• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Skala S na dioramie

jankosz

Moderator forum „S”
Zespół forum
Reakcje
716 0 0
#1
Witajcie po dłuższej przerwie.
Może niektórzy z Was pamiętają, gdy podczas prezentowania skromnego dorobku modelowego w skali S (zapraszam do odwiedzenia wątku - kto nie był: http://forum.modelarstwo.info/threads/skala-s-powraca.34759/) wspominałem o większym planie makietowym, na który nawet zakupiłem zimą w USA tory i rozjazdy. Jak to zwykle w życiu, takie plany odsuwają się w przyszłość i prawdę mówiąc - jeśli zacznę ten projekt na wiosnę to będzie dobrze. Ale patrząc na powstające i pokazywane na forum krajobrazowe cudeńka, postanowiłem zmierzyć się z materią i powstała (się kończy) mała dioramka, na której spróbowałem, czy w ogóle potrafię coś takiego zrobić. Efekt oceńcie sami, na końcu posta jest seria zdjęć. Do zakończenia brakuje trawy i jakichś krzaków (sieję i sadzę w weekend) i ostatecznego brudzenia, na razie jest brud wstępny. Wyżywajcie się, proszę, na tym co zrobiłem, wszak zrobiłem to dla nauki - jeśli coś ewidentnie jest źle albo można lepiej to walcie prosto w oczy. Wszystko na tym kawałku deski jest doświadczeniem i powiem kolegom, którzy zamierzają się zabrać za budowę kolejowego świata - słuchajcie doświadczonych modelarzy, duuuużo czytajcie forum (tu jest 100% know-how) i budujcie odcinki próbne. Każdy kolejny krok to doświadczenie, które potem zaowocuje. Mam nadzieję.
Jak wspomniałem, będzie duży projekt, makieta domowa o wymiarach około 300x200 cm (wiem jakie ma wady taki rozmiar - ale tak trzeba), jest już projekt i pokażę go na forum dla poddania go konstruktywnej krytyce - ale to za jakiś (niedługi) czas.
Diorama - jest to kawałek bocznego ale zadbanego toru prowadzącego do małej (na jeden wagon) rampy, w zakładzie przemysłowym. Tor przecina też gliniastą drogę gruntową. Tyle się zmieściło. Wymiar deski to 80 x 20 cm. Aha, nie jestem mistrzem fotografii więc fotki pozostawiają wiele do życzenia. Sorry, lepiej nie umiem.
1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg

Pzdr
J.
 
Ostatnio edytowane:

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#2
Ja bym się przyczepił, do nawierzchni rampy, równiutka rameczka z betonu, bez śladów zużycia, bez dylatacji i kostka w środku, widziałeś gdzie taką.
 
OP
OP
jankosz

jankosz

Moderator forum „S”
Zespół forum
Reakcje
716 0 0
#3
Tak, co do nawierzchni rampy to wzorowałem się na rzeczywistości (choćby zdjęcia poniżej). Faktycznie, kostka może być ciut za mała (zastosowałem płytkę Auhagena do H0) ale w sumie odpowiada wielkością kostce mniej więcej 12x8 cm, więc nie jest to niemożliwe.
Masz rację co do idealności powierzchni ale to jest dopiero wstępnie przygotowane (brak niektórych kostek, ogólny brud washem). Dylatacji w betonie nie zrobiłem bo... w sumie to myślałem o tym ale uznałem, że na 15-metrowej wylewce pod tak prymitywną rzecz jak rampa, nikt nie będzie dzielił szalowania. Może jestem w błędzie, jeśli tak to łatwo to można skorygować. Na rampie będzie jeszcze brud szczegółowy czyli wszystko czym można uwalić rampę w trakcie używania a tam gdzie rzadko się łazi szczeliny porośnie dychawiczna trawa i mech. Zgadzam się, że łączenie między betonem a kostką mogłoby być nieco bardziej wyrąbane - popracuję nad tym w miejscu gdzie zwykle następuje rozładunek, po bokach będzie szczelinę przykrywać wspomniana zieleninia.
Dzięki za impresję, ważne jest dla mnie jak obiektywnie jest odbierany efekt - ja obiektywny nie jestem.

W14_05XS[1].jpg rampa%20kolejowa(6)_torowisko[1].jpg
 
OP
OP
jankosz

jankosz

Moderator forum „S”
Zespół forum
Reakcje
716 0 0
#5
Pawle, teraz lepiej? Przypominam, że to wstępne brudzenie, takie raczej sezonowanie a zabrudzenia wynikające z użytkowania jeszcze dojdą.
20.jpg
 
OP
OP
jankosz

jankosz

Moderator forum „S”
Zespół forum
Reakcje
716 0 0
#7
Minęły dwa lata jak z bicza strzelił. Dwa i trochę. Mogę powiedzieć, że pierwsza mała diorama w S została zakończona (oj, tam, jeszcze drobnica w okolicach magazynu do zrobienia...). Miała być testowa i do nauki siania trawy a zrobiła się taka całkiem serio. Dołożyłem jej więc obszaru i obecnie jest to 100x30 cm, ale i tak dla tej skali jest za wąska, mało głębi. Trudno - mam już pomysł i projekt na kolejne, które (po połączeniu) będą miały rozmiar 300x60 czyli rozmiar już całkiem OK. Rozłączone prezentować się będą w oszklonej szafie jako 6 osobnych widoczków kolejowych. Druga diorama jest już w budowie, więc (przy tempie odpowiadającym konstruowaniu polskiego samochodu elektrycznego) całość powinna być gotowa na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych. Tego wieku.
Załączam kilka obrazków. Pozdrawiam serdecznie wszystkich forumowiczów!
1.jpg 3.jpg 6.jpg 4.jpg
 
OP
OP
jankosz

jankosz

Moderator forum „S”
Zespół forum
Reakcje
716 0 0
#8
No dobrze, nie zajmowałem się w tym czasie tylko tą dioramą. Jak ją skończyłem to tak sobie patrzę, i patrzę... i czego mi na niej brakuje. Czego? No, tego:
z1.jpg
Prawda, że taki obrazek z prawdziwym żukiem, nie wklejonym wcale w fotoszopie ale znacznie prymitywniejszą metodą, byłby miły sercu każdego modelarza? Prawda, ale skąd go wziąć w skali 1:64?
Zrobić! Zrobić? OK, czemu nie.
Zapraszam wszystkich do śledzenia wątku "Zrób sobie żuka". Podzielę się w nim całym procesem produkcji modelu, z fotami i opisami. Bardzo często czytam na forum, że wielu z Was brak jest "przewodników technologicznych". No to postanowiłem taki przewodnik zrobić takoż.
Niebawem w dziale samochodowym.