• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1:25 SP45

Aspirant

Aktywny użytkownik
Reakcje
201 2 3
#1
Cześć
Zacząłem prace nad lokomotywą SP45 ktora kupiłem z około 10 lat temu na wystawie modelarskiej organizowanej przez WAK. Jeszcze nie mam zaplanowanego na 100% jaki będzie numer i w jakim malowaniu.
Dotychczas miałem mały problem podczas sklejania ramy wózka. Z ostoją lokomotywy nie miałem problemu
P_20210201_174748_1.jpg
 
OP
OP
A

Aspirant

Aktywny użytkownik
Reakcje
201 2 3
#2
Rama i silniki z kołami zrobione, czas na resory i uklad hamulcowy do SP45
Element ciężki do zrobienia, sporo pracy musiałem włożyć. Dużo pomogło zdjęcia modelu SP45 z forum WAK.
P_20210217_231231_1.jpg
 
OP
OP
A

Aspirant

Aktywny użytkownik
Reakcje
201 2 3
#3
Pierwszy wózek sklejony do SP45, teraz czas oczekiwać na ładną pogodę żeby pomalować.
Wózek jest średnio trudny do budowy, trochę sie pomęczyłem nad nim. Drugi bedzie o wiele lepszy, bo nie zrobię takich samych błędów. Teraz czas wziąść się za silnik spalinowy i inne elementy przedziału silnikowego.
 

Załączniki

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
549 1 0
#4
Wózek wygląda jak dla mnie bardzo dobrze.

Aspirant napisał(a):
Drugi bedzie o wiele lepszy, bo nie zrobię takich samych błędów.
A czy mógłbyś się przyznać co to za błędy, być może pozwoli to innym modelarzom, którzy kiedyś za ten model się zabiorą ich uniknąć.

I pytanie dotyczące malowania. Czy na czas malowania koła zostaną zdemontowane czy będziesz malował całość jaka widoczna jest na zdjęciu. No i czy malowane to będzie pędzlem, aerografem czy może farbą w sprayu ?
 
OP
OP
A

Aspirant

Aktywny użytkownik
Reakcje
201 2 3
#5
Wózek wygląda jak dla mnie bardzo dobrze.



A czy mógłbyś się przyznać co to za błędy, być może pozwoli to innym modelarzom, którzy kiedyś za ten model się zabiorą ich uniknąć.

I pytanie dotyczące malowania. Czy na czas malowania koła zostaną zdemontowane czy będziesz malował całość jaka widoczna jest na zdjęciu. No i czy malowane to będzie pędzlem, aerografem czy może farbą w sprayu ?
Malowanie bedzie areografem i jako całość. Koła sie obracają wiec później pomaluje je na kolor stalowy.
Błędy jakie zrobiłem:
- za chude elementy trzymające mechanizm hamulców, zamiast dać dwa elementy klejone ze sobą to montowałem pojedyncze. - Górna i dolna część podłużna ramy wózka w elementach wykonanych laserowo jest za szeroka, wiec po wklejenia i zauważeniu musiałem rozmontowac i od nowa sklejić.
- lepiej mam zamiar sklejić elementy mocowania maźnic
 

Rokstedi

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
1.506 0 0
#10
Witam.
Model zapowiada się obiecująco. Z przyjemnością będę śledził postępy prac. Do wózka jeszcze drobna uwaga - popychacze cylindrów hamulcowych powinieneś zrobić z grubszego drutu. Mam nadzieję, że zdecydujesz się również na malowanie ze śladami eksploatacji. Jest to trudniejsze, ale daje modelowi życie. Oczywiście dobrze wykonane czyste malowanie fabryczne czy tuż po naprawie też cieszy oczy, niemniej obserwując rzeczywistą kolej rzadko mamy okazję podziwiać zupełnie czysty tabor.
Trzymam kciuki za efekt końcowy, no i dobrej zabawy w trakcie budowy życzę.
Piotrek.
 

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
549 1 0
#13
Aspirant napisał(a):
Model robi już bardzo fajne wrażenie
Ale te kołpaki wentylatorów to można by jeszcze przed malowaniem trochę przeszlifować bo lepiej się ich ukształtować chyba już nie da jeśli są do łopatek przyklejone. Kanciaste mi się trochę wydają.

I czy możesz uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić co trzymasz w tym opakowaniu na jajka ? :)
 
OP
OP
A

Aspirant

Aktywny użytkownik
Reakcje
201 2 3
#17
Pierwsze części do lokomotywy zostały pomalowane farbami Mr.Color:
- dół ostoja, wózek lokomotywy kolorem czarnym numer 2
- podłoga przestrzeni silnikowej kolorem stalowym numer 61
- podłoga pod urządzeniami i wyposażenie przedziału silnikowego kolorem szary numer 362
- ściany działowe beżowy numer 45
Wózek lokomotywy potrzebuje jeszcze poprawek i drugi wózek będzie zapewne malowany już w częściach przed sklejeniem.
Z efektu jestem zadowolony i model staje się piękniejszy.
1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg
 
OP
OP
A

Aspirant

Aktywny użytkownik
Reakcje
201 2 3
#18
Wózek drugi czeka na malowanie i wklejenia, więc zabrałem się za budowę pulpitów i przedziałów maszynisty. Juz widzę, ze bede musiał skorzystać ze szpachli aby efekt był jak najlepszy. Hasler jest juz złożony, ale bedzie przyklejony po po malowaniu ramy okna od środka.

Mógłby ktoś podpowiedzieć jak zrobic szyby w lokomotywie? Z jakiego materiału najlepiej je zrobić?
P_20210511_220600_1.jpg
P_20210511_221121_1.jpg
P_20210511_221145_1.jpg
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#19
Ja zawsze wykorzystuję
Mógłby ktoś podpowiedzieć jak zrobic szyby w lokomotywie? Z jakiego materiału najlepiej je zrobić?
Był taki temat ---> KLIK

Ja generalnie wykorzystuję takie coś jak często jest w opakowaniach. To jest chyba TO . Firma POLAK pakuje w to swoje "elementy krajobrazu" na makietę, albo gdy kupisz koszulę, to znaleźć to można czasem jako wzmocnienie kołnierzyka gdy koszula jest jeszcze spakowana. Zapewne występuje jeszcze w wielu innych opakowaniach - jak np. modeli, zabawek, itp...
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
A

Aspirant

Aktywny użytkownik
Reakcje
201 2 3
#20
Ja zawsze wykorzystuję

Był taki temat ---> KLIK

Ja generalnie wykorzystuję takie coś jak często jest w opakowaniach. To jest chyba TO . Firma POLAK pakuje w to swoje "elementy krajobrazu" na makietę, albo gdy kupisz koszulę, to znaleźć to można czasem jako wzmocnienie kołnierzyka gdy koszula jest jeszcze spakowana. Zapewne występuje jeszcze w wielu innych opakowaniach - jak np. modeli, zabawek, itp...
Dziękuję za odpowiedź