• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Różne wtyczki ESU Loksound v5

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
308 0 0
#2
Jeśli na płytce obsadzone są wszystkie części to można to zrobić. Tylko sprawdź dokładnie z którą wersją płytki masz do czynienia.
Pierwsze LokSound5 miało na płytce miejsce na złącze MTC21 (58410, 58420).
Płytka musi mieć taki wygląd złącza jak w przypadku 58412.
 
OP
OP
PP1970

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.867 86 0
#3
Dzięki za odpowiedź. Faktycznie, mam 21MTC. Cóż, przyda się i to, prędzej czy później :)

Za dto w LS4 mam pady do przylutowania PluX22.

Pomierzyłem oba, wszystkie znane mi wyjścia zgadzają się. Teraz trzeba nabyć gdzieś wtyczki i będę unowocześniał dekodery :)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
PP1970

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.867 86 0
#4
No i udało się z dekoderem ESU LS4... za drugim razem.

Jednemu dekoderowi niestety coś się stało :( i teraz przy jeździe do przodu szarpie, a na polecenie jazdy do tyłu robi zwarcie... będę szukał możliwości naprawy, bo jednak ESU LS4 na ulicy nie leży. @Alana doradzisz coś, albo podejmiesz się naprawy? Procek żyje, funkcje działają, dźwięk też - tylko polecenie jazdy do tyłu (nawet bez silnika na wyjściu) powoduje zwarcie. Mam ew. "dawców" części.

Za drugim razem zmieniłem technikę lutowania. Poszło bardzo sprawnie i działa, ciesząc oczy SM42 przerobioną na Plux22 z płytką @Grzes :)
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
260 2 1
#5
Masz zwalony stopien mocy, daj na pw dokladne foty tak zeby bylo widac co masz, z obu stron plytki to sprobuje dobrac jakies czesci zamienne. Jak u ciebie z lutowaniem SMD? A i bedzie prosba o odczytanie mi napisow na jednym elemencie bo tez mam LS4 do naprawienia ale z innym uszkodzeniem.
 
OP
OP
PP1970

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.867 86 0
#7
W międzyczasie, za pomocą takiej płytki:
1640263786614.png
po przestawieniu w niej jednego pinu, zaimprowizowałem wtyczkę na kablach do PluX22. Dzięki temu można przerobić także dekoder o schemacie j.w. ESU 58410, 58420.

Po przylutowaniu do w/w płytki:
- wszystkich 8 kabli z wtyczki 8-pin
- 2 kabli głośnika
- AUX2, AUX3, AUX4, AUX5 (można więcej, jeśli potrzeba)
- GND
wychodzi całkiem porządny dekoder, pozwalający wykorzystać kondensator i głośnik na płytce lokomotywy oraz sterować kilkoma funkcjami jak np. światła manewrowe, oświetlenie kabiny itd.

Co prawda standardu PluX21 nie osiąga, bo nie trzyma wymiarów - ale w niektórych lokach daje się zamontować. Chwała ESU za zrobienie padów lutowniczych na przeciwległym brzegu płytki, niż są kable do 8-pinowej wtyczki. Łatwe lutowanie :)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
PP1970

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.867 86 0
#9
Nie lepiej by było przelutować te piny z płytki Bogosa do Twojego dekodera? :niepewny:
Do tego z miejscem na 21MTC - nie. Złącze 21MTC ma inny rozkład wyjść, niż PluX22. W pierwszym poście pokazałem rysunki obu wersji dekodera.

Zresztą, docelowo ten dekoder przerobię na 21MTC, jak pojawi się jakaś potrzeba - np. jak Albert wypuści ST43 z IVa i dużymi lampami. Poza nimi chyba tylko SM wypuszcza loki z takim gniazdem :D


Do dekoderów z miejscem na PluX22 - tak, lutowałem same piny (tzn. tzw. "złącze kołkowe") i wtedy płytka Bogosa nie jest potrzebna.
 

pablo30

Użytkownik
Reakcje
8 0 0
#12
Gdzie w dekoderze ESU V5 Loksound podłączyć diodę żeby zrobić oświetlenie kabiny i jakie CV ustawić żeby zaczęło świecić?
 
OP
OP
PP1970

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.867 86 0
#15
Gdzie w dekoderze ESU V5 Loksound podłączyć diodę żeby zrobić oświetlenie kabiny i jakie CV ustawić żeby zaczęło świecić?
Jaka wtyczka? Pytam, bo jeśli 8-pin, to model nie wykorzystuje zbyt wielu wyjść funkcyjnych, a jedno lub dwa są wolne w postaci kabla wiszącego luzem, poza wtyczką.

Jeżeli jest 21MTC, to nie wszystkie wyjścia są ze stopniem mocy (część jest tylko logiczna).

Jeżeli PluX22, to wyjścia są ze stopniem mocy, ale jak pisze Andrzej, poproszę instrukcję od modelu, żeby wiedzieć, które są już wykorzystane.

Zaprogramowanie CV będzie zależało od trzech rzeczy:
1. które AUX zdecydujesz się wykorzystać;
2. którym F chcesz włączać tę funkcję;
3. który zestaw rejestrów służących do mapowania jest akurat wolny.

Do zaprogramowania będzie potrzebny zestaw potrafiący adresować CV o numerach > 255. Może być np. z21.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
PP1970

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.867 86 0
#17
CV32=7
CV375=16 (przed zmianą sprawdź, czy było zero)
CV32=12
CV369=4 (przed zmianą sprawdź, czy było zero)
CV32=1

Jasność jest w CV278
 
OP
OP
PP1970

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.867 86 0
#18
Przepraszam. Powinno być na koniec:
CV32=0
Taka jest domyślna wartość, poza czynnością mapowania funkcji.

Dopiero potem jasność w CV278.

Generalnie, jak zmieniasz rejestry (poza CV32), zapisuj sobie, co w nich było przed zmianą.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 3
DCC 11

Podobne wątki