• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie (?) Pytanie o tory 0m/0e/0f

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#1
Czy na rynku dostepne sa gotowe tory dla wielkosci 0m, 0e, 0f? Gotowe w sensie, ze nie trzeba ich robic samemu. A moze chociaz dostepna jest metalowa szyna w skali 1/45 tak jak np. Tillig 83500 dla wielkosci TT (1/120). Moze ktos sie orientuje?
 
Reakcje
1.469 12 6
#5
A czy koledzy którzy kupują Lxd2 od Firmy Bemo mają jakieś specjalne tory do niej, stawiają na torach 9mm i dają radę. Producent projektując dany tabor dobiera odpowiedniej wielkości obrzeza kół tak aby pasował do danego rozstawu. Wiem, że chodzi Ci kolego w tym pytaniu o wysokość szyny. W h0 masz wysokość szyny od 2,1 do 2.5 mm. Możesz też wykonać torowisko do każdej z tych skal samodzielnie.
Podaję Ci linki do producentów torów w skali 0 które wstawił kolega na forum 0
http://www.digital-plus.de/spur0-gleissystem.php
albo Demko : http://www.spurnull-magazin.de/neuheiten/rund-ums-gleis/dora-gleis-demko/
albo Hassler : http://www.hassler-profile.li/Schienen45D.html
albo Hegob : http://www.hegob.de

PROFILE SZYN :
  1. Demko "Dora" h=3,5 mm, stopka 2,85 mm
  2. Hassler h=3,5 mm, stopka 3,0 mm, główka 1,6 mm
  3. Hegob h=3,35 mm, stopka 2,80 mm, główka 1,5 mm
  4. Lenz h=3,75 mm
  5. Peco code 124 BH h=3,16 mm
  6. Peco code 143 FB h=3,65 mm
To są wielkości do skali 0. Do pozostałych interesujących Cię skal to Musisz sam poszukać.
 
Reakcje
1.469 12 6
#7
Magazyn Spur Null Magazin informuje, że firma Demko rozpoczęła sprzedaż tanich torów typu flex. Szyny długość 1 lub 2 m - cena 2,90 €/mb, natomiast podkłady plastikowe pakowane po 10 odcinków 10-cio cm - cena 5,80 €/mb. Z tego wynika, że koszt 1 mb flexa wynosi 11,60 €, a flex Lenza kosztuje ok. 14-16 € i ma wysokość 3,75 mm.
Profil szyny z nowego serbra jest dużo lepszy od profilu Lenza, wysokość 3,5 mm, szerokość stopki 2,85 mm.
Wiadomość pochodzi z forum skali 0
(foto : SNM) Jeżeli chcesz wykonywać przeróbki to do takich rzeczy bardziej będą pasowały tory firmy Demko.
dara-gleis-demko.jpg
Ja wykonałem z tych torów rozstaw 0 oraz 0m, dołożyłem 3 szynę.
[DOUBLEPOST=1507453472,1507452402][/DOUBLEPOST]Tu zdjęcia tej przeróbki.
Zdjęcie0010.jpg
Zdjęcie0032.jpg
Zdjęcie0033.jpg
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#9
Ja miałbym takie pytanie.... czy ma ktoś wiedzę, jaki rozjazd z fabrycznej oferty wielkosci H0 geometrycznie odpowiadałby (lub był zbliżony) do rozjazdu stosowanego na wąskim torze PKP 1:7, 8 stopni R63....? Cel.... przeróbka na 0e.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#11
Można też zajrzeć do pani Weinert: weinert-modellbau.de. Tam oprócz taboru i różnych dodatków są tory od N do II. W zerówkowych rozstawach są tory PECO.
Dzięki, ale już sam znalazłem co by geometrycznie odpowiadało..... zdaje się, że dobry by był EW5 Tilliga. Kupowanie dedykowanych rozjazdów 0e nie wchodzi w grę z uwagi na cenę z kosmosu...

