• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

[SMM] Skrzynki z profilem SMM550 - dyskusja

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#62
Nikt Ci nie zabrania zrobic modulu o szerokosci 300mm (100mm, 100mm, 100mm) i dlugosci 1km. Na koncach zrobisz przejsciowki na moduly wg normy i tyle ;)
To bylo bez ironii. Sam sobie odpowiedziales. Tylko otwory montazowe musza pasowac no i ustawienie drogi. Reszta dowolna.
Dziękuję koledze @daromaro , który zrobił zapewne sporo modułów makiety samochodowej (ale jeszcze ich nie pokazał) i ma w tym temacie ogromne doświadczenie, za pomoc i za odpowiedzi.
Czy wszystkie były według normy? A co norma mówi o drucie lub taśmie magnetycznej?
Według mnie nie jest wyznaczone miejsce w którym się powinny znajdować.
Jest jakiś link i zwraca error nie znaleziono strony.
Wyszukiwarka na tym forum niestety, nie działa prawidłowo i czasem trudno coś znaleźć. Normę dla profilu miejskiego masz tu KLIK

Czy może być wersja slim , czyli dla zainteresowanych fallerem a nie domkami. Np szerokość 30 cm 10 trawa 10 droga 10 trawa. Kolejarze tak robią.
To, że kolejarze tak robią to nie znaczy, że jest to dobre i prawidłowe. Dużo lepiej wygląda makieta, jak nie ma takich dziwnych połączeń, tylko jeden moduł przechodzi w drugi z uwzględnieniem nie tylko drogi, ale i infrastruktury dodatkowej typu chodnik, trawnik itp.
I jeszcze określenie promieni łuków. Po minimalnych nie wszystko jednak chce przejechać z pełną prędkością.
Nie mamy jeszcze łuków. Jedyne, które jak na razie są to dwie pętle końcowe i są zrobione na elementach dostępnych w sklepie swiatmodeli.eu i wszystkie samochody przejeżdżają z pełną prędkością na tych zakrętach.

Czy zatrzymujemy samochody za pomocą standardowych magnesów fallera?
Jak na razie to nie mamy zainstalowanych na modułach magnesów do zatrzymywania samochodów.
Kiedy teraz będzie takie spotkanie z połączonymi modułami?
Na razie nie mamy ustalonego żadnego terminu. No a kiedy będzie spotkanie? Nie jestem teraz w stanie odpowiedzieć. Może uda się nam zorganizować coś na wystawę w Krakowie na początku grudnia. Ale to jest dopiero w planach i na razie jeszcze nic nie wiadomo. Proponuję przeglądać wątek: KLIK
Tylko po co przejściówki skoro taki slim przypina się bez problemu do tych modułów. Rozumiem, ukryta ironia bierze się stąd, że lepiej przedawać jak najszersze kawałki bo mogą więcej kosztować. A zarobek ważna rzecz.
Połączyć można, oczywiście, tylko to ma wyglądać porządnie. Uważam, że moduły przejściowe zmniejszające albo zwiększające szerokość są bardzo potrzebne, bo wtedy makieta modułowa wygląda na jedną całość, a nie na złożoną z luźnych osobnych kawałków. I nie chodzi o sprzedawanie szerszych kawałków, tylko o wygląd przypominający jakąś, chociażby wyimaginowaną część krajobrazu miejskiego.
Nie wszyscy jednak chcą budować scenerie a wystarczy sam ruch samochodów. Ja jeżdżę po gołej sklejce i bardzo mi to odpowiada. /QUOTE]
Nikt nikomu nie każe budować scenerii, ale jak chcesz się łączyć z naszymi modułami, to musisz dostosować się do naszych zasad. Twoje moduły muszą pasować zarówno wymiarem jak i infrastrukturą do naszej makiety modułowej.

Oczywiście bardzo chciałem wyjechać gdzieś dalej. Ale nie koniecznie do wielkiego miasta.
Spotkania organizowane są w różnych miejscach, niekoniecznie w dużym mieście. Jeśli takie miasta jak Warszawa, Kraków czy Włocławek Ci nie odpowiadają to może sam zorganizujesz wystawę modelarską i my co Ciebie przyjedziemy.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#64
@Mafo napisz prosze w ktorym miejscu doradzilem koledze @Slawomir zle. Po co te wtracenia tam gdzie ich nie potrzeba?
Kolego @daromaro.
Staram się zrozumieć Twoją ogromną chęć pomocy innym kolegom, ale Twoje rady nie zawsze i nie do końca są dobre. Nie zbudowałeś modułu makiety samochodowej, nie byłeś na spotkaniach, także nie do końca chyba rozumiesz o co w tym wszystkim chodzi.
Ja razem z kolegami budujemy makietę wymyślonych terenów miejskich z infrastrukturą dla samochodów i z ulicą w systemie Faller-Car. Został przeze mnie wymyślony profil miejski i takie moduły buduję. Nie interesuje mnie dowolność modułów, a już szczególnie taka jaką opisał kolega @Slawomir, który chce aby samochody jeździły po gołej desce. Także nie dawaj rady koledze, że tylko otwory montażowe i ustawienie drogi muszą pasować, a reszta jest dowolna, bo nie jest.
Fakt, ważne jest umiejscowienie otworów w skrzynkach do prawidłowego połączenia, ważne jest położenie drogi i umiejscowienie drutu w jezdni, żeby samochody mogły swobodnie przejeżdżać, ale tak samo dla mnie ważna jest infrastruktura na module. Goła deska do jeżdżenia samochodami mnie nie interesuje i nie chcę takich elementów na wystawach modelarskich.

