• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

SM 42 od UMF by PADO

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#1
Z racji tej skala 1:220 wciąga mnie coraz bardziej, postanowiłem sprawdzić się w innej materii. Model z blaszek trawionych. Miałem z takowym doczynienia tylko raz, parę lat temu. Nie wiem czy sobie poradzę z tym tematem.... ale myślę że się uda :D Kiedyś nie wierzyłem że zrobię autka RC w skali 1:87, a tu proszę udało mi się :podstepny:

Z racji tej że tabor PKP jest mi bliski stwierdziłem że zawalczymy z jedynym dostępnym modelem na rynku - SM 42 od UMF. Mam nadzieję że kolega Karol, który opracował (chyba) blaszki do niego pomoże mi przy składaniu tego modelu.

No to ruszamy. Na początku postarałem się zapoznać z blaszką od UMF
01-blaszka.jpg

i w miarę możliwości poprzenosić numery z dostępnej na ich stronie instrukcji
file:///F:/_08-tabor%20i%20modele/__skala%20Z/SM%2042%20UMF/instrukcja_sm42.pdf
od modelu w TT na moja blaszkę. Numerami białymi będę oznaczał części które wydaja mi się być potrzebne, a nie ma ich w instrukcji od modelu TT i będą pewnie przybywać z czasem.

Pozaginanie ramy w modelu było bardzo proste. Użyłem w tym celu imadła i pincety oraz kombinerek z płaskim końcem. Fotki nie mam, ale też i nie ma co specjalnie pokazywać.

Następnym etapem było zlutowanie pomostu z ramą... w taki sposób aby była prawidłowo wycentrowana jedna część względem drugiej. Z pomocą przyszły zwykłe kliny wycięcie z papieru do drukarki
02-stabilizatory.jpg


Dzięki nim ustawiłem sobie te dwa elementy równo i symetrycznie. UWAGA - WAŻNE ABY USTAWIĆ RAMĘ I POMOST W ZGODNYCH KIERUNKACH!!
03-ustawienie.jpg

Po złożeniu tych elementów zabrałem się za ich łączenie. Lutowałem cyną cięta na odcinki ok 0,5 mm (średnica 0,5mm). Udało się w co nie wierzyłem że zrobię :cool:
04-zlutowanie.jpg

05-zlutowanie.jpg


Teraz przyszła kolej na wlutowanie podpory pod silnik (którego jeszcze nie mam). Obstawiam że to ta część z numerem białym 101 ale pewności nie mam. Poprosiłem kolegę Karola aby mi pomógł. Mam nadzieję że mi pomoże.

Jak powstanie coś więcej zdam dalszą relację z budowy.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#3
SM42 w skali Z to już jest wyzwanie. Łoł..
Fajnie byłoby zobaczyc ten model już po jego skończeniu w porównaniu ze stonką w H0 :)
Pewnie niezłe maleństwo.

Zastanawiałeś się nad dawcą napędu? ...bo rozumiem, że z napędem będzie?
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#4
SM42 w skali Z to już jest wyzwanie. Łoł..
Fajnie byłoby zobaczyc ten model już po jego skończeniu w porównaniu ze stonką w H0 :)
Pewnie niezłe maleństwo.

Zastanawiałeś się nad dawcą napędu? ...bo rozumiem, że z napędem będzie?
Tak. Zdecydowanie to jest wyzwanie dla mnie....ale myślę że temat do ogarnięcia. Zobaczymy w jak długim czasie ;)

Co do napędu to jest taki planowany. W tym celu będę używał silnika mashima. Taka jak tu wg porady kolegi Karola
http://pojezdy.eu/eshop/motory-mashima/15-motor-mashima-mhk-1015d.html

Jako dawcę wózków i przekładni użyję tego modelu.
20170124_223556-1.jpg


Podpory pod silnik i wieszaki na wózek przewiduję że będą z wydruku 3D.

Jak zrobię model i go uruchomię to bądź pewny. Powstanie kilka fotek porównujących skale :D
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.992 140 0
#5
SM42 w skali Z to już jest wyzwanie. Łoł..
Fajnie byłoby zobaczyc ten model już po jego skończeniu w porównaniu ze stonką w H0 :)
Pewnie niezłe maleństwo.
Masz na razie w porównaniu z symboliczną zapałką.
Zdjęcie z forum Z (winner_XP - autor modelu), zapałka standardowej wielkości.
 

Załączniki

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#6
Masz na razie w porównaniu z symboliczną zapałką.
Zdjęcie z forum Z (winner_XP - autor modelu), zapałka standardowej wielkości.
Misiek, dzięki. Nie wiedziałem, że jest takie forum Z. Trzeba będzie zajrzeć. Po tej zapałce wyobrażam sobie jakie to małe modele są. Szacunek dla twórcy.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#8
Oj co za lipa. Okazało się że moje zamówienie na silnik do modelu nie może być zrealizowane bo brak silnika na stanie. Pewnie trzeba poszukać motoru w innym kraju. Przypadkiem, szukając śrubek do wagonów 401z trafiłem na taki silnik.
20170215_012325-1-1.jpg

sprawdzę wymiary z mashimą bo coś mi się wydaje że to to samo.
 