Zrzut ekranu z kolejki wąskotorowej PKP przedstawiający z grubsza geometrię rozjazdu wąskotorowego, o którym mowa (źródło: Geoportal):
roz.jpg
 
Ostatnio edytowane:

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#13
Tylko trochę z podrozjezdnicami będzie cackania, jaki materiał planujesz??

Pozdr,...
Jeśli chodzi o geometrię, to owszem, nie "wyliczałem" tego, a jedynie patrzę na "obrazki" wyskalowane po rozstawie szyn... i tak się przyglądam ... i z grubsza pasuje. To ma być do takiej jednej dioramki. Szczerze pisząc zakupić rozjazd w wielkości 0e, który by odpowiadał temu z PKP 1:7 graniczy z cudem, a w grę jak już wchodziły by manufaktury. Wyobrażam sobie ile by to kosztowało..... dlatego pomysł z tym Tilligiem. Plan jest taki, by szyny zostawić C83...2,1mm wys. (wiem, mogły by być wyższe, co najmniej ć100, 2,5 mm wys.), ale stwierdzam, że to będzie kompromis. Na kolejach 'gdańskich' w Jantarze widziałem szyny o wys. jakieś 8-10cm.... i śmiga po nich Lxd2....

Co do podrozjezdnic, planuję rozciąć plastik pod szynami dystansujący podkłady, rozsunąć je troszkę (części się pozbyć) i zrobić taki myk jak opisano tutaj w przypadku torów w wielkości H0e: Mostownice – Polska Makieta Modułowa H0 (pmmh0.pl) ... oczywiście dobierając długość "nowych" podrozjezdnic odpowiednio do skali 1:45 dla toru wąskiego.



Dzięki za schemacik rozjazdu R63 1:7 z wymiarami. Przyda się :)
 
Ostatnio edytowane:

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
#14
Te wajchy w 0e PECO mają kąt 12 stopni, czyli są 1:4,7. Rozjazd 1:7 ma kąt 8 stopni. Wydaje mi się, że jeśli chcesz mieć ładną dioramkę, to warto się szarpnąć i zamówić wajchę na przykład u Węgra, który prezentował się również na forum. Nie jest to tanie, ale jeśli nie jest to diorama przedstawiająca dużą stację, na przykład, to majątku nie wydasz, a oko ucieszysz.
 
Ostatnio edytowane:

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#15
Te wajchy w 0e PECO mają kąt 12 stopni, czyli są 1:4,7. Rozjazd 1:7 ma kąt 8 stopni. Wydaje mi się, że jeśli chcesz mieć ładną dioramkę, to warto się szarpnąć i zamówić wajchę na przykład u Węgra, który prezentował się również na forum. Nie jest to tanie, ale jeśli nie jest to diorama przedstawiająca dużą stację, na przykład, to majątku nie wydasz, a oko ucieszysz.
Doceniam, ale te wajchy 0e PECO mają geometrię jak na tramwaj. Promień 27m w realu....
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#16
To tak na szybko...0f.
Podkłady cięte ze skrzynki po owocach (takie jednorazówki co najczeszczej lądują w śmieciach sklepowych) 3mm grubości,
4,5 mm szeroki i 28mm długie.
Haki ze zszywek klejone CA w otwór prowadzący. Szyna z flexa( jakiś odzysk z H0) ... Podłoże - panel podłogowy 7 mm klasa ścieralności AC4;)
Wymiary 30x20cm, jeszcze mokre, świeżo siane... Dalsze moduły będą 20 x 50 cm... Tabor dopiero będzie sie budował...

IMG_20220316_162858.jpg
IMG_20220316_163327.jpg
IMG_20220316_163106.jpg
IMG_20220316_163246.jpg


Pozdr,...

Ps, patent na haki PawełR...
Ps do ps. szyny bite na boso celowo...
 
Ostatnio edytowane: