• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Roco z21 i Roco SwitchDecoder

kuczyn58

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#1
Dzień dobry, jestem nowy na forum.
Zakładam nowy wątek, ponieważ po wpisaniu w "Szukaj" hasła "Roco Switch Decoder" - wynik jest "0".
Posiadam z21 (biała) z łącznością wifi - uruchomione. Za pośrednictwem aplikacji na iPhone uruchomiłem 7 lokomotyw, w tym 4 "nie Roco", zatem z sukcesem przeszedłem przez procedurę ich ręcznego zaprogramowania. Wszystko łatwe i przyjemne.
Ale teraz zaczęły się schody: mam na makiecie (w budowie) zainstalowane (okablowane) trzy Roco Switch Decocery, które będą obsługiwały napędy zwrotnic (MTB), sygnalizatory (Viessmann) i oświetlenie na makiecie.
Przejżałem wiele filmów, w tym oryginalne Roco i we wszystkich do zaprogramowania tych dekoderów (albo do łączności, jako urządzenie pośrednie) autorzy używają "Z21 Pro Link". Czy ktoś z forum programował te decodery za pomocą aplikacji, albo Maintenance Tool BEZ Pro Linka? jeśli tak, to czy mogę prosić o instrukcję step-by-step dla kogoś, kto nie jest guru z informatyki? Jeśli natomiast ten Pro Link jest KONIECZNY, to prosżę o potwierdzenie - wydam te 400 zeta, trudno...
 

SzymonG

Aktywny użytkownik
Reakcje
127 1 0
#2
Dzień dobry.
Pyta Pan o konieczność zastosowania urządzenia Z21 Pro Link do programowania dekodera Z21 switch Decoder. Nie ma takiej konieczności.

Ten dekoder (jak i wiele innych) można programować poprzez wpisywanie konkretnych wartości do poszczególnych komórek CV. Każdy dekoder w swojej instrukcji ma podaną tabelę (ewentualnie do zdobycia na stronie producenta) CV odpowiadających za działanie poszczególnych wyjść.
I tak (za instrukcją) za wyjście "1" odpowiada komórka CV41. Wpisanie wartości od "0" do "5" powoduje różne sposoby działania tego wyjścia. Między innymi jest opcja mrugania. Aby określić, czy ma mrugać szybciej, czy wolniej, trzeba odszukać w instrukcji opis CV odpowiedzialnego za prędkość mrugania dla danego wyjścia i wpisać odpowiednią wartość. Można też ustawić intensywność (moc) świecenia (czyli jaśniej/ciemniej) To kolejne CV do znalezienia w instrukcji dotyczące tego właśnie wyjścia. Można się tak bawić dla poszczególnych wyjść w zależności, co pod te wyjścia podłączamy.
wycinek instrukcji.jpg

Z21 Pro Link w zdecydowany sposób ułatwia ustawienie wszystkich tych parametrów. Na filmie, który Pan oglądał widać, że urządzenie pokazuje konkretne wyjście i daje łatwy sposób decydowania i modyfikowania konkretnych wartości.

ekran proLink.jpg

Niemniej powinien Pan sporo poczytać o programowaniu i jego zasadach. Urządzenie nie zrobi wszystkiego za Pana, ale ułatwi proces.
Pozdrawiam. Szymon.
 
