• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pulpit do symulatora MaSzyna EU07

Arq

Nowy użytkownik
Reakcje
22 0 0
#1
Przedstawiam autorski projekt pulpitu do symulatora MaSzyna EU07.
(Umieszczam w dziale Sterowanie chociaż nie jest to związane z DCC.)

Natchniony przez kolegę Bartka, który ma wizję stworzenia pulpitu do MaSzyny Eu07 w skali 1:1, postanowiłem zająć się częścią elektroniczną i w tym celu wykonałem miniaturowy pulpit w obudowie Z-33A, z wszystkimi elementami sterującymi, które uznałem za niezbędne do zabawy symulatorem.

Sercem układu jest Arduino micro pro (okrojona wersja Arduino Leonardo), który emuluje klawiaturę zewnętrzna komputera na porcie USB. Zadaniem Arduino jest odczyt stanu elementów sterujących (przełącznikówm, potencjometrów, encodera impolsowego na odpowiednie kody klawiatury. Dzięki zastosowanej bibliotece Hid-Master możłiwe jest również odczytanie stanu klawisza CapsLock i ScrollLock dzięki czemu wysterowywane są umieszczone na pulpicie diody LED - CA/SHP i jazda na oporach rezystancyjnych.

Układ jest w 100% ukończony, przeszedł testy na wersj MaSzyna 15 07 - wystarczy odpalić symulator, w ustawieniach "informacje zwrotne" wybrać: CapsLock=CA/SHP, Scroll= opory rozruchowe, podłączyć pulpit do USB i zacząć zabawę.

Wykorzystane są wszystkie dostępne linie układu Arduino. Przełaczniki obsługiwane są w sposób multipleksowany 5 wierszy x 4 kolumny, 2 linie zajmuje enkoder obrotowy sterujący mocą silnika, 3 linie przeznaczone na LEDy (CASHP, jazda na ooporach, wyłacznik szybki) , 4 pozostałe linie A0,A1,A2 i A3 mierzą napięcie na potencjometrach hamulca głownego i lokomotywy oraz na przełaczniku obrotowym i przełączniku kierunku w których napięcie ustalane jest za pomocą drabinki rezystorów.

Schemat elektryczny w przygotowaniu, na razie przedstawiam zdjęcia i projekt naklejki na pulpit, którą zalaminowałem i przykleiłem taśmą dwustronną do obudowy.

Linki do zdjęć na dropboxie.
https://www.dropbox.com/sh/fv6gxvtnuj4uurk/AACgEgj68GHa-r0f8VXnnlqua?dl=0

W załączeniu naklejka na obudowę w PDF-ie (z możłiwością wyboru warstw).
 

Załączniki

OP
OP
Arq

Arq

Nowy użytkownik
Reakcje
22 0 0
#2
Schemat połączeń i plik hex do Arduino micro pro w załączeniu.

Do wgrywania pliku hex można użyć progrmu XLoader, który można znaleźć tu:
http://www.hobbytronics.co.uk/arduino-xloader
Aby użyć Xloadera należy do jego pliku devices.txt, dopisać linię:
Leonardo(32U4);atmega32U4;avr109;57600
oraz wgrać najnowsze pliki avrdude.exe, oraz avrdude.conf - z aktualnej wersji prodramu ArduinoStudio.
Aby uruchomić bootloader i Xloader rozpoczął wgrywanie Hex- należy wyzwolić reset na płytce arduino (zewrzeć piny RST i GND)

Jest jeszcze problem z bootloader w samym arduino micro pro. Często można trafić na płytkę arduino mocro pro ze starą wersją bootloadera,
jego wada polega na tym, że po podłączeniu do USB programy działają wolno i konieczny jest reset. W tej sytuacji pozostaje zaprogramowanie
arduino najnowszym bootloaderm z aktualnej wersji AdruinoStudio, ale to już inna historia bo
potrzebny jest programator procesorów AVR (np. stk500), albo inne arduino (np. Uno) pracujące w trybie programatora (Arduino as AVR ISP).
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 1
DCC 12

Podobne wątki