• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ROCO 43221 KPEV G10/BR 57

jpyt

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#1
Producent ROCO
TYP - G10 KPEV ( BR 57)
Napęd - w tendrze na 3 osie.
Odbiór prądu - jedynie z kół parowozu.
Oświetlenie - obecnie LED białe / czerwone zmienne.
Generator dymu
Dekoder dźwiękowy.

Kolejny super model od ROCO, który zachwycił mnie od pierwszego wejrzenia.
Gdy trafił do mnie, był fabrycznie nową, niejeżdżoną analogową lokomotywką, wyposażoną w światła białe zmienne w zależności od kierunku jazdy.

Modyfikacja polegała na dodaniu dekodera dźwiękowego do kotła, zmianie żarówek na LEDY ( białe/ czerwone zmienne), oraz zamontowaniu generatora dymu.

Do dekodera ZIMO 648 wgrany został dźwięk BR 57, czyli wersji już niemieckiej tejże maszyny.
Dźwięk został spasowany z poruszaniem się tłoków parowozu.
Tutaj, po przekręceniu manipulatora cyfrowego, słyszy się najpierw syk pary, po czym parowóz zaczyna powoli ruszać. Generator dymu również został zsynchronizowany ze sterowaniem silnikiem, przez co na postoju ledwo co dymi, a podczas przyspieszania pracuje "pełną parą".
Model tak misterny, że trudno go wyjąć z pudełka.
Po modyfikacji jest połączony z tendrem i nierozłączalny.
Pomiędzy lokiem a tendrem puszczone są przewody zasilające silnik, jak i tylne biało/ czerwone światła
DSC00078.JPG
DSC00079.JPG
DSC00080.JPG
DSC00081.JPG
DSC00082.JPG
DSC00083.JPG
DSC00085.JPG
DSC00086.JPG
DSC00084.JPG
 

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#2
Wkrótce ukaże się wznowienie modelu z numerem katalogowym 72261. Różnice względem opisanego powyżej:
- inny kocioł: cofnięty zbieralnik pary i dwie piasecznice
- oznaczenie 5491 Königsberg
- 8 pinowe gniazdo dekodera

Roco 72261 5491 Königsberg.jpg

Przy sugerowanej cenie 230 EUR wydaje się, że lepszą inwestycją jest starszy model z drugiej ręki (regularnie na ebay po około 100 EUR).

Co ciekawe, w 2017 Brawa wyprodukowała model parowozu G10 z oznaczeniem 5490 Königsberg - zatem teoretycznie są to siostrzane modele, choć nowsza (i droższa) konstrukcja Brawy raczej rozwieje wszelkie wątpliwości co do podobieństwa.
Brawa G10 5490 Königsberg.png


Osobiście zastanawia mnie też, czy Roco nie 'pożyczyło' sobie idei oznaczenia modelu (choć akurat parowozy KPEV nie są pod tym względem skomplikowane). Tym bardziej szkoda, że model ten nie ukazał się model z przydziałem z dyrekcji Stettin: byłby to pierwszy parowóz towarowy z takim przydziałem, i pasowałby trochę lepiej jako oficjalnie sugerowana lokomotywa do zestawu wagonów 76060 - wszystkie właśnie z przydziałem Stettin.
 

Beobachter

Znany użytkownik
Reakcje
4.937 10 2
#3
Producent ROCO
TYP - G10 KPEV ( BR 57)
Może warto dodać, że numer katalogowy tego modelu to 43221, produkowany w latach 1994-99.
W latach 2007-2009 była też wersja PKP (http://forum.modelarstwo.info/threads/kolekcja-na-5.49685/post-852670), która najwidoczniej trochę się różniła technicznie, albowiem napęd jest przekazywany na 2 osie tendra (wszystkie koła pędne z gumkami trakcyjnymi), koła środkowej osi odbierają prąd :
D63B0B00-22B5-4C19-A1BE-493ACA2840A8.jpeg


Ponadto w samej lokomotywie do odbioru prądu służą koła osi 1,2,4 i 5. Oś 3 jest wyposażona w gumki trakcyjne, co ma zapobiegać bardzo nieładnemu zatrzymaniu kół lokomotywy podczas jazdy (gdy tarcie mechanizmu większe od tarcia kół o szyny). Wszystkie koła lokomotywy oraz środkowa oś tendra są odsprężynowane, co zapewnia dobry odbiór prądu.
A607118E-F172-481E-9961-3E8331D93E83.jpeg

Co ciekawe - wg katalogu Roco z 1998 roku napęd wersji opisanej przez p.t. Autora jest identyczny z opisanym powyżej.

Roco wprowadziło z czasem inne pudełka (generalnie opakowanie modeli to sam w sobie temat rzeka), co ułatwia wyjmowanie modelu.
1CD58B5B-F255-4460-B5D0-F8323DC035D0.jpeg
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#4
Jedna uwaga.
W tym dziale zwykło się opisywać modele w stanie fabrycznym. Ten wyżej prezentowany przeszedł zaś kilka istotnych zmian. Podane na samym początku opisu cechy wyposażenia powinny mówić o oryginalnym wyposażeniu, inaczej ktoś planujący zakup takiego modelu, po przeczytaniu tego może sądzić że model fabrycznie posiada oświetlenie na diodach oraz dekoder dźwiękowy.
 

Podobne wątki