OP
OP
K

kuczyn58

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#3
Bardzo dziękuję.
Ale mój problem nie tkwi w ustawieniach poszczegolnych funkcji wyjść. Z tym sobie zapewne poradzę. Problem tkwi w tym, że jak programowałem lokomotywy sprawa była prosta: 1 lok na torze - "odczytaj CV" - ustaw nowe CV - a potem dodaj lokomotywę wpisując nowe CV. Bo aplikacja czytała CV i komunikowała się z dekoderem loka, który sygnalizował "drganiem" i świeceniem "JESTEM!". Tymczasem mam zamontowane pod makietą 3 sztuki Switch Decoderów, połączone okablowaniem z z21 i próbuję je znaleć za pomocą aplikacji w iPhonie, albo Maintenence Tools w opcji CV Programing / DCC POM accessory-decoder i ani iPhone, ani Maintenance Tool NIE WIDZĄ tych dekoderów. Dlatego proszę kogoś o pomoc, co zrobić, żeby je oprogramowanie odczytało, nawiązało łączność. Może trzeba dwa odłączyć od z21, tak jak lokomotywa może być tylko jedna... Ale to by było absurdalne, chyba. Dwa tutoriale: Pana Piotra Pawlusa:
oraz Roco
dobrze ilustrują co i jak, ale z użyciem Pro-Link. Napisałem do Roco, odpisali że... wszystko jest w instrukcjach i przysłali dodatkowe instrukcje w których... używają Multimaus'a, którego nie chcę używać, skoro mam iPhona! Instrukcje mówią: musisz wpisać, podać "właściwy adres dekodera". Tylko nie wiem jak go ustalić...
Dlatego proszę o jakiś step-by-step, językiem nie informatyka, tylko "na mój chłopski rozum":). Co mam wpisać w te komórki na załączonym print-screenie.
 

Załączniki

kareks

Aktywny użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
ŁKMK
Reakcje
306 10 2
#4
Programowanie adresu jest opisane na stronie 12 polskiej instrukcji switch decoder, podlącz dekoder do centralki , przytrzymaj przycisk programowania przez 3 sekdundy, podaj adres pierwszego wyjscia poprzez wywoałnie przełaczania akcesoriów w aplikacji lub multimausie. Dekoder sam sie nauczy odpowiedniego adresu wyjscia sa prgogrmowane w grupach po 4. Wszystko jest dosc klarowanie opsane w instrukcji.
 
OP
OP
K

kuczyn58

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#5
Rozumiem, że chodzi o opis w punkcie 6.1.1 (str.11) ). Sorry, jestem architektem, informatycznie laikiem, czy zdanie:
"2. Teraz zamień wybrany elektromagnes.
Elektromagnes można przełączać za pomocą aplikacji Z21 lub innego terminala wejściowego, takiego jak multiMAUS."

oznacza, że mam kliknąć na wybraną ikonę rozjazdu i przełączyć tym samym ikonę zwrotnicy na "Control Station" w aplikacji i ona się zaprogramuje? I ustawi kolejne moje rozjazdy dla wyjśc 1-8? A co zrobić, jeśli pod wybrane wejścia nie będę miał podpiętych rozjazdów tylko sygnalizację?
 
OP
OP
K

kuczyn58

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#6
Uzupełniająco: Adresy wyjść grupowane po 4, czyli na pierwszym dekoderze 1-4 i 5-8; na drugim 9-12 i 13-16 i na trzecim 17-20 i 21-24, to jedno, i takie adresowanie powinieniem zapewne nadać na schemacie w Control Station.
A adresy dekoderów (trzech) jako takich, to chyba co innego. Bo jak się to ma do adresów CV lokomotyw, które mam skonfigurowane od 1 do 9?
 

kareks

Aktywny użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
ŁKMK
Reakcje
306 10 2
#7
Odpowiem od końca: adresy lokomotyw i dekoderów to dwie różne rzeczy, adresy ida po cztery w grupie tak jak napisałes. co do trybu pracy to jest w instrukcji strona 17 i tam śa opisane tryby pracy odpowiednich wyjsc ( fizycznych na tym dokoderze co porgamujesz) i jak chcesz dwu żarówkowe semafory świetlne to dla wyjścia 1 musisz w CV41 wbic 5. Jak programowac CV w dekoderach akcesoriów masz na stronie 14. Proponuje dobrze przeczytac isntrukcje ze strony Roco jest po Polsku i napisana naprawde dobrze.
 
