• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Pytanie co do torów i kontroli DCC

Ontek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Cześć! jestem nowy w gronie modelarstwa kolejowego i mam raczej banalne i pospolite pytania ale nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.

1. Jakie tory są najlepsze w stosunku ceny do jakości? Dużo czytałem i oglądałem na temat torów Piko, że są nie do końca w skali i że rozjazdy też średnie ale za to tanie a np. Roco wydają mi się drogie, na razie projektowałem sobie jedynie w programie Scarm i najlepiej mi się chyba budowało tam z torów Märklin ale tu też się pojawia kolejne pytanie:

1,5. Czym się różnią tory C, K i M? Szukam informacji i nigdzie nie mogę za bardzo znaleźć czym się różnią (ceną, jakością, itp.).

2. Mam też pytanie jaka centrala DCC jest najlepsza na początek (na razie myślę na przyszłość ale strasznie nurtuje mnie to pytanie), Piko, Z21 czy może DR5000. Myślałem najpierw że najpierw sobie kiedyś kupię zestaw startowy Piko z Husarzem i SmartControl (https://www.drim.pl/piko-59024-zestaw-startowy-smartcontrol-light-el,3,17211,56309) a potem jak zdobędę pokój na makietę to przeniosę się na Z21, bo duzo dobrego o niej słyszałem ale nie wiem co o tym myśleć.

Z góry dziekuję za pomoc.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#2
Czym się różnią tory C, K i M?
Nie wiem czym się różnią tory C, K i M, co więcej, sam Märklin chyba nie wie, bo na ich stronie znalazłem tylko C-Gleis na imitacji podsypki. Inne typy torów, bez podsypki, nie mają oznaczenia typu, a przynajmniej ja się tego nie dopatrzyłem. Ale wszystkie tory Märklina są przeznaczone do systemu zasilania trzyszynowego, prądem zmiennym. Rolę trzeciej (środkowej) szyny pełnią wystające na środku podkładów jakby kołki stykowe, po których ślizga się tzw. łyżwa odbierająca prąd. Te tory nie nadają się do klasycznego systemu dwuszynowego prądu stałego, ani do systemu cyfrowego DCC, przede wszystkim dlatego, że obie szyny są ze sobą połączone elektrycznie.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.280 41 5
#4
Kolega chyba musi sobie odpowiedzieć na pytanie, po co mu te tory.....

W sensie - co będzie z nich budował. Czy makietę realistyczną, do zabawy, czy zupełnie samą "ujeżdżalnię", bez "dekoracji"......

Wtedy można odpowiedzieć na to pytanie.....
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#5
Najbardziej znane firmy produkujące tory we w miarę rozsądnych cenach, to, poza Roco i Piko, jeszcze Tillig i Peco. Te drugie są trudno dostępne w Polsce, ale da się je jakoś kupić. Wszystkie mają swoje zalety i wady, na forum było o tym bardzo dużo, trzeba poszukać. Pomijam tu wyroby z wyższej półki, jak np. Weinert, ale także tory na imitacji podsypki, jak wyroby Fleischmanna czy Trixa, bo takie tory nie bardzo nadają się na makietę.
 

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
423 0 0
#6
Witamy na forum!

1. Jakie tory są najlepsze w stosunku ceny do jakości?
To nie jest pytanie proste, dlatego nigdzie nie ma na nie odpowiedzi ;) Ja odpowiem tak: zdecydowana większość modułów na imprezach jest robiona na torach Roco i to nie są najdroższe tory na rynku. Także do modułów to polecałbym Roco. Tylko, że kolega chyba chce jeździć w domu. A wtedy to już naprawdę jak kto woli. Polecam jeszcze poczytać o code 75, code 100, prawdziwej geometrii rozjazdów i wpisywaniu się w łuki wagonów mających po 30 cm. To jest trochę jak z butami, ma koledze pasować.

Czym się różnią tory C, K i M?
Jedyne tory jakich nie polecałbym generalnie to Marklin, ze względu na nietypowy 3 szynowy sposób zasilania, ale są i tu na forum tacy co używają i sobie chwalą. Ja nie wiem nic o torach Marklina.

Mam też pytanie jaka centrala DCC jest najlepsza na początek?
Kolejne niezwykle trudne pytanie. Większość ludzi bierze Roco Multimausa, niektórzy Piko, a na imprezach zwykle DR5000 bo ma największe możliwości. W lekturze specyfikacji produktu powinny być wypisane różnice, ale generalnie chodzi o to jak łatwo się używa i ile lokomotyw na raz da się obsłużyć. No i cena, oczywiście. Najkorzystniej cenowo sterowanie cyfrowe wychodzi w zestawie startowym.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#7
Jedyne tory jakich nie polecałbym generalnie to Marklin, ze względu na nietypowy 3 szynowy sposób zasilania, ale są i tu na forum tacy co używają i sobie chwalą.
Już o tym wyżej pisałem, a ci, którzy używają torów Märklina, używają również modeli taboru zasilanych z trzeciej szyny, więc to żaden argument za - takich torów nie można używać do zwykłych modeli dwuszynowych.
 

parvuselephantus

Aktywny użytkownik
Reakcje
122 13 1
#8
Co do centralki - nigdy nie miałem sterowania DCC Piko, ale chodzą plotki, że bardzo pali zasilacze. Mam dr5000 i bardzo sobie chwalę, choć idealna nie jest:
plusy: duża moc, pracuje ze wszystkim, co próbowałem podpiąć (komputer, locomaus, apki androidowe)
minusy: zanim skonfigurujemy trzeba trochę poczytać/pooglądać tutoriale na Youtube, kupuje się samą centralkę (mam słabość do fizycznego pokrętła w pilotach dostarczanych np. przez Piko czy Roco - jako zastępstwo można pobrać darmową aplikację na telefon)

co się tyczy zaś torów - ja ogólnie zbieram dwie kategorie: 1) zabawki do dywanowania z dzieciakami 2) modele. Tak samo z torami - jak są tanie, to kupuję. Zaczynałem od u-rurek piko i nawet jakieś kartonowe podkłady gdzieś mi się jeszcze walają, mam C-gleis od Piko, Rocoline, śladowe ilości geoline - z podkładami/bez podkładów - i teraz najlepsze: wszystkie da się ze sobą połączyć (za pomocą dedykowanych przejściówek). Więc zawsze jak się okaże, że popularne Piko/Roco akurat nie pasuje, to można dość łatwo zacząć się przesiadać (chyba, że ktoś postanowił wszystko wkleić w makietę.... ale jak się klei to rozumiem jakieś preferencje już się ma?).
 

Podobne wątki