Kolego @daromaro.
Jesteś świetny w wyszukiwaniu w internecie informacji, więc może skup się na tego typu poradach. Jest naprawdę sporo osób, którym nie chce się (a może nie umieją?) znaleźć informacji i zadają na forum pytania w stylu „gdzie można coś tam znaleźć?”. Tam możesz rozwinąć swoje skrzydła i tam bądź (tak jak już kiedyś napisałem) tzw. „Wujkiem Dobra Rada”. Natomiast jak chcesz udzielać porad z budowy: makiety, modułu, modelu itp, to najpierw sam zbuduj, pokaż co zbudowałeś i dopiero na podstawie własnych doświadczeń udzielaj rad. Pamiętaj, że praktyka wielokrotnie boleśnie weryfikuje teorię.
Pozdrawiam Maciek.
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#65
Nie do konca wiem co chciales swoim ebolatoratem osiagnac...

Lubisz publiczne wystapienia czy chciales sie pochwalic, ze to Ty wymysliles profil miejski?

Szkoda, ze smiecimy w watku. Mogles to napisac na PW.
 
Ostatnio edytowane:

Michał Type_r7

Moderator działu Modelarstwo Samochodowe
Zespół forum
Reakcje
13.455 158 2
#66
Nie do konca wiem co chciales swoim ebolatoratem osiagnac...

Lubisz publiczne wystapienia czy chciales sie pochwalic, ze to Ty wymysliles profil miejski?

Szkoda, ze smiecimy w watku. Mogles to napisac na PW.
Mafo wytłumaczył chyba wszystko.
Trzymamy się tego co wspólnie ustaliśmy, tak więc tego typu wpisy z dobrymi radami chyba nie są potrzebne w tym wątku.
 
Reakcje
37 24 8
#68
Klik się otwiera.
Opisane ładnie.
Z tego co zrozumiałem oprócz technikaliów to nacisk jest na modelarstwo redukcyjne a samochody tylko nieco mają ożywić całość.
Taki tort samochodowy tylko powiększany. Wskazówka , że korzystamy z kupowanych segmentów drogi sugeruje wyraźnie skierowanie makiety na wątek budowlany a nie samochodowy. Domy i inne budujemy sami a dokładamy car.
Nie jest to zarzut tylko uściślenie. Jak ktoś chce krajobraz wiejski to szuka sobie innej grupy. A jak chce rozbudować prymitywne sterowanie na cewkach to jeszcze innej.
A jak ma nadzieję na korzystanie z satelit fallerowskich i samochodów z dekoderami to jeszcze innej.
I to jest ok. Nie podszywacie się pod nikogo.
Chyba pojadę do Krakowa zobaczyć jak idzie budowa miasta. A może się pojawi konkurencja ze sterowaniem i rozbudowanymi drogami . Rondami i skrzyżowaniami na których auta losowo zmieniają kierunki, stają na światłach.
 
OP
OP
Ciemny

Ciemny

Aktywny użytkownik
Reakcje
857 6 1
#69
Klik się otwiera.
Opisane ładnie.
Z tego co zrozumiałem oprócz technikaliów to nacisk jest na modelarstwo redukcyjne a samochody tylko nieco mają ożywić całość.
Taki tort samochodowy tylko powiększany. Wskazówka , że korzystamy z kupowanych segmentów drogi sugeruje wyraźnie skierowanie makiety na wątek budowlany a nie samochodowy. Domy i inne budujemy sami a dokładamy car.
Nie jest to zarzut tylko uściślenie. Jak ktoś chce krajobraz wiejski to szuka sobie innej grupy. A jak chce rozbudować prymitywne sterowanie na cewkach to jeszcze innej.
A jak ma nadzieję na korzystanie z satelit fallerowskich i samochodów z dekoderami to jeszcze innej.
I to jest ok. Nie podszywacie się pod nikogo.
Chyba pojadę do Krakowa zobaczyć jak idzie budowa miasta. A może się pojawi konkurencja ze sterowaniem i rozbudowanymi drogami . Rondami i skrzyżowaniami na których auta losowo zmieniają kierunki, stają na światłach.
Jako jeden z twórców samochodowej makiety modułowej zabiorę głos. Wydaje mi się że usilnie próbujesz wprowadzić jakiś podział, którego nie ma. Cała makieta to nie tylko elementy miasta, to też ich obrzeża a nawet droga w szczerym polu, tu tematyka jest dowolna podobnie jak rozmiar modułów. Jak Maciek @Mafo zaznaczył ma profil miejski, ja swoją makiete mam obecnie na 4 modułach, docelowo będzie to 6 modułów na których mam teren podmiejski, jest droga krajowa wraz z rowami melioracyjnymi oraz teren centrum logistycznego, całość 1000mm szerokości oraz 2400mm długości, docelowo mam w planach też conajmniej jedną skrzynkę odzwierciedlającą jakiś realny fragment drogi krajowej nr 5 z okolic miejsca, w którym mieszkam. Jak widzisz tematyka jest dowolna, a takie komentarze jak Twoje wydają się zbędne. Zebraliśmy się w kilka osób i zaczeliśmy coś robić, póki co mamy około 7 metrów przejezdnych modułów co dla nas jest bardzo dobrym fundamentem do rozwoju tematu dalej. Jeśli chcesz dołączyć się do nas ze swoimi, gotowymi modułami zapraszamy, jeśli chcesz tylko pomarudzić i opowiadać o czymś co już wiemy od dawna załuż swój temat i tam wylewaj swoje żale do woli. Nas interesuje coś więcej niż pętla na gołej sklejce. Adrian
 
