• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Tort czy moduły ??

K

Kpt.Nemo

Gość
#21
Damian napisał(a):
A ja się zapytam :?:
Po co wam takie makiety modułowe ? . Czy nie szkoda Wam kasy na coś takiego .
Nie lepiej wybudować sobie torcika ,i śmigać w kółeczko .

Przecież sam budujesz makietę modułową.
Odpowiedź na Twoje pytanie, gdybyśmy w klubie zbudowali makietę zamkniętą (torcik) to :

1.Nigdy bez zniszczenia nie wynieślibyśmy jej z klubu, a kto wie co nas jeszcze czeka. :cry:
2.Byłaby śmiesznie nierealistyczna. :oops:
3.Musielibyśmy zmienić nazwę klubu, a to jest od groma roboty papierkowej. :roll:
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#22
W sumie to ja też ma makietę modułowa... Jeden moduł ma 1mx1.5m... Ma zrobione złącza na brzegach, aby można było moduły rozłączyć... Moduły są połączone na śróbki... Elektryka na brzegu modułów jest "znormalizowana"... itd...

http://www.gbbkolejka.pl/wiki/show_image.php?id=650

:D :D

A jednak to jest tort jak bum cyk cyk...

Kpt.Nemo napisał(a):
1.Nigdy bez zniszczenia nie wynieślibyśmy jej z klubu,
Tu się nie zgodę. Dobry tort powinien być demontowalny, tak aby można go było wynieść z pomieszczenia... (przynajmniej moim zdaniem)
 
Reakcje
0 0 0
#24
Damian napisał(a):
A ja się zapytam :?:
Po co wam takie makiety modułowe ? . Czy nie szkoda Wam kasy na coś takiego .
Nie lepiej wybudować sobie torcika ,i śmigać w kółeczko .
Model - odzwierciedla rzeczywisty obiekt, czy np. teren ...itp... w miniaturze.
Jeśli ktoś więc chce mieć model kolei i bardzo zależy mu na kawałku rzeczywistości - robi moduły (bo chce mieć model nie tylko taboru, ale terenu, układu torów). A jak wiadomo, w rzeczywistości szlak kolejowy jest długi, rozjazdy mają małe skosy, itp.... czy tak trudno się kapnąć?

Jak ktoś chce mieć zabawkę z jeżdżącymi modelami pociągów po nie modelowym układzie torów, jakiego za chiny ludowe w rzeczywistości nie znajdzie (tylko w wesołym miasteczku) - robi kółko zwane tortem.

Ja tam nie rozumiem, po co zadawać takie pytania.... :shock: Przecierz to oczywiste... :LOL:

Tylko nie zaczynajcie zaraz z odnośnikami typu "LL". Ja też bowiem uważam jak wy, że jak ktoś woli tort niech buduje tort, a jak ktoś woli moduły - niech buduje moduły. Szanujmy to. Rozpoczynanie krytyki którejkolwiek z opcji do niczego nie prowadzi, poza rozpoczęciem uszczypliwości "co lepsze". A tak naprawdę nic nie jest lepsze, bo to zależy od postrzegającego. W końcu to budowniczy ma mieć frajdę, a nie publika. To co woli publika, właśnie ona wybierze. Nie róbmy za nią wyboru. Podobnie uważam na temat skal modelarskich. Amen

Nie wiem czy dostanę za ww słowa "po łapkach", ale "tako je prawdo"...
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#25
UNIVERS napisał(a):
...robi moduły
Nie prawda. Jak ktoś chce mieć model kolei to robi... model.

To czy robi moduł, czy tort nie zależy od tego, czy chcesz zrobić model, czy nie. Choć istnieją pewne korelacje... :D Właśnie wydaje mi się, że Damian to właśnie miał na myśli: mozna zrobić tort modelowy i moduł-gniot...

Mamy więc 4 możliwości (upraszczając):
1. moduł modelowy
2. moduł nie-modelowy
3. tort modelowy
4. tort nie-modelowy

Ja mam 4.
LL ma 1.
Lokomotywa77 ma pewnie 3.
Uprasza się o nie robienie 2. :D
 
OP
OP
A

Anonymous

Gość
#28
Kpt.Nemo napisał(a):
Damian napisał(a):
A ja się zapytam :?:
Po co wam takie makiety modułowe ? . Czy nie szkoda Wam kasy na coś takiego .
Nie lepiej wybudować sobie torcika ,i śmigać w kółeczko .

