• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Stacja Węzłowa "ORZEŁ BIAŁY"

Reakcje
87 0 0
#1
Witam.
Chciałbym przedstawiać relację z budowy makiety kolejowo-samochodowej w skali 1/87, będzie to połączenie motoryzacji z koleją. Czyli dla każdego coś dobrego. Makieta będzie przedstawiać cześć stacji węzłowej z bocznicą na złomowisko (auto-złom). Nazwa stacji węzłowej "ORZEŁ BIAŁY". Infrastruktura taka jak: biurowiec kolejowy 4 piętrowy, nastawnia kolejowa, budynek techniczno-biurowy, waga kolejowa, budka dróżnika z przejazdem kolejowym, ciepłociąg, linia wysokiego napięcia, semafory świetlne, urządzenia przy torowe, siec trakcyjna nad jednym torem, waga samochodowa, stacje trafo.
Wymiary makiety 120X110cm-segment z przyszłością na rozbudowanie.
Ciąg dalszych prac wkrótce.
 

Załączniki

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#4

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.811 301 15
#5
Pięknie będzie. Jedynie co, to ten nieszczęsny daszek nastawni - za cienki - w realu żelbet minimum 12 cm + tynk + papa- razem 15-16cm. Czyli tektura tak z 2mm grubości.
No i dodałbym blacharkę na attykach i parapety w oknach nastawni. Te detale robią naprawdę dużą różnicę małym kosztem.
 
OP
OP
Paweł 1-87
Reakcje
87 0 0
#6
Zegary to gotowy produkt czy sam robiłeś.?
Zegar jest produkcji "Modelarstwo Bogusław Oczoś", zmieniłem tylko tarczę zegara na oryginalną tarcze zegara produkcji KZŁ Bydgoszcz, taką jaką można było spotkać na kolei.

Zgodnie z sugestiami Kolegi Astro nastawnia została poprawiona;). Mnie też nie podobał się ten wygięty daszek na nastawni.
Kolejny etap prac na makiecie. Makieta została poszerzona o dodatkowe 30cm, powstała nowa nastawnia OB. Ta część torowiska będzie nieczynna, tzn. w stanie likwidacji. Powstał również ciepłociąg nad torami. Na ukończeniu prac jest również biurowiec PKP. Zdjęcia ukończonego biurowca wkrótce.
 

Załączniki

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.970 6 0
#7
Cholercia, odważę się na komentarz odnośnie budyneczku wagi, ten budyneczek, żebym nie wiem co, (mnie) nie kojarzy się infrastrukturą naszej (PKP) architektury kolejowej.Ten budyneczek wagi, który Kolega użył jest wg mnie ... portiernią. Skoro na terenie stacji jest kran do wodowania parowozów, kran typu niemieckiego, to wg mnie budka wagi mogłaby być również typu poniemieckiego z blachy falistej. Auchagen (14487) wypuścił na rynek takie coś.Siedem dyszek wydatku, ale efekt pachnący naszą koleją.Idealnie wtedy "zagrałyby" sygnały( Z 1 wg i Z 2wg) użyte już przez Kolegę. Przepraszam, ale musiałem to napisać, bo wrażliwość i praca Kolegi dosłownie nakazuje strzeżenia tego kapitalnego poziomu.Proszę się nie gniewać, że pozwoliłem sobie na ten/taki komentarz.
 
