• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Proszę o pomoc ! Zasilacz Fz1

A

Anonymous

Gość
#1
Jestem początkującym modelarzem!

Mam zasilacz PIKO Fz1, który nie działa !

Gdy podpinam do prądu słychać szmer ( właściwie )
Ale gdy próbuje podpiąć go do Lokomotywy nie działa i świeci czerwona lampka która oznacza spięcie!
Lokomotywa jest sprawna bo zasilacz mojego kolegi normalnie ją napędza !

Proszę o pomoc , jak to naprawić!

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc !
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#4
Rozumiem, że zasilacz kolegi podłączasz do tego samego torowiska co swój i, że jak zasilasz obwód z Twojego to po zdjęciu lokomotywy z torów kontrolka gaśnie.
Ta lampka, która się zapala jest zabudowana bezpośrednio na takim bimetalicznym bezpieczniku termicznym rodem z lat 60-tych. Spróbuj rozebrać zasilacz i wyczyścić styki tego bezpiecznika. Jakbyś nie wiedział co jest co wstaw fotkę rozebranego zasilacza to Ci pokażę (Zeby rozebrać Zasilacz FZ1 trzeba odkręcić 4 śrubki w nóżkach i jedną mocującą pokrętło nastawnika jazdy u góry) ZTCP to mocowanie nastawnika jazdy jest przykryte zaślepką.
Powodzenia!
ps. szmer jest zjawiskiem normalnym i oznacza, że transformator zasilacza działa.
 
OP
OP
A

Anonymous

Gość
#5
!

Jutro idę do kolegi go rozebrać, bo nie mam odpowiedniego klucza do odkręcenia śrubek ( takich z dwoma dziurkami)!

I sprawdziłem czy zasilanie do zwrotnic działa i okazuje się że TAK



Jeszcze raz dziękuje za rady i za niedługo napiszę czy pomogło =)
 

ebiznes

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Panowie może ktoś mi pomoże :)

wspólnie z elektrykiem z mojego osiedla staramy się złożyc pulpit sterowniczy.

Posiadam zasilacze 7,5 V i 1A ( mój holenderski elektrowóz jeździ dość ładnie )

przy 15V i 1,4A wypada z torów przy maksymalnej prędkości ( jest ona dość wysoka ;d ) .


Może ktoś by mi mógł udzielić informacji jakich zasilaczy ( jakie napięcie i moc ) powinny być stosowane go kolejek?
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Zasilacze mają =12V
Dla przykładu zasilacz FZ1( poszukaj np. na allegro) ma regulację napięcia 1,7-12V i wydajność prądową 1,2A
Przy kilku lokomotywach wydajność prądowa może być niewystarczalna.
 

Podobne wątki