Reakcje
37 24 8
#72
Bo nie miałem 100 pln na opłacenie uczestnictwa w tym zacnym gronie na Bielanach. Albo mam inne towarzystwo do picia wódy.

A czy na modułach podmiejskich też jest tak jak na miejskich ,że car jest tylko dodatkiem do modelarstwa redukcyjnego . Czy też sam system jest jakoś rozbudowany , chociaż o elektromechanikę cewkową fallera.
Pytam bo ogladałem car fallera z dekoderami i wieloma funkcjami logicznymi w systemie. Na cukierkowym tle co prawda ale ruch pojazdów niesamowity. Więc wiem , że można inaczej.
Czy makieta miejska i podmiejska oraz ta z torami kolejowymi to jeden standard czy tez mamy 3 różne i można wybrać.
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.646 133 3
#74
Bo nie miałem 100 pln na opłacenie uczestnictwa w tym zacnym gronie na Bielanach. Albo mam inne towarzystwo do picia wódy.
Po pierwsze nie przypominam sobie żeby Marek coś pisał że masz płacić. Dwa to dotyczyło tych co nie chcieli pomagać a tylko sobie pojeździć. Po trzecie to że niby kto pił wódkę na sali?
 
Reakcje
37 24 8
#78
Czyli mamy różne standardy.
To już jest jakiś konkret.
I teraz może usystematyzujmy:
1 to Mafo z profilem miejskim i karuzelą fallerową (żadnych dodatkowych sterowników lub uzależnień o dekoderach w autach nawet nie wspominamy) Razem 4m.
2 to Ciemny i bliżej nie sprecyzowana grupa z podobnie działającą karuzelą fellerową ale realizm redukcyjny jako tło. Razem 6m
3 Kolega łączący fallera i kolej z tym , że faller to też tylko karuzela.
4 ja z gołądeską za to z mijankami i skrzyżowaniem z sygnalizacją świetlną.
5 pozostały świat wykorzystujący elektromechanikę fallera do wzbogacania ruchu w wersji podstawowej oraz samochody z dekoderami utrzymującymi np stały odstęp od poprzedniego pojazdu lub sterujące zjazdami na rondach.

Przez analogie do kolejek to kółko z zestawu startowego ale z realizmem otoczenia w założeniu. Na dodatek to trzy różne kółka.
I zabawa w dcc i fremo.
Jeżeli coś pomyliłem to proszę o sprostowanie.
W tych postach nie ma ani słowa pozytywnej zachęty.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.994 140 0
#79
5 pozostały świat wykorzystujący elektromechanikę fallera do wzbogacania ruchu w wersji podstawowej oraz samochody z dekoderami utrzymującymi np stały odstęp od poprzedniego pojazdu lub sterujące zjazdami na rondach.
(…)Jeżeli coś pomyliłem to proszę o sprostowanie.
Spodziewasz się wizyty "całego świata" na polskich imprezach? Czy może odwrotnie?

Nie znam zagadnienia ale takie pytanie (z ciekawości) - co przeszkadza połączeniu (na początek) punktów 1-4? Nie są ze sobą kompatybilne?
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#80
5 pozostały świat wykorzystujący elektromechanikę fallera do wzbogacania ruchu w wersji podstawowej oraz samochody z dekoderami utrzymującymi np stały odstęp od poprzedniego pojazdu lub sterujące zjazdami na rondach.
W wersji podstawowej w pojazdach nie ma żadnych dekoderów.
Sterowanie na przystankach autobusowych, skrzyżowaniach, parkowaniem itp, wykorzystuje się prostą technikę elektromagnesów, kontaktronów i czujników Hall'a. Do utrzymywania odległości między pojazdami wykorzystuje się technikę IR.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skrzynki modułowe 2
Skrzynki modułowe 3

Podobne wątki