• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Tramwaje międzynarodowe

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#1
Tytuł tematu może wydawać się trochę dziwny, ale chcę w nim zaprezentować tramwaje, przekraczające granicę międzypaństwową. To nie żart, są takie linie tramwajowe w Europie, które wyjeżdżają poza granicę kraju. Inspiracją do napisania tego była informacja o otwarciu pierwszej linii tramwajowej we francuskim Strasburgu, która przez most na Renie biegnie do niemieckiego Kehl. Tu jest informacja francuska, ale z pewnością można coś znaleźć także na stronach niemieckich.
http://www.20minutes.fr/strasbourg/...trasbourg-tram-ligne-passe-rhin-premiere-fois
Ale linia D w Starsburgu nie jest pierwszym, międzynarodowym tramwajem w Europie. W niedalekiej Bazylei są dwie "międzynarodowe" linie tramwajowe, z których jedna, nr 8, po przekroczeniu Renu biegnie dalej na północ wzdłuż prawego brzegu rzeki i dociera do niemieckiego Weil am Rhein, mając po drodze jeszcze dwa przystanki po niemieckiej stronie granicy.
http://www.tnw.ch/assets/files/content/liniennetz-basel-aggio/TNW_Liniennetz_Basel_Umgebung.pdf

Jeszcze ciekawsza jest podmiejska linia 10 do miejscowości Rodersdorf, również w Szwajcarii, która jednak by tam dotrzeć, po drodze przekracza dwa razy granicę szwajcarsko-francuską, co więcej, ma we Francji przystanek w miejscowości Leymen. Widać to też na mapie, do której podałem wyżej link. Warto wspomnieć, że sieć tramwajowa w Bazylei jest wąskotorowa, o szerokości toru 1000 mm.

Niestety, nie dysponuję własnymi zdjęciami tych tramwajów, ale można je znaleźć w sieci, również np. w mapach google. Nie mam na dziś wiedzy o innych tego rodzaju tramwajach, ani w Europie, ani poza nią, ale będę ten temat dalej zgłębiał. Jeżeli coś wiecie o takich tramwajach, zachęcam do dzielenia się tą wiedzą w tym wątku.
 
OP
OP
A

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#3
Trochę poszperałem, ale niczego więcej nie znalazłem. Wygląda na to, że przynajmniej w Europie nie ma więcej międzynarodowych tramwajów. Poza Bazyleą, jest realizowany projekt wydłużenia kilku linii tramwajowych wychodzących z Genewy do pobliskich miejscowości po francuskiej stronie granicy, ale żadna z tych inwestycji nie zostala jeszcze uruchomiona. Z tego, co wiem, były pewne problemy z ich finansowaniem, co wpłynęło na opóźnienie przedsięwzięcia. Tak, że przynajmniej na razie Bazylea jest chyba jedynym miejscem w Europie, gdzie można przejechać tramwajem z jednego kraju do drugiego.
 

Podobne wątki