• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Tramwaj typu 105N w skali 1:25 ( Modelik 28/07)

Czapajew

Znany użytkownik
Reakcje
686 1 0
#1
Witam wszystkich, w tym wątku chciałbym zaprezentować relację z budowy " Stopiątki" wydawnictwa Modelik, tym razem w skali 1:25. Początkowo miałem zamiar skleić 102NA, ale z racji tego, że od dawna nic nie kleiłem w tej skali, zdecydowałem się na 105N ze względu na nieco prostsze kształty. Model ten już kleiłem lata temu, gdy zaczynałem się bawić w modelarstwo kartonowe, ale wyszedł jak wyszedł i po jakimś czasie trafił do kosza. Model będzie odzwierciedlał wagon o numerze #470, stacjonujący w zajezdni Bytom Stroszek. Oryginał został zezłomowany w 2013r. Miałem nim okazję kilka razy jechać, między innymi na linii nr 9. Jeśli chodzi o samą wycinankę, to składa się ona z jednej strony historii oraz opisu budowy modelu, pięciu stron rysunków montażowych oraz czternastu stron z częściami. Dodatkowo zaopatrzyłem się w zestaw części wycinanych laserowo, które będą przydatne podczas budowy podłogi, dachu, szkieletu czy niektórych elementów wchodzących w skład wózków. Z racji tego, że wagon mam zamiar malować, zaopatrzyłem się również w zestaw kalkomanii.
Zanim przedstawię dotychczasowe postępy prac, to na początek okładka:

1.JPG


Budowę postanowiłem rozpocząć od sklejenia wózków. Robię obydwa naraz. Póki co skleiłem podłużnice i wygląda to mniej więcej tak:

2.JPG 3.JPG

Podczas budowy podłużnic natknąłem się na błąd. Dwie różne części są oznaczone jako 245:

4.jpg 5.JPG

Oprócz tego, na rysunku nie ma oznaczonych części nr 246. Należy nakleić je na białe okrągłe pole na część 245. Nie są to na szczęście jakieś poważne błędy i łatwo idzie się połapać co i jak.
Obecnie sklejam poprzecznice:

6.JPG

Póki co tyle, pozdrawiam :)
 
OP
OP
Czapajew

Czapajew

Znany użytkownik
Reakcje
686 1 0
#4
Witam, silniki wraz z wałami gotowe:

1.JPG 2.JPG

W wycinance część 299A ma wydrukowane "wybrzuszenie" z jednej strony, w pewnym sensie przy sklejaniu pierwszego silnika było to też moje niedopatrzenie i przy kolejnych już tego uniknąłem odcinając nadmiar nadruku, natomiast w pierwszym zeszlifowałem to. Poniżej zdjęcia przedstawiające o co chodzi:

3.jpg dada105_9757.jpg

Część 299A nakleiłem na tekturę 1mm, dzięki czemu łatwiej było mi skleić ją z częścią 299. Na rysunku montażowym nie ma opisanej części 293, ją również warto nakleić na tekturę tej samej grubości.
Obecnie jestem na etapie budowy przekładni, póki co posklejałem ich obudowy i przeszlifowałem:

dada105_9787.JPG

Część 264 również nakleiłem na tekturę 1mm, dzięki czemu łatwiej będzie złożyć to razem do kupy z 263. W instrukcji nie ma opisanej części 263A, ale w tym przypadku idzie się akurat łatwo połapać co i jak. Na dziś tyle, pozdrawiam :kawa:
 
OP
OP
Czapajew

Czapajew

Znany użytkownik
Reakcje
686 1 0
#5
Witam, budowa 105-tki idzie mozolnie z powodu braku czasu, ale coś tam się ostatnio ruszyło. Powstały przekładnie oraz belki bujakowe, skróciłem wały napędowe, ponieważ wyszły za długie ( moje niedopatrzenie) i wszystko co do tej pory powstało, pomalowałem podkładem.
Podczas budowy korpusu przekładni, okazało się, że część 275 jest za krótka o jakieś 2mm. Nie wiem czy tak ma być czy jest to błąd, w każdym bądź razie szparę można zamaskować wklejając część 277.

