• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Relacja Semmeringbahn

Tomasz Sauer

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.646 81 4
#1
W przyszłym roku planuję eksplorację Semmeringbahn zanim większość przewozów ta linią zniknie w tunelu, dlatego postanowiłem otworzyć ten wątek już teraz licząc, na ciekawe zdjęcia oraz praktyczne porady, szczególnie informacje jak dostać się w miejsca w które nie dociera Bahnwanderweg.
Może ktoś zna i może polecić dobry camping w okolicy, bo podróżuję z przyczepą campingową.
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#2
Do uruchomienia Semmering-Basistunnel jeszcze trochę zostało, Austriacy podają 2030 rok Semmering-Basistunnel - ÖBB-Infrastruktur AG (oebb.at)

A wycieczka super, sam byłem tam 2,5 raza ;) I w okolicy też jest co oglądać, oczywiście piszę o miejscach gdzie są tory :D Do każdej stacji można bez problemu dojechać autem, może kamperem nieco gorzej, bo miejscami dróżki są wąskawe. Większość innych kolejowych motywów jest dostępne na wyciągnięcie ręki, tzn. krótkim spacerkiem :)

Piechotką nieco daleko, po torach od Gloggnitz do Semmering to cirkaebałt 30 km +jeszcze kilkanaście do Murzzuschlag. Turystyczna mapa tych okolic Turistické mapy a cyklomapy • Mapy.cz

Pierwszy raz byłem tam autem, najpierw Czechy bo po drodze, potem wycieczka na górę Schneeberg i następny cały dzień wzdłuż Semmerinbahn
1:1 - "Kolejowy" tydzień w Austrii | Modelarstwo.info
Właśnie wycieczka Schneebergbahn jest jednym z motywów kolejowych wartych "zaliczenia" w okolicy :) to jakieś 30 min. jazdy, dwadzieścia kilka km od Gloggnitz. Będąc w Gloggnitz, tu też jest ciekawy motyw Höllentalbahn - Einsteigen bitte! (lokalbahnen.at)

Drugi raz zafundowałem sobie wycieczką ichnim zabytkiem, od #44 1:1 - Moje kolejowe wycieczki za granicą | Strona 3 | Modelarstwo.info

Pozostałe pół raza to obejrzałem, co wcześniej minąłem, od #171, https://forum.modelarstwo.info/threads/moje-kolejowe-wycieczki-za-granicą.31085/page-9#post-807983

A po drodze, jadąc autostradą z północy, na wysokości Wiednia, warto zjechać na wschód i pooglądać zabytki w Strasshof, to już archiwalny temat i zdjęcia się nieco porozp... "Dzień pod parą" w Strasshof | Modelarstwo.info

Z powrotem można przejechać się do Mariazell (zawsze to bliżej nieba :D ) i wzdłuż Mariazellbahn. Polecam sobotę, w sezonie jeździ zabytek pod prądem 1:1 - Moje kolejowe wycieczki za granicą | Strona 10 | Modelarstwo.info lub niedzielę, raz w miesiącu jeździ inny zabytek, pod parą 1:1 - Mariazellbahn | Modelarstwo.info:love:

W tym roku od października planowałem wycieczkę z latawcem w te okolice, niestety cały czas pogoda była ch...usteczkowa i przyszło odłożyć wyprawę na przyszły rok :(
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Tomasz Sauer

Tomasz Sauer

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.646 81 4
#3
Do uruchomienia Semmering-Basistunnel jeszcze trochę zostało, Austriacy podają 2030 rok Semmering-Basistunnel - ÖBB-Infrastruktur AG (oebb.at)

A wycieczka super, sam byłem tam 2,5 raza ;) I w okolicy też jest co oglądać, oczywiście piszę o miejscach gdzie są tory :D Do każdej stacji można bez problemu dojechać autem, może kamperem nieco gorzej, bo miejscami dróżki są wąskawe. Większość innych kolejowych motywów jest dostępne na wyciągnięcie ręki, tzn. krótkim spacerkiem :)

Piechotką nieco daleko, po torach od Gloggnitz do Semmering to cirkaebałt 30 km +jeszcze kilkanaście do Murzzuschlag. Turystyczna mapa tych okolic Turistické mapy a cyklomapy • Mapy.cz

Pierwszy raz byłem tam autem, najpierw Czechy bo po drodze, potem wycieczka na górę Schneeberg i następny cały dzień wzdłuż Semmerinbahn
1:1 - "Kolejowy" tydzień w Austrii | Modelarstwo.info
Właśnie wycieczka Schneebergbahn jest jednym z motywów kolejowych wartych "zaliczenia" w okolicy :) to jakieś 30 min. jazdy, dwadzieścia kilka km od Gloggnitz. Będąc w Gloggnitz, tu też jest ciekawy motyw Höllentalbahn - Einsteigen bitte! (lokalbahnen.at)