Przecież sam budujesz makietę modułową.
Odpowiedź na Twoje pytanie, gdybyśmy w klubie zbudowali makietę zamkniętą (torcik) to :

1.Nigdy bez zniszczenia nie wynieślibyśmy jej z klubu, a kto wie co nas jeszcze czeka. :cry:
2.Byłaby śmiesznie nierealistyczna. :oops:
3.Musielibyśmy zmienić nazwę klubu, a to jest od groma roboty papierkowej. :roll:
Tak sam buduję makietę modułową ;) ,ale mam i na ukończeniu torta ,i to dość pokaźnych rozmiarów .Dlatego potrafię rozróżnić co jest modelem kolei ,a co kolejką do zabawy .Ale sam przyznasz ,że w miarę zdobywanych doświadczeń u Was w Klubie ŁKMK ,
Słowo model nabrało innego znaczenia ,a moduły budowane w czasie obecnym różnią się ,
od tych budowanych na początku .
Dlatego ustalcie ogólnie na forum chociaż parę podstawowych zasad ,określających co będzie makietą modułową a co kolejką po długości .
Parę takich wytycznych już podano w powyższych postach .
Trzeba uświadomić naszą brać modelarską ,że nie można przenosić całych doświadczeń z budowanych wcześniej tortów na moduły ,a powiedzenie "każdy buduje co chce " nie prowadzi do niczego dobrego ,bo nigdy tego do kupy nie poskładacie .I po co komu takie moduły ,które nie dadzą się ze sobą poskładać w jakąś sensowną całość .
I dlatego napisałem ,że jak ma się budować byle jakie moduły ,to lepiej sobie zbudować torcika ,Bo wtedy można się chociaż w domu pobawić .
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#29
Dlatego ustalcie ogólnie na forum chociaż parę podstawowych zasad ,określających co będzie makietą modułową
Makietą modułową będzie każdy moduł (bez znaczenia czy się będzie tobie podobać czy nie) a uwierz mi że nawet jak nie będzie wykonany superrealistycznie jak byś ty chciał to i tak znajdą się osoby które będą się chciały łączyć. Najważniejsze żeby sam wykonawca modułu był z niego zadowolony a osoby które przychodzą takie moduły oglądać nie będą zwracać uwagi na niedociągnięcia typu że trawka na brzegach modułów nie jest taka sama. Wszystkim oglądającym bez względu na wiek oglądanie makiet na pewno sprawia jakąś radość (inaczej by nie przychodzili oglądać) więc radość wykonawcy jest wtedy podwójna.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#30
OP
OP
A

Anonymous

Gość
#31
gbbsoft napisał(a):
Damian napisał(a):
Dlatego ustalcie ogólnie na forum chociaż parę podstawowych zasad ,określających co będzie makietą modułową a co kolejką po długości .
No przeciez jest ustalone:
http://www.gbbkolejka.pl/wiki/tiki-inde ... sja+polska
lub
http://download.gbbkolejka.pl/doc/normaH0.pdf + http://download.gbbkolejka.pl/doc/normaDCC2.pdf
:shock:

PS. Ja sie pogubiłem o co ci Damianie w sumie chodzi...

O to ,że nie potraficie się dogadać w podstawowych opcjach ,przy budowie .
Jeżeli już są takie ustalenia ,to zawieście je w wątku makieta ,i to na czerwono .
Żeby każdy kto ma ochotę coś zbudować miał to przed oczami .I tego się trzymał .
Ideologia makiety modułowej powstało po to ,żeby odwzorować model kolei ,na tyle ile to możliwe .I nie naginajcie tego pod swoje Ja .
A stacja która ma 4-6 torów i 2 metry długości jest gniotem ,a nie modelem .
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#32
Damian napisał(a):
O to ,że nie potraficie się dogadać w podstawowych opcjach ,przy budowie .
Aha... No ale to wszyscy dobrze wiedzą...

Damian napisał(a):
Ideologia makiety modułowej powstało po to ,żeby odwzorować model kolei ,na tyle ile to możliwe
A mnie się zawsze wydawało, że po to, aby rozdzielić równolegle pracę na wiele osób (także pod względem finansowym)... :D

----------------------------

Damian napisał(a):
zawieście je
Damian napisał(a):
nie naginajcie
Mam prośbę (teraz jako moderator)... Czy mógłbyś przestać pouczać innych co maja robić... Bo zaczyna to być trochę nudne... :devil:
 
