• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

TT-ką po stole czyli moje namiastki makiety

Reakcje
90 2 0
#1
Tak jak pisałem kiedyś w moim poście powitalnym, w zeszłym roku powróciłem do kolejkowego hobby.
Zaczęło się od podarunku od mojej siostry. Dostałem od niej wtedy kilka wagoników BTTB, trochę kartonowych budynków z czasów PRL i innych drobiazgów.
Nieco później kolekcja powiększyła się o kolejne wagony, czerwoną lokomotywę V36 i dwa zestawy startowe - podwójny nr katalogowy 1928 i pojedynczy - nr 1984.
Póki co nie mam możliwości zbudowania makiety i po zabawie trzeba wszystko sprzątnąć z powrotem na półkę.
Postanowiłem pokazać zdjęcia z moich stołowych zabaw. Dzisiaj zdjęcia archiwalne z mojej pierwszej zeszłorocznej zabawy.
Widok ogólny:
01.jpg 04.jpg 03.jpg
Zbliżenie na stację:
02.jpg 05.jpg 06.jpg
Jak widać, zielona BR92 wymaga solidnego mycia :)
I na zakończenie kilka moich, raczej zabawkowych pojazdów:
07.jpg
Zdjęcia robiłem telefonem w godzinach nocnych:) w przyszłości pomyślę o lepszym źródle światła.
Póki co jeżdżę na U-rurkach - do zabawy na stole na razie mi wystarczą ale mam na uwadze zakup torów modelowych.
 

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#2
Jako stary tetetkowicz pozdrawiam i życzę sukcesów przy pracy nad makietą. Nawet że starego BTTB można dużo wycisnąć. Powodzenia!
 
OP
OP
M
Reakcje
90 2 0
#4
Pomysł jest świetny, prześledziłem wątek o Twojej makiecie. Aktualnie w moich warunkach jest nierealizowalny ale w przyszłości - kto wie.

Aktualnie oprócz jazd po gołym stole mam do dyspozycji jeszcze jedną alternatywę.
Udało mi się nabyć okazyjnie styropianową makietę produkcji Tilliga.
Podstawowa wersja makiety składa się z sześciu kwadratowych segmentów o wymiarach 33,5 cm x 33,5 cm łączonych plastikowymi pierścieniami.
Całość mieści się w sporym kartonowym pudle.
20230205_093959_Burst01.jpg 20230205_111427.jpg 20230205_111443_Burst01.jpg
Według katalogów na stronie As Rumia makieta ta była dostępna w latach 1998-2002 w różnych wariantach wyposażenia. Można było też dokupić segmenty dodatkowe.
W komplecie który zakupiłem znajdowała się podstawowa makieta, dwa segmenty dodatkowe, lokomotywa spalinowa V23 z trzema wagonami towarowymi, zasilacz, komplet torów i trochę innych drobiazgów.
Widok ogólny po rozłożeniu (zdjęcia z pierwszego próbnego rozłożenia kiedy nie ustawiałem budynków):
20220825_210138.jpg 20220825_210349.jpg
Zbliżenie na skład który był w komplecie:
20220825_211608.jpg
Czerwona V36 DB ze składem cystern:
20220825_215922.jpg
Na zakończenie mała ciekawostka - jak dawniej wyglądały opakowania torów od Tilliga:
20230205_093729_Burst01.jpg 20230205_093745.jpg
Wiem że to rozwiązanie to pewna droga na skróty ale jak już pisałem budowa makiety musi zaczekać. Myślę też czy nie rozbudować tej pseudo makiety. Na razie jazdy po stole jak i po tej makiecie uprawiam zamiennie zależnie od upodobania.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#5
Udało mi się nabyć okazyjnie styropianową makietę produkcji Tilliga.
Podstawowa wersja makiety składa się z sześciu kwadratowych segmentów o wymiarach 33,5 cm x 33,5 cm łączonych plastikowymi pierścieniami.
Całość mieści się w sporym kartonowym pudle.
Zobacz załącznik 951585 Zobacz załącznik 951586 Zobacz załącznik 951587
Według katalogów na stronie As Rumia makieta ta była dostępna w latach 1998-2002 w różnych wariantach wyposażenia. Można było też dokupić segmenty dodatkowe.
Pierwszy raz to na oczy widzę w sensie u kogoś na stole. Info o tym jest w jednym z katalogów Tilliga. Reklamowali to kiedyś. Jako zabawka na jakiś czas na start może to i dobre, ale szczerze - ja bym w to nie brnął w sensie rozbudowy o kolejne segmenty "styropianowe" (choć to pewnie jakiś styrodur raczej). Pomysł był na tyle 'poroniony' że zrezygnowali szybko z tego.
 