Drugi raz zafundowałem sobie wycieczką ichnim zabytkiem, od #44 1:1 - Moje kolejowe wycieczki za granicą | Strona 3 | Modelarstwo.info

Pozostałe pół raza to obejrzałem, co wcześniej minąłem, od #171, https://forum.modelarstwo.info/threads/moje-kolejowe-wycieczki-za-granicą.31085/page-9#post-807983

A po drodze, jadąc autostradą z północy, na wysokości Wiednia, warto zjechać na wschód i pooglądać zabytki w Strasshof, to już archiwalny temat i zdjęcia się nieco porozp... "Dzień pod parą" w Strasshof | Modelarstwo.info

Z powrotem można przejechać się do Mariazell (zawsze to bliżej nieba :D ) i wzdłuż Mariazellbahn. Polecam sobotę, w sezonie jeździ zabytek pod prądem 1:1 - Moje kolejowe wycieczki za granicą | Strona 10 | Modelarstwo.info lub niedzielę, raz w miesiącu jeździ inny zabytek, pod parą 1:1 - Mariazellbahn | Modelarstwo.info:love:

W tym roku od października planowałem wycieczkę z latawcem w te okolice, niestety cały czas pogoda była ch...usteczkowa i przyszło odłożyć wyprawę na przyszły rok,
Dziękuję za informacje, szczególnie o Mariazellbahn, bo tyle raz przejeżdżałem obok Sankt Pölten i nawet nie wiedziałem o jej istnieniu.
Mam co prawda plany na dodatkowo drugą stronę Tauernbahn od Mallnitz do Spittal, ale ten jeden dzień da się wygospodarować.
Z auta planuję wcale nie korzystać, tylko kolei i autobusy, tak mi się udało w Szwajcarii i w tym roku również w Austrii, gdzie główną bazą było Schwarzach St. Veit, celem Tauernbahn, dlatego szukam campingu niedaleko stacji lub autobusu.
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#7
Ze 2 razy jechałem od Jenbach->Zell am Ziller->Schwarzach im Pongau->A9->Wiedeń->JZ. Przez przełęcz Brennera nie miałem okazji jechać.
W 2020 roku planowałem wycieczkę m.in. przez Krimml obejrzeć wodospady, przez Zell am See i Pinzgauerbahn... ale wtedy świrus pozamiatał :mad:
 
OP
OP
Tomasz Sauer

Tomasz Sauer

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.646 81 4
#8
Ze 2 razy jechałem od Jenbach->Zell am Ziller->Schwarzach im Pongau->A9->Wiedeń->JZ. Przez przełęcz Brennera nie miałem okazji jechać.
W 2020 roku planowałem wycieczkę m.in. przez Krimml obejrzeć wodospady, przez Zell am See i Pinzgauerbahn... ale wtedy świrus pozamiatał :mad:
Zell am See polecam, ale głównie okolice, samo miasteczko jest ok, ale tłok niesamowity.
Polecam też Schwarzach-St. Veit, stacja gdzie zatrzymują się Nightjet-ty do Rzymu, Wiednia, etc., tam też składy dostają dodatkowe lokomotywy aby zacząć wspinaczkę do Tauertunnel, niekiedy nawet trzy. Najlepiej zatrzymać się na campingu Sonnenterrassen Sankt Veit, tylko zabierz dodatkowe kapcie, albo klapki, bo inaczej w łazience będziesz ganiał na bosaka, taki mają zwyczaj. Polecam bo nocą pisk obręczy na łukach wjazdowych do stacji jest niesamowity.
Oprócz Krimmler Wasserfälle, polecam okoliczne wąwozy (klamm-y), są naprawdę warte obejrzenia i wyprawę na zapory w Kaprun i przejażdżkę pociągiem Tauernbahn do wlotu Tauerntunnel.
 
OP
OP
Tomasz Sauer

Tomasz Sauer

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.646 81 4
#9
Słowo się rzekło, czas zaczynać przygodę z Semmeringbahn.
Na wstępie zaraz po dotarciu na Seecamping-masai-mara odwiedziny na dworcu w Wiener Neustadt takim w małej 42 tysięcznej mieścinie w Dolnej Austrii, skromne 5 peronów.
NW01.jpg
NW02.jpg
NW03.jpg
NW04.jpg
NW05.jpg
NW06.jpg
NW07.jpg
NW08.jpg

Ten skromny ażurowy budyneczek w tle, na ledwo sześć pięterek to skromny parking Park&Ride.