OP
OP
Paweł 1-87
Reakcje
87 0 0
#10
Cholercia, odważę się na komentarz odnośnie budyneczku wagi, ten budyneczek, żebym nie wiem co, (mnie) nie kojarzy się infrastrukturą naszej (PKP) architektury kolejowej.Ten budyneczek wagi, który Kolega użył jest wg mnie ... portiernią. Skoro na terenie stacji jest kran do wodowania parowozów, kran typu niemieckiego, to wg mnie budka wagi mogłaby być również typu poniemieckiego z blachy falistej. Auchagen (14487) wypuścił na rynek takie coś.Siedem dyszek wydatku, ale efekt pachnący naszą koleją.Idealnie wtedy "zagrałyby" sygnały( Z 1 wg i Z 2wg) użyte już przez Kolegę. Przepraszam, ale musiałem to napisać, bo wrażliwość i praca Kolegi dosłownie nakazuje strzeżenia tego kapitalnego poziomu.Proszę się nie gniewać, że pozwoliłem sobie na ten/taki komentarz.
Bardziej do stacji węzłowej według mnie, pasują budynki wagi kolejowe wykonanej z betonu.
Jeśli chodzi o wagi kolejowe, można było spotkać na kolei taki typ betonowego budynku wagi kolejowej ze sygnałami Z1/Z2.
Takie wagi kolejowe znajdowały się w Włodawie, Kielce Herbskie.
https://www.bazakolejowa.pl/foto/1062/1142424504.jpg
https://www.bazakolejowa.pl/foto/1006/1213854659-2.jpg
Natomiast krany wodne na makiecie będą pełnić funkcję reliktów z przeszłości.
Nie mam po co się gniewać, każdy może wyrazić swoją opinię.;) Dziękuje za opinię.
Mam nadzieje iż masz czas by zrealizować swój pomysł! Gratuluje i czekam na więcej relacji z pracy!.
Budowa makiety na pewno zostanie ukończona, tylko trochę mało czasu. Dziękuje!

Prace nadal trwają, "toczą się ręcznie" ukresy z plastikowych profili ABS, tworzone jest oświetlenie stacji, będą zamontowane oprawy OUS-400 na słupach ŻN-10 z wysięgnikiem. Zostały pomalowane szafy przy torowe, oraz zbudowane zostały semafory karzełkowe.
 

Załączniki

OP
OP
Paweł 1-87
Reakcje
87 0 0
#11
Po długim sklejaniu i malowaniu biurowca, w końcu został ukończony. Biurowiec został wykonany na indywidualne zamówienie przez Pana Sławomira z firmy A&S PROJEKT. Biurowiec jest wyposażony w wentylatory, klimatyzatory, monitoring, alarm, oraz antenę przekaźnikową.
Jeżeli jest stacja węzłowa to obowiązkowo musi być maszt oświetleniowy! Niestety oprawy na maszcie są atrapami.
Dodatkowo na stacji powstanie stacja tankowania lokomotyw, oraz stanowisko napiaszczania lokomotyw.
Ciąg dalszych prac wkrótce.
 

Załączniki

OP
OP
Paweł 1-87
Reakcje
87 0 0
#13
Biurowiec czadowy - ale logo zrobiłbym większe, jest miejsce :)

Robi się coraz ciekawiej :)
Logo na pewno do wymiany, też dla mnie jest za małe. Zastanawiam się nad neonem, lub coś podobnego.
Dziękuję.

Ciąg dalszy budowy na makiecie. Zostało zakończone szutrowanie torowisk, pozostało tylko uzupełnienie ziemi między torami. Zamontowane zostaną semafory świetlenie, oświetlenie torowiska, oraz słupy z megafonami łączności dla manewrowych, maszynistów. Megafony będą służyć jako relikty przeszłości.
Zbudowana została stacja tankowania lokomotyw, oraz stanowisko do napiaszczania lokomotyw. Na ostatnim zdjęciu znajdować się będzie baza napraw i utrzymania infrastruktury kolejowej. Znajdować się będą między innymi, podkłady kolejowe, uszkodzone semafory, sprzęt i materiał budowlane do budowy linii kolejowej.
Ciąg dalszych prac na makiecie wkrótce.
 

Załączniki

OP
OP
Paweł 1-87
Reakcje
87 0 0
#14
Nie samą koleją człowiek żyje. Makieta poszerzyła się o kolejne centymetry. Rozbudowana zostaje o klimat miejski, w końcu pracownicy stacji muszą gdzieś spać i jeść :p.Bedzie również mały wątek wąskotorowy. Pora na małą prezentację terenów miejskich i auto złomu.
Ciąg dalszych prac niebawem.
 

Załączniki

OP
OP
Paweł 1-87
Reakcje
87 0 0
#15
Prace nadal trwają, pomału do przodu. Makieta została poszerzona o kolejne 60cm. Rozbudowana zostanie część miejska. Kolejne budynki w budowie kościół z cmentarzem, plebania, stacja paliw, sklep spożywczy, kilka budynków mieszkalnych, oraz strefa przemysłowa.
Tereny miejski są na razie w fazie planowania, rozmieszczania budynków.
Kilka zdjęć makiety.
 

Załączniki

Podobne wątki