OP
OP
K

kuczyn58

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#8
Dzięki, że odpisujesz, ale w ten sposób mi nie pomożesz…
Rozumiem, że dla Ciebie oraz dla setki(ek) użytkowników forum i doświadczonych programistów te instrukcje są świetnie napisane i to wszystko jest proste.
Mam dwa wyjścia:
opcja 1 - to starać się dojść do tego jak to zrobić i… zrobić to;
opcja 2 - to szukać kogoś, kto do mnie wpadnie i mi to zrobi, a ja mu zapłacę.
Staram się wybrać opcję 1, bo sprawi mi to wielką frajdę, że zrobiłem to sam.
Dlatego jeszcze raz spróbuję, i zwrócę się z prośbą o odpowiedzi na moje pytania:
1. Z poprzedniego mojego postu: Czy, podczas aktywowanego przyciskiem na pierwszym Switch Decoderze trybu programowania, mam kliknąć w iPhonie, na schemacie Control Station, na ikonę rozjazdu, któremu wprowadziłem w aplikacji Adres 1, aby nastąpiło zaprogramowanie wyjść od 1 do 8 pierwszego dekodera? Tak, czy nie?
2. Jeśli tak, to czy mam to powtórzyć dla pozostałych dwóch dekoderów tyle, że przy drugim dekoderze kliknąć na ikonę z przypisanym adresem 9 i wtedy zaprogramuję na nim wyjścia 9-18, a przy trzecim ikonę z numerem 19, aby zaprogramować wyjścia 19-24? Czy tak?
3. Czy wtedy, gdy to zadziała, to powyższe programowanie z pkt 1 i 2 będzie widoczne w Maintenance Tool w ten sposób, że w oknie pokazanym na print-screenie ze strony 14, dla każdej z dwóch grup po 4 zmienianych w polu „Decoder address” będę widział w polu „CV number” wybór liczb dla każdego z wyjść pierwszego dekodera od „41” do „48”, a w polu „Value” liczbę domyślną „0”? Czy tak?
4. Jeśli tak, to czy w polu „CV number”, dla kolejnych grup po 4 dla dekodera numer dwa (wyjścia 9-16) i dla dekodera numer trzy (wyjścia 17-21) pojawi się również ten sam wybór liczb 41 do 48, a w polu „Value” liczba domyślna „0”?
5. Czy wtedy, dla wybranych wyjść, spośród tych 24-ch, będę mógł w polu „Value” zmienić wartość liczby od 0 do 5, aby przypisać takie działanie, jakie będzie wymagane dla wpiętego do danego wyjścia odbiornika: zwrotnica, sygnalizacja lub oświetlenie?
Tak zrozumiałem Instrukcję i Twoje wskazówki. Jeśli jest inaczej, bo np. „Zmień wybrany elektromagnes” oznacza coś kompletnie innego, niż kliknięcie na ikonę rozjazdu na schemacie Control Station, to… pozostaje mi opcja 2
 

kareks

Aktywny użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
ŁKMK
Reakcje
306 10 2
#9
Odpowiem na wszystko ale po kolei, (zakladam ze wszystko działa poprawnie)
ad. 1 tak
ad. 2 tak
ad.3 zakładam że tak
ad.4 tak ale bezpiecznie podłączyc na ten czas tylko 1 dekoder
ad. 5 tak
Jezeli cos nie zadziała zostaje opcja 2 , z jakiego jesteś miasta ?
 
OP
OP
K

kuczyn58

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#11
Kareks, wielkie dzięki. W ten sposób napisaliśmy razem instrukcję „dla opornych”. Wszystko działa, tak jak Ty zasugerowałeś, ja napisałem, a Ty potwierdziłeś! Załączam plik z tą instrukcją, aby mogli z niej skorzystać inni, którzy nie są mistrzami świata w „0” i „1”.
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 15
DCC 15
DCC 5
DCC 8
DCC 6

Podobne wątki