• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Rozjazd RocoLine dewastacja

Juras XR4Ti

Aktywny użytkownik
Reakcje
195 9 0
#1
Mam pytanie. Jak można wyjąć szyny z podkładów ( bez zniszczenia jednych i drugich), czyli rozebrać rozjazd na części pierwsze? Chciałbym pobawić się, i spróbować zrobić iglice sprężyste.
 

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.691 58 9
#2
Teoretycznie i może praktycznie tak samo jak w torach prostych czy łukowych wystarczy mocno ciągnąć za szynę. Trzeba tylko pamiętać o tym, że w rozjazdach szyny są ze sobą od spodu połączone. Są to cienkie blaszki miedziane, które łączą szyny w pary.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#7
Zrobiłem kiedyś taki w H0e, ale nie wytrzymał próby czasu. Szyny były klejone do podkładów. A rozwiązanie z laminatem zupełnie mi nie pasuje. Chodzi mi o to, żeby cała konstrukcja została tak jak jest, tylko iglice zrobić sprężyste.
Ja to się zastanawiam czy jest sens się w to grzebać..... roboty jak cholera, wielkie prawdopodobieństwo zepsucia rozjazdu.... Nie lepiej kupić Tilliga 85445 i sobie sklecić rozjazd jak z reala?

...KLIK...

Z tego co pamiętam to raczej ciężko będzie "wyjąć" szyny z rozjazdu Roco-Line bez zepsucia mocowań szyn i albo pogięcia szyny, albo połamania imitacji podkładów z twardego plastiku.... gdyby chcieć wstawić tam jedną ciągłą szynę najazdową przechodzącą w ruchomą iglicę.
 

leszek-rzeszów

Aktywny użytkownik
BGM
Reakcje
280 1 1
#8
Ja to się zastanawiam czy jest sens się w to grzebać..... roboty jak cholera, wielkie prawdopodobieństwo zepsucia rozjazdu.... Nie lepiej kupić Tilliga 85445 i sobie sklecić rozjazd jak z reala?

...KLIK...

Z tego co pamiętam to raczej ciężko będzie "wyjąć" szyny z rozjazdu Roco-Line bez zepsucia mocowań szyn i albo pogięcia szyny, albo połamania imitacji podkładów z twardego plastiku.... gdyby chcieć wstawić tam jedną ciągłą szynę najazdową przechodzącą w ruchomą iglicę.
A pytanie czy da się jakoś w tilligu zastąpić dźwignie do iglic

tillig.jpg


na takie jak w rozjazdach Weinert
indeks.jpg

74010-wei.jpg


chodzi mi głównie o to by rozwiązać problem z łamiącymi się elementami iglic?
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#9
A pytanie czy da się jakoś w tilligu zastąpić dźwignie do iglic

Zobacz załącznik 887631

na takie jak w rozjazdach Weinert
Zobacz załącznik 887632
Zobacz załącznik 887633

chodzi mi głównie o to by rozwiązać problem z łamiącymi się elementami iglic?
Pewnie tak. Podejrzewam, że element ten można zakupić jako dodatkowy (Weinert) i zaadaptować do rozjazdów Tilliga. Żyjemy w czasach, że nie ma rzeczy niemożliwych. Jest tylko kwestia chęci, czasu, narzędzi i umiejętności.
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.590 71 19
#10
A pytanie czy da się jakoś w tilligu zastąpić dźwignie do iglic

Zobacz załącznik 887631

na takie jak w rozjazdach Weinert
Zobacz załącznik 887632
Zobacz załącznik 887633

chodzi mi głównie o to by rozwiązać problem z łamiącymi się elementami iglic?
Z tego co widać na zdjęciu oraz rysunku, można jasno wywnioskować, że mocowanie iglic w rozjeździe Weinerta rozwiązane jest na zasadzie bolców wychodzących z cięgła, które wchodzą w otwory wywiercone w stopkach iglic, zatem jeśli iglice w rozjeździe TILLIG'a mają na tyle szerokie stopki, aby móc w nich wywiercić otwory, to będzie możliwe zaadoptowanie cięgła z rozjazdu Weinerta. Z tego co pamiętam, to iglice w rozjazdach TILLIG'a w końcowym odcinku (blisko ostrza) są bardzo cienkie i niestety nie mają takiej szerokiej stopki jak w iglice w rozjazdach Weinerta, zatem ten przeszczep najprawdopodobniej się nie uda.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#12
Ten rozjazd chyba "realny" nie jest, nie widziałem nigdy takiego rozjazdu na drewnianych podkładach. Mam na myśli brak zastosowania podkładów podwójnych.
No przecież w linku, który podałem w >>>tym<<< wpisie, jest info, że instrukcja tego właśnie rozjazdu pokazuje jak zrobić rozjazd z podwójnymi podrozjezdnicami.... są też zrzuty ekranu z instrukcji. Chyba przegapiłeś ten link.
 

Podobne wątki