Ciemny

Aktywny użytkownik
Reakcje
857 6 1
#9
Szymon, jest jakaś skala, która Cię przerośnie? ;-) Widząc wielkość gotowca przy zapałce, delikatne drgnięcia dłoni przestawiają element o pół długości modelu więc, jak to poskładasz, pomalujesz, okleisz i uruchomisz dozgonnie masz u mnie miano mistrza :D
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#11
Ile wyniósł cie ten silniczek? No i pytanie jak z kulturą pracy...
Ten silnik ze zdjęcia kosztował mnie ok 10 zł. Ale jak z kulturą pracy to nic nie powiem na ten temat. Nigdy go nie używałem w modelu. Ważniejsze czy ma takie same wymiary jak wpomniana wyżej mashima.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#14
Ile wyniósł cie ten silniczek? No i pytanie jak z kulturą pracy...
Pawle jeszcze raz. Kultura pracy po podlączeniu na krótko do zasilacza marklina wg mnie jest rewelacyjna. Kręci się od najmniejszych prądów aż do maxa skali. Nie spalił się co też dobrze wróży :)

Dodatkowo poczyniłem jego pomiary i tu pełen szok bo się okazuje że na wysokość i szerokość jest mniejszy od mashimy o ok 2 mm na każdym z tych wymiarów. Długość korpusu jest ta sama. Te wymiary uważam że są bardzo ważne i pewnie pierwsze próby projektowe poczynię pod ten konkretny model silnika. średnica ośki to 1,0 mm. Mam nadzieje że toto samo co w dawcy napędu. Inaczej będzie kiszka.

Po szybkich poszukiwaniach oznaczenia na korpusie to to jest to ;)
http://www.avmarket.eu/silnik-w1443a-mt-62-3-6v-p-1862.html
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#15
Kolejny dzień za nami i już wiemy co możemy a co nie ;)
Udało się zdjąć ślimaka z silnika Marklina. Potwierdzam tam też silnik ma ośkę 1,0 mm. Zatem można uzyc silnik, który przypadkiem znalazłem w szufladzie. Jego karta poniżej.
mt62 - Kforum.jpg

Wiedząc zatem co użyje zabrałem się za inwentaryzację wieszaków seryjnych wózka i silnika i ramy modelu ;)
08-inwentaryzacja.jpg

Jak widać wszystko się zmieści tylko conieco trzeba przerobić i dostosować do istniejącej ramy ;)
Na podstawie tego rysunku bede w stanie zaporjektować parę elementów na druk 3D które powinny ułatwić montaż tego i owego ;)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#17
No nieźle dajesz do przodu.
Pawle staram się jak mogę ;)
Mając przekroje mogę stworzyć już pierwsze modele pod druk 3D ;) Mam nadzieję że spasują idealnie do ramy ;) Oczywiście trzebabędzie w niej wprowadzić małe zmiany, ale póki co to niewielkie korekty.
Oto namiastka tego jak ma siedzieć silnik w swoim łóżeczku ;)
10-wizualizacja silnik z lozem.jpg
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#18
No to powstały chyba ostatnie elementy układanki. Wydaje mi się że odchudziłem wszystko gdzie tylko sie da. zrobiłem miejsce pod ewentualny dekoder DCC oraz jest miejsce na płytkę do oświetlenia a także miejsce na balast. Zakładam że kabina lokomotywy będzie pusta. Teraz jedziemy z wydrukiem 3D :)
12-projekt 3D wieszaki i łoże.jpg
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#19
No to dotarły do mnie dziś wydruki 3D od kolegi Mariusza. Poniżej jego Fotka.
13-wydruk 1.jpg

Mając te części w ręce można zabrać się za przymiarki do ramy. Po drobnym opiłowaniu elementów łoże pod silnik siadło idealnie w ramie. Silnik w swoim łożu także siedzi idealnie. Po dorobieniu paru dziurek w ramie można powiedzieć że wszystko pasuje do siebie. Ta szpara na prawym wieszaku to efekt pękniętego wieszaka podczas wiercenia dziur przy samej krawędzi.
14-wydruki.JPG

Całość jest przykręcona do ramy za pomocą śrub 1,2mm, choć ten sposób mocowania całości się zmieni.
15-montaż od podwozia.JPG

Po przymiarkach wózków do wieszaków okazało się że należy wprowadzić drobne korekty w ich projekcie. Musze umożliwić wózkom swobodny obrót i luz nad ostoją ---> całość pójdzie o jakieś 0,5 mm w górę. Jeden wieszak muszę delikatnie wydłużyć aby lepiej obejmował silnik.
16-wysokość.JPG


Rozstaw wózków jest jak należy.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#20
Aby usprawnić troszkę składanie tego modelu musiałem wprowadzić lekki mod w projekcie ramy. Mam nadzieję że uda się to wprowadzić Konradowi. Zmiany uwzględniają głównie sposób skręcania wieszaków razem z ramą z już założonym wózkiem.
attachment.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor Z 50

Podobne wątki