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#7
Mam duży zapas torów typu U od BTTB. Ich mankament, to słaba ochrona przed utlenianiem. Dla porównania pierwsze tory PIKO w skali H0 na tekturowych podkładach do dzisiaj lśnią blaskiem, podobnie pierwsze wykonania torów PIKO w H0 na podkładach z plastiku (później niestety tak dobrze nie było).
Mam jeszcze pierwsze tory TT firmy Zeuke, i te trzymają formę do dziś :) - zacni staruszkowie.
 
OP
OP
M
Reakcje
90 2 0
#8
Jako zabawka na jakiś czas na start może to i dobre, ale szczerze - ja bym w to nie brnął w sensie rozbudowy o kolejne segmenty "styropianowe"
Z takim właśnie zamiarem zakupiłem - aby rozłożyć, pojeździć i po skończonej zabawie spakować. Jeśli chodzi o ewentualną rozbudowę to i tak bym budował z czegoś solidniejszego niż styropian ale na razie nie mam takich planów.

Przede wszystkim pomysł umarł śmiercią naturalną, gdy Tillig wycofał się z produkcji U-rurkowych torów.

A później pojawiły się 'bettungs-y', więc takie gotowe makietki straciły sens.
Sam pomysł myślę że jest kontynuacją czy rozwinięciem mat będących w ofercie przez BTTB. Od czasu do czasu widuję oferty sprzedaży makiet bazujących na tych matach.
Jak pisałem w poprzednim poście ostatni raz makieta tego typu pojawiła się w katalogu z 2002 roku. W tym roku też ostatni raz pojawiły się U-rurki a zaczęły pojawiać się tory modelowe Link. Według tego co znalazłem w katalogach, pierwsze 'bettungs-y' pojawiły się w roku 2004

Ich mankament, to słaba ochrona przed utlenianiem.
Te tory które trafiły mi się z makietą są jeszcze w porządku ale to kwestia czasu, na szczęście są zdejmowalne. Część torów od BTTB jakie miałem w rękach były niemal całe czarne :). Co do torów z czasów Zeuke, się nie wypowiem bo nie miałem styczności ale z rurkami od dawnego PIKO zgadzam się z przedmówcą, że były takie które po latach nie straciły pierwotnego blasku.
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#9
Tak jak pisałem kiedyś w moim poście powitalnym, w zeszłym roku powróciłem do kolejkowego hobby.
Zaczęło się od podarunku od mojej siostry. Dostałem od niej wtedy kilka wagoników BTTB, trochę kartonowych budynków z czasów PRL i innych drobiazgów.
Nieco później kolekcja powiększyła się o kolejne wagony, czerwoną lokomotywę V36 i dwa zestawy startowe - podwójny nr katalogowy 1928 i pojedynczy - nr 1984.
Póki co nie mam możliwości zbudowania makiety i po zabawie trzeba wszystko sprzątnąć z powrotem na półkę.
Postanowiłem pokazać zdjęcia z moich stołowych zabaw. Dzisiaj zdjęcia archiwalne z mojej pierwszej zeszłorocznej zabawy.
Widok ogólny:
Zobacz załącznik 951290 Zobacz załącznik 951291 Zobacz załącznik 951292
Zbliżenie na stację:
Zobacz załącznik 951293 Zobacz załącznik 951295 Zobacz załącznik 951299
Jak widać, zielona BR92 wymaga solidnego mycia :)
I na zakończenie kilka moich, raczej zabawkowych pojazdów:
Zobacz załącznik 951298
Zdjęcia robiłem telefonem w godzinach nocnych:) w przyszłości pomyślę o lepszym źródle światła.
Póki co jeżdżę na U-rurkach - do zabawy na stole na razie mi wystarczą ale mam na uwadze zakup torów modelowych.
Dworzec Kwiatowo - klasyk! Sklejony przez mojego tatę w 88'.
Wcześniej była nastawnia, dom z balkonem, dwa magazyny i te domki z niebieskim dachem.
Dziś przedstawiają stan opłakany ale trzymam je z sentymentu.
Kiedyś nawet kupiłem sobie niewycięte (też z sentymentu) za grosze. Brakuje mi chyba tylko stacji.
 
