Sprobujmy trochę uporządkować tę dyskusję, bo na razie to przynajmniej ja nie bardzo wiem, w czym jest problem.
Po pierwsze: co to znaczy "zaprogramować na 1/14"? Czy chodzi o adres? Jeżeli tak, to adres może być od 1 do 99 (pomijam tu tzw. "długie" adresy, powyżej 100). Dekodery są fabrycznie zaprogramowane na adres 3, ale w
każdym dekoderze da się ten adres zmienić. Jeżeli wszystkie lokomotywy mają ten sam adres, będą wszystkie reagować na jedną komendę - to przecież nie ma sensu, bo po to jest sterowanie cyfrowe, by można było sterować lokomotywami niezależnie. Do tego każda lokomotywa musi mieć inny adres.
Po drugie, za pomocą multiMAUS można zmieniać wartość dowolnej CV, ale tylko wtedy, gdy
sam dekoder na to pozwala. W niektórych dekoderach można ustawiać prawie wszystkie CV, w innych, prostszych, tylko kilka podstawowych, ale zawsze przynajmniej adres (CV 1). Do tego nie trzeba odczytywać rzeczywistej wartości. MultiMAUS wyświetla domyślną a nie rzeczywista wartość, jak już koledzy pisali. Żeby ustawić żądaną wartość, trzeba najpierw w
trybie programowania wybrać
numer CV, ktorej wartość chce się zmienić (multiMAUS pokaże jej wartość domyślną), a następnie wprowadzić żądaną
wartość CV. Wprowadza się wartość liczbową, bez żadnych kresek ułamkowych, czy innych znaków. Dlatego nie rozumiem o co chodzi z tym "1/14". Szczegółowo jest to opisane w instrukcji multiMAUS. Ja z pamięci tego nie podam, sam zawsze korzystam z instrukcji.
Pytanie do kolegi Motorniczego: czy lokomotywa w ogóle reaguje na jakiekolwiek polecenia z multiMAUS? Proponuję najpierw założyć, że dekoder ma adres 3. Należy na multiMAUS w trybie normalnej jazdy, wybrać adres 3 i sprawdzić, czy lokomotywa chce jeździć. Jeśli okaże się, że jeździ, znaczy to, że ma faktycznie adres 3. Tak czy tak, adres można ustawić dowolnie, gdy multiMAUS jest w trybie programowania (nie w trybie jazdy).
Jaro napisał(a):
UWAGA-nie wystarczy nadać numer samej lokomotywie.Musisz jeszcze w bibliotece lokomotyw w Multimaus nadać jej numer i to KONIECZNIE taki sam.Jak dekoder będzie miał np. numer 14 a w myszce będzie np.4 to ci nie będzie jeździć.
Oba muszą mieć albo 14 albo 4 i wtedy będzie działać.
Bo tak naprawdę nadając myszce numer musisz nadac dwa numery,pierwszy numer to CV,czyli numer dekodera lokomotywy,a drugi-taki sam to numer pod jakim ona jest przydzielona do myszki.
Proponuję na początek zapomnieć o bibliotece. Używanie jej wcale nie jest konieczne. Biblioteka jest przydatna, bo umożliwia nadanie nazw lokomotywom, ale to następny krok wtajemniczenia. Na razie załatwmy podstawową sprawę.