• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Tester polaryzacji napięcia Tillig

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#1
Witam,

Czy ktoś z Kolegów używa testera polaryzacji Tillig Nr katalogowy 08419? Jako takowy nabyłem, ale uważam go za raczej bezużyteczny. Nie wiem czy dobrze się tym posługuję, instrukcja jest kiepska, a dioda świeci kolorem trudnym do określenia, w zależności od kąta patrzenia kolor się zmienia, a na pierwszy rzut oka jest dwukolorowa. Nie wiem czy przypadkiem nie jest trefny?
 

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.474 17 0
#2
Może dziwne pytanie, ale jaki rodzaj napięcia nim mierzysz? Bo w DC będzie się świeciła albo zielona albo czerwona. W DCC będą paliły się obie....
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
316 1 0
#3
Kolor się zmienia zależnie od kąta patrzenia bo LED ma wewnątrz dwie struktury - czerwoną i zieloną. Przy DCC świeci to na mniej więcej żółto i raz lepiej widać strukturę czerwoną a raz zieloną. Zależy od której strony patrzysz.
To już bardziej użyteczna jest żaróweczka 16 V z modelu plus dwa druty, po jasności świecenia oszacujesz wielkość napięcia.
 
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#4
Kolor się zmienia zależnie od kąta patrzenia bo LED ma wewnątrz dwie struktury - czerwoną i zieloną. Przy DCC świeci to na mniej więcej żółto i raz lepiej widać strukturę czerwoną a raz zieloną. Zależy od której strony patrzysz.
To już bardziej użyteczna jest żaróweczka 16 V z modelu plus dwa druty, po jasności świecenia oszacujesz wielkość napięcia.
No dobrze, ale produkt jest reklamowany jako "tester polaryzacji". Trochę to dziwne, że od kąta patrzenia są różne kolory. Jak mam na to patrzeć w takim razie? Z boku czy z góry? Będzie świecić z różnym natężeniem, w zależności od napięcia? A co z polaryzacją? W ogóle jego budowa jest jakaś tak niespasowana, dioda jest osadzona bardzo głęboko.

Postanowiłem się zaopatrzyć jeszcze w takie coś, może trafniejsze:
https://www.gaugemasterretail.com/magento/gaugemaster-gm52.html
 

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.474 17 0
#5
Ten, który wskazujesz w linku zadziała identycznie - tak jak Tillig. Różnica tylko taka, że masz tu diodę LED 3-kolorową pomarańczowy/zielony/czerwony. No i może będzie wyraźniejszy w odczycie - dioda nie jest obudowana.
 
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#6
Może dziwne pytanie, ale jaki rodzaj napięcia nim mierzysz? Bo w DC będzie się świeciła albo zielona albo czerwona. W DCC będą paliły się obie....
Oczywiście DCC. Sęk w tym, że nie wiem za bardzo jak tego używać, tzn. jak interpretować wskazania diody. Oprócz tego że się świeci, to co dalej?...Jaki wniosek?
 
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#7
Ten, który wskazujesz w linku zadziała identycznie - tak jak Tillig. Różnica tylko taka, że masz tu diodę LED 3-kolorową pomarańczowy/zielony/czerwony. No i może będzie wyraźniejszy w odczycie - dioda nie jest obudowana.
Mam nadzieję, że będzie lepszy niż ten tilligowski. Obudowa w Tilligu mnie nie przekonuje, jest jakaś taka niespasowana, ruszająca się. Masz może ten przyrząd?
 

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.474 17 0
#8
Oprócz tego że się świeci, to co dalej?...Jaki wniosek?
No wydaje mi się, a wręcz jestem pewien ;), że żaden. Przy DCC pokaże Ci tylko, czy jest zasilanie w szynach.

Nie, nie ma takiego (tego). Taki to - moim zdaniem - "gadżecik". Nie wiem, czy nie mniej kosztuje zwykły miernik, który przyda się (poza pomiarem torów) do wielu innych rzeczy;)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 12
Elektryka 15

Podobne wątki