Martinez74
Reakcje
43 4 0
#3
Nie sądziłem że zrobię kolejny wpis w tym temacie. Ale jednak. Niedawno otrzymałem paczuszkę z kolejnymi modelami Herpy. Jeden z modeli również miał podobną wadę. Nie wiem czy tylko ja mam pecha, czy może to częstsza przypadłość? Nie powielając już mojego wpisu z pierwszego postu-poprawiłem, naprawiłem. Technologia taka sama jak w poprzednim przypadku. Ewentualnym naśladowcom napomknę tylko aby zwrócić uwagę na zamocowanie siodła na odpowiedniej wysokości względem podstawy, tak by naczepa "leżała" później w poziomie. Przy waloryzacji którą planuję siodło będzie oczywiście pomalowane. Nawiasem pisząc to miniatura Actrosa z Rietze ma lepiej konstrukcyjnie rozwiązane mocowanie siodła, w dodatku wahliwe jak w oryginale i solidniejsze niż oferuje Herpa.
WP_20220403_002.jpg
WP_20220403_003.jpg
WP_20220403_004.jpg
WP_20220403_005.jpg
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.922 386 20
#4
Fajnie, że pokazujesz jak coś można zrobić samemu, czy poprawić błędy lub urwane elementy, ale jakbyś zdjęcia zrobił ostre to byłoby widać, co jest zepsute i co jest poprawione, no i w jaki sposób jest poprawione.
 
OP
OP
Martinez74
Reakcje
43 4 0
#5
Przyznaję Tobie rację odnośnie zdjęć. Niestety nie mam obecnie nic co pozwalało by na zrobienie lepszego makra. Wyszło to trochę lepiej w pierwszym poście. W obu przypadkach siodła były oderwane od podstaw. Cała "sztuka" polega na tym żeby je trwale połączyć. Stąd pomysł użycia drutu miedzianego 0,3mm i kleju epoksydowego. Reszta to już prozaiczne oszlifowanie kikutów pozostałych po oderwaniu części, napunktowanie igłą miejsc wiercenia. Po tej czynności wkleiłem kawałeczki drutu na klej CA, najpierw w podstawę. Najważniejsze w tym przedsięwzięciu jest odpowiednie zmierzenie i rozplanowanie otworów tak by pokrywały się ze sobą. Dużo pisaniny, a czynność stosunkowo prosta. Tyle że wiertło 0,3mm jest kruchutkie i raczej nie użyje się wiertarki elektrycznej ;)
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.922 386 20
#6
Odnośnie zdjęć, to proponuję zrobienie zdjęcia zwykłym aparatem w telefonie z odległości, która zgodnie z instrukcją pozwoli na uzyskanie ostrości, potem wykadrowanie zdjęcia (np w programie dołączonym do telefonu) i wklejenie tak przygotowanego zdjęcia na forum. Wtedy będzie ostre. Oczywiście należy zadbać o to, żeby obiektyw aparatu był czysty i żeby przy kliknięciu na przycisk zrobienia zdjęcia nie ruszyć telefonem.