OP
OP
M
Reakcje
90 2 0
#10
Dziś przedstawiają stan opłakany ale trzymam je z sentymentu.
Na moich też widać ząb czasu, co widać na zdjęciach. Z tego co ustaliłem przeglądając różne portale aukcyjne i ogłoszeniowe, domki pochodzą z serii Zrób To Sam TT. Nastawnia to numer 3, domek z czerwonym dachem to numer 4, domek z niebieskim dachem to numer 5. Co do reszty nie mam rozeznania. Poniżej zdjęcia opakowań, które znalazłem w sieci:
n3_nastawnia.JPG nr4_domek_wypoczynkowy.JPG nr5_domek_jednoprodzinny.JPG
@Wojtek_Kraków, W innym wątku wspomniałeś:
Mój pierwszy domek na makietę to była papierowa nastawnia (taka polska wycinanka).
Nie chcę zaśmiecać wątku ale napiszę tylko, że pachniała pumperniklem. I do dziś, jak gdzieś czuje ten zapach, to przypomina mi się ta chwila oraz nastawnia.
czy rzeczona nastawnia należała może do tej serii?
Wiesz może, czy oprócz tych budyków co są na moich zdjęciach mogły być też inne?
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#11
T
Na moich też widać ząb czasu, co widać na zdjęciach. Z tego co ustaliłem przeglądając różne portale aukcyjne i ogłoszeniowe, domki pochodzą z serii Zrób To Sam TT. Nastawnia to numer 3, domek z czerwonym dachem to numer 4, domek z niebieskim dachem to numer 5. Co do reszty nie mam rozeznania. Poniżej zdjęcia opakowań, które znalazłem w sieci:
Zobacz załącznik 952241 Zobacz załącznik 952242 Zobacz załącznik 952243
@Wojtek_Kraków, W innym wątku wspomniałeś:

czy rzeczona nastawnia należała może do tej serii?
Wiesz może, czy oprócz tych budyków co są na moich zdjęciach mogły być też inne?
Tak, nastawnia należała do tej serii.
Dworzec to byl chyba nr 1 (czerwone opakowanko) a magazyn nr 2 (zielone opakowanie)
Ten niebieski to chyba taka kopia plastikowych domków Vollmer 49368.
Ten pomarańczowy też chyba widziałem w wersji plastikowej DDR.
 
