• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Przystanek Stare Polichno

Yaku

Aktywny użytkownik
Reakcje
109 0 0
#1
Witam Wszystkich forumowiczów bardzo serdecznie.
Rozpocząłem budowę dioramy domowej. Buduję ją według koncepcji makiety modułowej, w przyszłości chcę stworzyć kolejne segmenty ;) Moja praca przedstawiać będzie linię drugorzędną w epoce V ewentualnie IV, stylizowaną na rejon Ziemi Lubuskiej bądź Wielkopolski. Długo zastanawiałem się nad wyglądem pierwszego modułu i zdecydowałem, iż będzie na nim tor prosty na skarpie (bez pochylenia podłużnego, poczekam z tym do następnych modułów), a za nim las sosnowy z brzozami :) Uprzedzam ewentualne pytanie - po długich przemyśleniach stwierdziłem, iż nie chcę toru na środku makiety, aby po jednej stronie "więcej mogło się dziać" ;). Teraz okazuje się, że powstaje ryzyko upadku taboru z jednej strony makiety przy wykolejeniu, ale może po wykonaniu zieleni średniej uda się je zminimalizować ;) Trudno, teraz za późno na takie poprawki. Skrzynka posiada wymiary 250x810 mm, użyty tor to flex Roco line F4. Obecnie pomalowałem już tor, następnym etapem będzie szutrowanie. Niebawem wrzucę zdjęcia. Poza tym wykonałem kilka modeli sosen (zaprezentowałem je niedawno w temacie realistyczne drzewka).
 

Załączniki

Reakcje
45 1 5
#2
Kolega z pogranicza Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski? :) Z opisu diorama zapowiada się ładnie. To będzie tylko taka statyczna diorama czy ma również zasilanie?
 
OP
OP
Yaku

Yaku

Aktywny użytkownik
Reakcje
109 0 0
#3
Kolega z pogranicza Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski? :) Z opisu diorama zapowiada się ładnie. To będzie tylko taka statyczna diorama czy ma również zasilanie?
Tak, pochodzę z tego rejonu ;) Diorama ma zasilanie analogowe (na jednym ze zdjęć widać nawet kabelki). Zamysł jest taki, aby mógł poruszać się po niej tabor - taki jest główny cel.
 
OP
OP
Yaku

Yaku

Aktywny użytkownik
Reakcje
109 0 0
#6
Witam kolego
Mam pytanie czy na tym szlaku przewidujesz jakąś stacyjke? czy prosty szlak przez pola i łąki.
Tak, jak wcześniej napisałem, na tym segmencie będzie właściwie tylko las. W przyszłości natomiast, na kolejnych segmentach, mam zamiar umieścić stacyjkę albo przystanek osobowy.
 

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.692 58 9
#7
Wszystko Ok,ale ten gips lub jakiś podobny materiał do niego na zdjęciu nr 3 jakoś nie przemawia do mnie.Zdecydowanie jestem zwolennikiem gazety przyklejonej na wikolu i utwardzeniem całości również wikolem lecz już zabarwionym np. na lekki brąz.
 
Reakcje
45 1 5
#8
Wszystko Ok,ale ten gips lub jakiś podobny materiał do niego na zdjęciu nr 3 jakoś nie przemawia do mnie.Zdecydowanie jestem zwolennikiem gazety przyklejonej na wikolu i utwardzeniem całości również wikolem lecz już zabarwionym np. na lekki brąz.
A możesz wykazać jakoś wyższość gazety przyklejonej na wikol nad gipsem? Stosowałem jedną i drugą metodę i nie widzę jakiejś przewagi w jedną ze stron.
 

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.692 58 9
#9
Nie pisałem o wyższości gazety nad gipsem, tylko wyraziłem swoje zdanie.Zasugerowałem inną technikę nie krytykując niczego.Może kolega zmieni technikę po pierwszym szlifowaniu owego materiału i dokona próby z gazetą, gdzie zabawa w wygładzanie odpada.Chyba, że tak to zostanie jak na zdjęciu.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#10
Ja z kolei stosuję masę szpachlową akrylową. Nie pęka po wyschnięciu. I nie szlifuję powierzchni. Powstające gdzieniegdzie bruzdy i zagłębienia tworzą bardziej naturalny grunt, niż wygładzone pole golfowe ;)
 
Reakcje
45 1 5
#11
Wszystko Ok,ale ten gips lub jakiś podobny materiał do niego na zdjęciu nr 3 jakoś nie przemawia do mnie.
To zdanie odebrałem jako zabarwione krytyką. Zaś jeśli chodzi o gips to jeśli chce się mieć gładszy to można i powinno się go gładzić lekko zwilżoną ręką jeszcze przed zaschnięciem. Daje to bardzo zadowalający efekt.

Dlaczego przeszedłem z gazety na gips? Ponieważ po przyklejeniu gazety nasączonej klejem po wyschnięciu gazeta kurczyła się i odklejała od styroduru, szczególnie na nasypach, powodując powstanie po prostu napiętej membrany odkształcając tym samym nasyp.

Tak czy siak, drobnych niedoskonałości i tak nie będzie widać po zasianiu podkładu z trawki 2mm.
 
OP
OP
Yaku

Yaku

Aktywny użytkownik
Reakcje
109 0 0
#12
Ja z kolei stosuję masę szpachlową akrylową. Nie pęka po wyschnięciu. I nie szlifuję powierzchni. Powstające gdzieniegdzie bruzdy i zagłębienia tworzą bardziej naturalny grunt, niż wygładzone pole golfowe ;)
Również zastosowałem szpachlówkę akrylową. Zastanawiam się nad szlifowaniem i być może jednak zrezygnuję z niego. Te nierówności, o których kolega wspomniał rzeczywiście mogą dać ciekawy efekt.
 

Arti55

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
124 0 0
#13
Nie pisałem o wyższości gazety nad gipsem, tylko wyraziłem swoje zdanie.Zasugerowałem inną technikę nie krytykując niczego.Może kolega zmieni technikę po pierwszym szlifowaniu owego materiału i dokona próby z gazetą, gdzie zabawa w wygładzanie odpada.Chyba, że tak to zostanie jak na zdjęciu.
Ja nigdy nie wygładzam gipsu na makiecie. Nie ma takiej potrzeby. Nie stosowałem gazety więc się nie wypowiadam. Ja stosuje cekol i jest git. Na to idzie drobniutki piasek którego w niektórych miejscach patynuje.
 
Reakcje
1 0 0
#19
W jaki sposób najskuteczniej taki puder otrzymać? Sucha pastela w odpowiednim kolorze zeskrobana na proszek?
Ja kupowałem gotowe na alle... i nawet niedrogo wychodziło. Nie podam na razie linka bo nie mam dostępu do alle. Ale poszukaj i sam się przekonasz. Sprzedawane były w małych przeźroczystych pojemniczkach.Rdzawy może nie, ale tak w brązie coś. Popróbuj na kawałku zrobić rożnymi kolorami i zobaczysz który najbardziej Ci będzie pasował . ;)
 
OP
OP
Yaku

Yaku

Aktywny użytkownik
Reakcje
109 0 0
#20
Ja kupowałem gotowe na alle... i nawet niedrogo wychodziło. Nie podam na razie linka bo nie mam dostępu do alle. Ale poszukaj i sam się przekonasz. Sprzedawane były w małych przeźroczystych pojemniczkach.Rdzawy może nie, ale tak w brązie coś. Popróbuj na kawałku zrobić rożnymi kolorami i zobaczysz który najbardziej Ci będzie pasował . ;)
Chodzi o puder kosmetyczny? Taki do makijażu?
 

Podobne wątki