• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Semafory świetlne PKP

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
#22
Przedstawiam semafor świetlny w wykonaniu Kluby. Jest to pierwszy egzemplarz próbny, jeszcze bez tabliczki, soczewek i LED'ów. Mistrzowska robota. Będą jeszcze inne modele oraz "karzełki".
signal pl hinten1.JPG
signal pl seite2.JPG
 

Załączniki

Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
OP
OP
XFedraX

XFedraX

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#23
Sto lat wszystko robię ostatnio, bo hamują mnie codzienne problemy i brak środków na hobby, ale coś tam powili się tworzy. W końcu zrobiłem trochę płytek drukowanych i napisałem cyfrową symulację rozgrzewania i stygnięcia włókna żarówki :) Wygląda to mniej więcej tak:
Myślę teraz jak tym sterować (taki kontroler może obsłużyć do 16 diod). Myślę nad własnym protokołem na 2 przewodach, co pozwoli na większą elastyczność w przyszłości, bo komunikacja jest wtedy dwukierunkowa i na jednym kablu można podłączyć semafory, serwomechanizmy rozjazdów i czujniki wszelkiego rodzaju, ale to wymaga napisania własnej aplikacji do sterowania tym z komputera/pulpitu. Alternatywnie mogę zastosować zwykłe DCC, które będzie bardziej uniwersalne. 3 opcja zakłada tryb analogowy, czyli podłączamy do komputera, przy pomocy programu konfigurujemy do pracy jako np 2 semafory 5 komorowe z powtarzaczem, dodajemy zależności, podłączamy czujniki położenia zwrotnic i przełączniki na pulpicie i działa sobie autonomicznie. Pytanie która opcja jest najpraktyczniejsza? A może wszystkie 3 z możliwością wyboru z czego chcemy korzystać?
Jak już się w końcu zdecyduję, to może kiedyś powstanie jakaś gotowa płytka i semafor do niej ;)
 

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
#24
Dobrze to wygląda Adrian, ale myślę, że skoro Zbyszek Kluba robi już semafory to może warto, abyś skupił się nad elektroniką, która je wysteruje.

Moim zdaniem najlepiej jest wykonać sterowanie na DCC. Każda stacja wyposażona będzie w "domowe" sterowanie najprawdopodobniej za pomocą centralki Roco/Zimo/Lenz, a nie w LocoNet Uhlebrocka czy Digitraxa. Nie koliduje to na imprezie Frem0, ponieważ wzmacniacz Uhlenbrock'a Power8 (7A), w który będzie obowiązkowo wyposażona każda stacja Frem0 PL, będzie przełączany jumperem z trybu "domowej" pracy DCC na tryb "imprezowy" czyli na LocoNet "B", a więc tory stacji będą sterowane na imprezie z magistrali LocoNet, a reszta urządzeń SRK stacji pozostaje na sterowaniu z wmontowanego zestawu "domowego" centralki DCC.

Zapewne inne elementy stacji będą też sterowane z magistali XpressNet (Roco/Zimo/Lenz) jak dekodery rozjazdów, serwomechanizmów, dekodery informacji zwrotnej do pulpitów analogowych, itp.

Kombinowanie sterowania semaforów na analogu, a tym bardziej na własnej (kolejnej) magistrali jest moim zdaniem stratą czasu. Lepiej poświęcić go na coś kolejnego.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
XFedraX
Reakcje
2 0 0
#25
Myślałem wcześniej o DCC, ale nie bardzo miałem pomysł jak to zrobić, żeby w prosty sposób zrealizować przypisywanie wyjść do poszczególnych semaforów, tak by wyświetlać standardowe sygnały PKP. Standardowe pakiety DCC dla dekoderów akcesoriów nie bardzo się do tego nadają - na każdy adres mamy 4 urządzenia, każde po 2 porty - ręczne przełączanie poszczególnych diod odpada. Pół biedy jak korzystamy z komputera i programu typu Gbbkolejka gdzie wszystko się raz ustawia i po kłopocie, ale jak to zrobić by dało się łatwo i przyjemnie sterować z domowej centralki?
 

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
#26
Adrian, zbyt pochopnie wypowiedziałem się w temacie sterowania semaforami świetlnymi za pomocą DCC. Chyba jednak lepiej byłoby sterować niezależnie od DCC i manualnie lub za pomocą XpressNeta, przy którego wykorzystaniu mógłbyś zastosować jakieś gotowe moduły/sterowniki Roco/ESU/Lenz pracujące pod XpressNetem.
 
OP
OP
XFedraX
Reakcje
2 0 0
#27
A mógłbyś przybliżyć jak wygląda w praktyce takie sterowanie XpressNetem? Chce, żeby to było wygodne i w miarę uniwersalne. Wyszedłem z założenia, że do sterowania zwykle używa się pulpitu, więc może rozsądnie byłoby użyć czegoś, co można raz zaprogramować przy pomocy komputera i potem działałoby autonomicznie i ustawiałoby odpowiednie sygnały zgodnie ze stanem czujników i przycisków na pulpicie? Muszę przemyśleć taką koncepcję.
 

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
#28
To jest schemat ogólny Lenza, a to jego urządzenia przełączająco-sterujące na XpressNecie.
Np. przełącznik LS150 ma 6 kanałów przełączających, więc można do niego podłączyć 12 diod LED i zaprogramować osobno każdy z 6-ciu przełączników.

system_2012_d.jpg 25150_LW150_Aufbau_01.jpg LS100.png LS150.png


albo w wykonaniu Rubikusa (rubikus@op.pl) za 115 zł, co wydaje się najlepszym gotowym rozwiązaniem, a przy okazji tańszym co najmniej 2-krotnie. Oto jego oferta z allegro :
4975573762.jpeg
Dekoder DCC przeznaczony jest do sterowania semaforami świetlnymi dwu lub trzy komorowymi zarówno żarówkowymi jak i opartymi na diodach LED (SIBA, VIESSMANN itp.)Dekoder steruje czterema semaforami dwu komorowymi lub dwoma trój komorowymi. Jest bardzo prosty w podłączeniu, obsłudze jak i programowaniu. Jego największą zaletą jest to iż sterowane przez niego semafory zmieniają sygnał jak w realu tzn. przejście jednego sygnału w drugi jest płynne (efekt bezwładności żarówki). Jest też nowa wersja dekodera sterująca nawet semaforami 5-cio komorowymi ze wszystkimi sygnałami występującymi na PKP. Pozycja warta polecenia zważając na to iż produkty tego typu oferowane przez zachodnie firmy modelarskie kosztują dwukrotnie więcej, a nie oferują tylu możliwości programowania. Produkt jest objęty roczną gwarancją producenta. Załączona instrukcja w języku polskim
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
XFedraX
Reakcje
2 0 0
#29
Powoli do przodu, zacząłem od programu do konfiguracji dekodera - myślę, że wyszło w miarę intuicyjnie. Wrzuciłem dla przykładu konfigurację z wątku Konrada:
program.png

(to jest dopiero wstępny szkic, jeszcze dojdzie kilka elementów)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Urządzenia kolejowe 3
Urządzenia kolejowe 4

Podobne wątki