OP
OP
M
Reakcje
90 2 0
#12
@Wojtek_Kraków , dziękuję za uzupełnienie
Ten niebieski to chyba taka kopia plastikowych domków Vollmer 49368.
Ten pomarańczowy też chyba widziałem w wersji plastikowej DDR.
twój wpis sprowokował mnie jednocześnie do tego by poprzeglądać zdjęcia budynków na makietę dostępne w sieci.
Oprócz domku Vollmer 49368 znalazłem jeszcze dwa modele, na których wzorowana są budynki z kartonu.
Na początek wspomniany prze Ciebie domek z numeru 5 i jego odpowiednik (zdjęcie znalezione na ebay.pl):
20230210_183712.jpg vollmer_49368.jpg
Bryła obydwu jest bardzo zbliżona, różni się nieco rozmieszczenie okien i kartonowy ma widoczną masandrę na dachu.
Znalazłem też odpowiednik domku z numeru 4 - Vollmer 43702 link do źródła
20230210_183734.jpg volmer_43702.jpg 20230210_183751.jpg volmer_43702_tył.jpg
Podobnie jak w poprzednim, bryła jest niemal identyczna, zbliżone są belki podtrzymujące dach i balkon, w obydwu modelach są zaokrąglone drzwi wejściowe. Różnice są w układzie i ilości okien.
I moim zdaniem najciekawsze na koniec - nastawnia z numeru 3 - odpowiednikiem jest Vollmer 45733 lub jego wcześniejsza wersja 5233 występująca w katalogu na lata 1963/64 określana jako Stuttgart D, (link do zdjęć modelu):
20230210_183852.jpg vollmer-h0-stellwerk-stuttgartfertigbau.jpg vollmer_5233_nastawnia_rok_1963-1964.JPG vollmer-45733-h0-stellwerk-stuttgart-d.jpg 20230210_183953.jpg vollmer-h0-stellwerk-stuttgartfertigbau (1).jpg
Podobnie jak w poprzednich modelach, ogólna bryła jest identyczna.
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#13
Pytanie. - czy są w skali 1:120? Bo często na "budownictwie" do TT jest napisane TT/H0 i skala jest "nieczysta".
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#16
Na początek wspomniany prze Ciebie domek z numeru 5 i jego odpowiednik (zdjęcie znalezione Vollmer 43702 link do źródła
Zobacz załącznik 952842 Zobacz załącznik 952843 Zobacz załącznik 952845 Zobacz załącznik 952846
.
Właśnie o ten domek mi chodziło.
Wiadomo że te nasze kartonowe to raczej skali nie trzymały. Ale kto wtedy śmiałby wybrzydzać?
Cieszyliśmy się jak coś było;)

Nastawnia fajna!!!
Jeszcze tylko znaleźć odpowiednik dworca i magazynu.

Aż mnie korci żeby po swojemu zrobić te budynki;)
 
OP
OP
M
Reakcje
90 2 0
#17
Kiedyś nawet kupiłem sobie niewycięte (też z sentymentu) za grosze.
Aż mnie korci żeby po swojemu zrobić te budynki;)
Mając niesklejone możesz je zwielokrotnić i wykonać na wiele sposobów :)

Ostatnio mniej czasu na ukochane hobby ale niedawno wyjąłem domki i pomierzyłem, zgodnie z zapowiedzią podaję wymiary.
Na początek dworzec - ze względu na wielobryłowość budynku, podam wymiary dla każdej z brył osobno:
Peron:
- wysokość 11 mm
- szerokość 270 mm
Część prawa od strony torów (z pocztą):
- długość: 80 mm
- szerokość: 55 mm
- wysokość (do górnej krawędzi dachu): 100 mm
dodatkowe wymiary detali:
okna na parterze:
- szerokość: 12 mm
- wysokość: 16 mm
okna zielone na pierwszym piętrze (mierzone bez okiennic)
- szerokość: 9 mm
- wysokość: 13 mm
drzwi wejściowe na parterze:
- szerokość: 23 mm
- wysokość: 22 mm
Część środkowa:
- długość: 60 mm
- szerokość: 55 mm
- wysokość (do górnej krawędzi dachu): 63 mm
okna po obu stronach drzwi wejściowych:
- szerokość: 10 mm
- wysokość: 13 mm
Część najwyższa (z restauracją):
- długość: 110 mm
- szerokość: 76 mm
- wysokość (do górnej krawędzi dachu): 63 mm
okna na parterze:
- szerokość: 13 mm
- wysokość: 17 mm
okna na pierwszym i drugim piętrze (mierzone bez okiennic):
- szerokość: 9 mm
- wysokość: 13 mm
Dodatkowo wysokości kolejnych pięter:
podmurówka (szara): 11 mm
parter (ceglane): 27 mm
piętro pierwsze (białe): 26 mm
piętro drugie (żółte): 26 mm
Poniżej dodatkowe zdjęcia uzupełniające od góry i od podjazdu:
z20230219_152849k.jpg z20230219_152556k.jpg
I kilka ujęć z taborem dla oceny skali:
z20230219_152439.jpg z20230219_152454.jpg
Według mnie dworzec nie sprawia wrażenia mocno przeskalowanego