OP
OP
A

Anonymous

Gość
#33
gbbsoft napisał(a):
A mnie się zawsze wydawało, że po to, aby rozdzielić równolegle pracę na wiele osób (także pod względem finansowym)... :D
I tu się mylisz :sad:
Jak większość rozwiązań stosowanych w modelarstwie tak i sam pomysł makiety modułowej ,
narodził się za oceanem .
I to właśnie amerykańskie kluby zapoczątkowały budowy takich makiet ,po to żeby zbliżyć sie do realiów panujących w świecie 1:1 .A mianowicie ,długości stacji ,ilość wagonów w składach ,
długość peronów ,i setki innych detali .A majątki takich klubów sięgają setki tysięcy $.
Ludzie budują taką makietę ,przez parę lat ,a potem jadą z tym na imprezę ,i składają na prawdę długie szlaki , i w tym jest zabawa .
A to co się robi u nas to parodia tej ideologi .
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#34
Damian napisał(a):
I to właśnie amerykańskie kluby zapoczątkowały budowy takich makiet ,po to żeby zbliżyć sie do realiów panujących w świecie 1:1 .A mianowicie ,długości stacji ,ilość wagonów w składach ,
długość peronów ,i setki innych detali .A majątki takich klubów sięgają setki tysięcy $.
Ludzie budują taką makietę ,przez parę lat ,a potem jadą z tym na imprezę ,i składają na prawdę długie szlaki , i w tym jest zabawa .
Masz jakiś link, gdzie możnaby było o tym poczytać (tzn. o historii rozwoju modułów w USA)?
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.993 140 0
#35
Damian, sęk w tym, że u nas w Kaczystanie, takich robiących makiety modułowe jest nieco mniej niż w (pewnie) w najmniejszym stanie w Stanach (masło maślane)
więc porównywanie ich do nas (jest cokolwiek bez sensu).

zresztą, biorąc pod uwagę "budujących" makiety... jakie są przybliżone długości makiet w Polsce? hę?
 
OP
OP
A

Anonymous

Gość
#37
Misiek napisał(a):
Damian, sęk w tym, że u nas w Kaczystanie, takich robiących makiety modułowe jest nieco mniej niż w (pewnie) w najmniejszym stanie w Stanach (masło maślane)
więc porównywanie ich do nas (jest cokolwiek bez sensu).

zresztą, biorąc pod uwagę "budujących" makiety... jakie są przybliżone długości makiet w Polsce? hę?
Ja nas nie porównuje do nich ,tylko przedstawiam sedno ideologi istnienia makiety modułowej .
Ona jest po to żeby ,się połączyć z innymi a to co wyjdzie z połączenia ,ma być w miarę zbliżone ,zaznaczam w miarę ,do kolei 1:1 .
A tu każdy buduje jak chce i robi co chce ,a samo uzgodnienie profili przejściowych nie wystarczy .
Zobacz co by dzisiaj wyszło z połączenia tego co jest budowane i pokazywane na forum .
Stacja 2 metry ,2 moduły ,znowu stacja 2 metry i jakiś modulik do tego ,
przecież realizm to też i długość składów na makiecie ,jak się minąć na czymś takim ,gdy mamy szlak jednotorowy .
Przecież można się dogadać i zamiast budować 3 staje po 2 metry ,zrobić jedną wspólnie na przykład 8-10 metrów .
A tak każdy robi co chce ,a potem się dziwią ,że paru ludzi ze śmiechu pada na widok
ich twórczości .
 
OP
OP
A

Anonymous

Gość
#39
gbbsoft napisał(a):
Damian napisał(a):
Przecież można się dogadać
Przejdź do czynów... :devil:
I właśnie to robię .
zapewniam ,że dogadać się można ,i można tak budować jak piszę .
Bo mamy już ponad 20 metrów makiety która stanowi jedną zintegrowaną całość.
I ludzi budujących też przybywa ,tylko ,że nikt nie filozofuje ,ani na siłę nie pokazuje swojego Ja .
Są ludzie w Warszawie, Szczytnie ,teraz dochodzą z Lublina ,a paru jeszcze się doucza ,żeby
zacząć budowę .No i w Krotoszynie ,jest już 6 metrów szlaku ,i w tej chwili budowana jest
Parowozownia na 18 stanowisk z pełnym osprzętem pomocniczym , obrotnicą pod Big Boye ,i wszystko sterowane cyfrowo ;)
 

Załączniki

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#40
Super... Tylko po co przy tym tyle gadania i pouczania z twojej strony?!? Pokazujcie swoje dzieła i jak to robicie - to najlepsza metoda. Inni jak zobaczą co robicie i jak robicie, to się dołączą...

Damian napisał(a):
Moduł przejściowy podczas budowy
A przejściowy jest z czego na co?
 

Podobne wątki