• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Samochód pożarniczy FAUN Fl.Kfz 3500

Reakcje
3 0 0
#1
Witam.
Przedstawiam mój pierwszy model. Model ten został wykonany w 99,99 % z drewna różnego gatunku i drutu stalowego, malowany farbami zakupionymi w OBI.
Jest to mój pierwszy model i uważam, że jak na drewno to wyszedł nieźle. Zawsze mogło być lepiej, no ale przecież na błędach się człowiek uczy. Wybór na FAUNA padł z przyczyn prozaicznych, ma mało skomplikowaną bryłę, mało detali, a poza tym, podziękowania należą się wydawnictwu ORLIK za model kartonowy, który sobie kupiłem i postanowiłem zrobić go nie z kartonu a z drewna. Dla uproszczenia powiększyłem go z 1:43 na ok 1:20, uważam, że taka wielkość jest dobra do obróbki i łatwa. Do produkcji modelu użyłem wszystkiego co znalazłem na stolarni, czyli sklejki, lite drewno, listewki, kołki itd. Żeby praca szła znośnie to dokupiłem piłę modelarską (do cieńcia precyzyjnego) od proxxona oraz maszynę szlifierską.
Sama budowa trwała ok roku z dużymi przerwami, ale dłubiąc dzień w dzień to tak z miesiąc.

Problemy jakie natrafiłem to:
-drewno pracuje pod wpływem wilgoci i nie zawsze wszystko pasuje, drewno pracuje również samo z siebie. Trzeba usztywniać konstrukcje, bo potrafi przez noc się zwichrować
-drewno przy obróbce lubi pęknąć i odprysnąć
- struktura drewna nigdy nie będzie idealnie gładka przez co można malować i tak nie będzie pięknie

Oczywiście model powstał poprzez rysowanie na drewnie i wycinanie, posiłkowałem się również szablonami.
W przyszłości myślę o frezarce CNC, więc będzie można tworzyć bardziej skomplikowane pojazdy.

Podsumowując, model wykonałem własnoręcznie w oparciu o opracowanie ORLIKA, przy użyciu narzędzi, malowanie pędzlem, bez podkładu, zwykłymi lakierami. Miał to być model testowy, a że wyszedł dość atrakcyjnie przy następnych się to i owo poprawi.
IMG_20210618_182109_resized_20210619_104339896.jpg
IMG_20210618_180535_resized_20210619_104319776.jpg
IMG_20210618_181135_resized_20210619_104320042.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Inne skale 5

Podobne wątki