Teraz magazyn (tu już ilość wymiarów będzie zdecydowanie mniejsza :) )
- długość: 180 mm
- szerokość: 46 mm
- wysokość 56 mm (bez górnych wywietrzników)
rampa:
- szerokość: 17 mm
- wysokość: 11 mm
wrota:
- szerokość: 20 mm
- wysokość: 19 mm
Poniżej zdjęcia z udziałem wagonu krytego i ciężarówki IFA W50
z20230219_150421_Burst01.jpg z20230219_150539.jpg z20230219_150600k.jpg
Wydaje mi się że w miarę trzyma skalę.

Kolej na nastawnię:
Wysokość całkowita: 60 mm
wymiary wieży (bez górnej części):
- długość: 25 mm
- szerokość: 25 mm
- wysokość: 42 mm
wymiary nadbudowy:
- długość: 36 mm
- szerokość: 35 mm
- wysokość (bez dachu): 22 mm
- szerokość balkonu: 7 mm
drzwi dolne:
- szerokość: 9 mm
- wysokość: 17 mm
okno w nadbudowie:
- szerokość: 22 mm
- wysokość: 9 mm
drzwi górne:
- szerokość: 7 mm
- wysokość: 17 mm
Poniżej zdjęcia z lokomotywą i pojazdami:
z20230219_151306.jpg z20230219_151606k.jpg
Wymiary domków podam później, w kolejnym poście.
 
OP
OP
M
Reakcje
90 2 0
#18
I dzisiaj dodaję wymiary domków:
Dom z niebieskim dachem:
Bryła niższa:
- długość: 61 mm
- szerokość 60 mm
- wysokość całkowita do górnej krawędzi dachu (kalenicy): 43 mm
- wysokość parteru (pomiędzy podmurówką a dolną krawędzią dachu: 22 mm
okna:
- szerokość: 13 mm
- wysokość: 12 mm
Bryła wyższa:
- długość: 79 mm
- szerokość: 51 mm
- wysokość do górnej krawędzi dachu (kalenicy): 56 mm
poniżej zdjęcie z IFĄ W50 i samochodem Łada (wg opisu na podwoziu; modelu nie znam :) )
z20230219_193450k.jpg
i na zakończenie domek z czerwonym dachem:
- długość: 90 mm
- szerokość 73 mm
- wysokość do górnej krawędzi dachu (kalenicy): 59 mm
drzwi wejściowe:
- szerokość 90 mm
- wysokość: 17 mm
okna na parterze:
- szerokość: 10 mm
- wysokość: 8 mm
balkon:
- szerokość: 67 mm
- głębokość: 7 mm
wysokość parteru: 24 mm
wysokość piętra: 18 mm
I zdjęcie z pojazdami:
z20230219_193349k.jpg
Oba domki według mnie w miarę trzymają skalę.
I jeszcze małe uzupełnienie - na znanym portalu aukcyjnym znalazłem zdjęcie niesklejonego domku nr 5 z kartką z danymi producenta: Przechwytywanie.JPG
 
Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Relacje TT/TTm/TTe 5
Relacje TT/TTm/TTe 4
Relacje TT/TTm/TTe 84

Podobne wątki