1.JPG

Części o numerze 264 nakleiłem na tekturę 1mm, dzięki czemu łatwiej było później je skleić z 263. Na rysunku montażowym nie ma opisanej części 263A. W przypadku belki bujakowej na rysunku również nie ma opisanej części 322. Mimo tego model skleja się całkiem przyjemnie.
Poniżej zdjęcia z obecnego stanu:

2.JPG 3.JPG 4.JPG 5.JPG

Silniki, przekładnie i belki bujakowe pozakładałem na sucho do zdjęcia. Posklejam całość do kupy jak już pomaluję wszystko na właściwy kolor. Dziś w miarę możliwości zacznę sklejać luzowniki, później już tylko koła i hamulce szynowe i może za pół roku będzie kolejna odsłona relacji :D Pozdrawiam :kawa:
 
OP
OP
Czapajew

Czapajew

Znany użytkownik
Reakcje
686 1 0
#6
Witam po dłuższej przerwie. Temat trochę obrósł kurzem, ale ostatnio wpadło trochę wolnego co zaowocowało dokończeniem wózków. Wymianie uległy wały napędowe, zrobiłem je całkowicie od nowa. Na zdjęciach można zobaczyć małe porównanie pomiędzy skalami H0 i 1:25.
Podczas dokańczania wózków, przy sklejaniu hamulców szynowych natknąłem się jedynie na małą drobnostkę- części z zestawu laserowego o numerach 315 i 316 są za długie o około 1,5- 2mm. Po przyklejeniu na nie części z wycinanki wystarczy tylko odciąć nadmiar. Tak to wszystko w porządku.

wozek1.jpg wozek2.jpg wozek3.jpg

Uprzedzając pytania dotyczące czopów skrętu w wózkach- zostały zamontowane zaraz po zrobieniu zdjęć.
Po wózkach postanowiłem, że zmierzę się z legendą tego modelu, czyli z siedzeniami ;)

siedzenia.jpg

Na dziś tyle, pozdrawiam :kawa:
 
OP
OP
Czapajew

Czapajew

Znany użytkownik
Reakcje
686 1 0
#10
Witam po 2-miesięcznej przerwie. Wszystkie 20 siedzeń gotowe, po przebrnięciu przez ten etap wziąłem się za budowę pudła wagonu, dachu oraz instalacji elektrycznej potrzebną do oświetlenia. Zrobiłem też parę elementów wyposażenia kabiny motorniczego, czyli pulpit, radiotelefon i fotel, jeszcze póki co rozgrzebane, bo muszę pomalować i pouzupełniać je w pozostałe części. Na dzień dzisiejszy prezentuje się to wszystko tak:

Siedzenia:

1.JPG 2.JPG 3.JPG 4.JPG 5.JPG

Część wyposażenia kabiny, jeszcze w trakcie prac:

9.jpg 10.jpg

Dach oraz ukryta w nim instalacja. Dojdą jeszcze klosze.

6.jpg 7.jpg 8.jpg

Pudło wagonu, póki co jeszcze bez poszycia zewnętrznego i wewnętrznego:

11.jpg 12.jpg

Poniżej podwozie, brakuje jeszcze kilku elementów. Skrzynię można swobodnie ściągać i zakładać, tak aby mieć dostęp do baterii i przełącznika.

13.jpg 14.jpg 15.jpg 16.jpg

Za chwilę druga część zdjęć ze względu na limit.
 
OP
OP
Czapajew

Czapajew

Znany użytkownik
Reakcje
686 1 0
#13
Witam, elementy wyposażenia kabiny motorniczego gotowe. Pulpit sterowniczy odrobinę " podrasowałem" i dodałem od siebie ograniczniki za pedałami czuwaka, hamulca i nastawnika jazdy.

1.JPG 2.JPG

Grzejniki szyb:

3.JPG

Gaśnica i nieodłączny towarzysz motorniczych, czyli nastawiacz do zwrotnic mojej roboty :)

4.jpg

Pozdrawiam :kawa:
 
OP
OP
Czapajew

Czapajew

Znany użytkownik
Reakcje
686 1 0
#14
Witam, stan prac na dzień dzisiejszy wygląda następująco, wnętrze zostało oklejone poszyciem wewnętrznym, dodane zostały grzejniki i wkleiłem do środka stanowisko motorniczego. Z grzejników jestem średnio zadowolony i w paru miejscach szpary zakryłem paskiem z zapasu koloru imitującego drewno.

1.JPG 2.JPG
3.JPG 4.JPG

Widok na stanowisko motorniczego, wkleiłem również grzejniki szyb i dodałem przednie oświetlenie

5.JPG

To tyle, pozdrawiam :kawa:
 
OP
OP
Czapajew

Czapajew

Znany użytkownik
Reakcje
686 1 0
#15
Wczoraj było poszycie wewnętrzne, więc dzisiaj trzeba było zająć się zewnętrznym. Poszycie tylnej części wagonu uzupełnię jak wkleję do środka tylną poręcz- część "G", inaczej byłoby to dość utrudnione.

106_0208.JPG 106_0209.JPG

Pozdrawiam :kawa:
 

Mateusz B

Moderator Grupy KKMK
Zespół forum
KKMK
H0e
Reakcje
327 2 0
#16
Gratuluję wytrwałości przy pracy nad modelem, chciałem jedynie zwrócić uwagę na to białe urządzenie. Z powodu widocznych krawędzi wygląda papierowo i moim zdaniem odbiera sporo uroku ładnie wykonanej kabinie.

1593035846778.png
 
OP
OP
Czapajew

Czapajew

Znany użytkownik
Reakcje
686 1 0
#17
Najlepszy efekt byłby, gdybym pomalował ten sterownik, ale w przypadku tego elementu wolałem zrobić go w standardzie. Ogólnie w rzeczywistości nie rzuca się to aż tak w oczy jak na zdjęciu, ale spróbuję jeszcze ostrożnie zrobić retusz tych krawędzi białą farbką.
 
OP
OP
Czapajew

Czapajew

Znany użytkownik
Reakcje
686 1 0
#18
Witam. Dziś mała aktualizacja, siedzenia już w środku, doszły kasowniki, poręcze, szafa aparatowa oddzielająca kabinę od części pasażerskiej i tablice kierunkowe wraz z numerem linii. Od siebie dodałem jedynie lusterko w kabinie motorniczego.

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg

Pozdrawiam :kawa:
 
OP
OP
Czapajew

Czapajew

Znany użytkownik
Reakcje
686 1 0
#19
W dzisiejszej aktualizacji maszyny drzwiowe. Podobnie jak w przypadku szafy aparatowej, pomalowałem je i nałożyłem na nie kalkomanie z oznaczeniami, symbolami graficznymi i imitacją głośnika. Części 161A i 162, z których są zrobione lampki sygnalizujące otwarcie drzwi i sygnał odjazdu, podkleiłem cienką tekturą i pomalowałem na odpowiedni kolor. Kolor z wycinanki jakoś mi nie do końca pasował. Kalkomanie to te, które pokazywałem w pierwszym poście tego tematu, zakupione około roku temu na stronie GPM-u. Kalki są w miarę dobrej jakości, do druku nie mam żadnych zarzutów, jednak folia na której są wydrukowane jest trochę sztywna. Miałem z nimi mały problem, a mianowicie klej pomiędzy kalką a papierem na którym była osadzona wysechł ( ?) albo tak jakby był, ale w bardzo, ale to bardzo małej ilości. Momentami było tak, że podczas wycinania poszczególnego oznaczenia z arkusza, kalka zaczęła sama schodzić z tego papierka. O tyle, o ile nie jest to większy problem na płaskiej powierzchni, to nakładanie ich na nierówną powierzchnię, w miejscach gdzie są jakieś zagięcia itp. byłoby prawdziwą udręką. Być może powodem tego problemu był upływ czasu, bo jak wspomniałem kalki kupiłem około rok temu. Nie mniej jednak, jakoś z tego wybrnąłem i całość wygląda tak:

106_0230.JPG 106_0232.JPG

Będąc w temacie drzwi ( maszyny drzwiowe już są), zastanawiam się nad zrobieniem otwieranych drzwi. Wykonanie mechanizmu takiego jaki jest w prawdziwej 105-tce, jest moim zdaniem niewykonalne, przynajmniej z takich materiałów jak karton, a nawet jeśli, to nie byłby zbyt trwały. Myślę natomiast nad takim rozwiązaniem jakie jest w Jelczu Berliecie, również wydawnictwa Modelik. Co z tego wyjdzie, zobaczymy. Pozdrawiam :kawa:
 

piotram

Użytkownik
Reakcje
91 0 0
#20
Świetnie to wygląda, rewelacja. Aż zdziwienie bierze że tak pięknie można wymodelować karton (np. szczególnie krzesełka:love:). Zapowiada się elegancko, kibicuję za dalszą budowę(y), bardzo mi się podoba. Tam w tle na którymś zdjęciu jest 105na w skali H0, bardzo pasowałby do mojej makiety, jednak póki co złożenia z kartonu się nie podejmę. Udało mi się skleić 2N z elementów wyciętych laserowo z wydawnictwa GPM, ale też nie szło mi to zbyt lekko. A czy ten w skali H0 był łatwiejszy do zrobienia niż w ten w 1:25? Bo z tego co się orientuję to w tych większych skalach jest trudniej?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:25 42

Podobne wątki