• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Projekt posadowienia mostu lub wiaduktu nad doliną

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#1
Ponieważ zakończyłem budowę 2 szt. przęseł do mostu lub wiaduktu, naszkicowałem takie plany umiejscowienia tych przęseł na dioramie składającej się z 3 skrzynek.Przęsła będą umiejscowione na tej skrzynce o długości 1200mm, jednocześnie chciałbym na jednej z tych krótszych skrzynek zrobić małą stację, bardziej przystanek z małym budynkiem, dlatego tory zostały wygięte w lekki łuk.
Zdjęcie0033.jpg
Zdjęcie0034.jpg
Zdjęcie0035.jpg
 

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
580 1 0
#2
jednocześnie chciałbym na jednej z tych krótszych skrzynek zrobić małą stację, bardziej przystanek z małym budynkiem, dlatego tory zostały wygięte w lekki łuk.
Dlaczego te tory planujesz wygiąć w łuk ? Czy chodzi o uzyskanie większej ilości miejsca na budynek przystanku ? Wg mnie na długości metra taki "es" nie wygląda najlepiej, poza tym pewnie byłyby problemy z przejazdem dłuższych wagonów no ale skoro to tylko diorama to nic pewnie nie będzie po niej jeździło. Chyba że to jednak mają być segmenty, które można by wpiąć do większej całości.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#3
Właśnie chciałbym wykorzystać te segmenty i do prezentacji taboru jak również do wykonania na jednej ze skrzynek małego przystanku, z małym peronem ziemnym, ale nie o długości 200 cm jaki jest w tych normach które stworzył kolega Konrad, parowóz + 1-2 wagony dwuosiowe,lub 1 wagon osobowy i 1-2 krótkie towarowe, ja mam na te 3 moduły tylko 330 cm. Długość skrzynki z mostem jest stała, pozostałe 2 mogą ulec pewnym modyfikacją. Co do tych łuków to tylko tak ostre to one wyglądają na tych szkicach. W rzeczywistości łuki są bardziej łagodne. Wykonam zdjęcia moich przymiarek torów i je pokarzę, ale to dopiero w piątek. Jeżeli znajdę taki mały budynek który mi się zmieści na szerokości ok.20 cm to tor będzie przebiegał prosto. Moje wyliczenia - 29mm od osi toru, 66mm peron ziemny, pozostaje mi na budynek 205mm.
 

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
580 1 0
#4
205mm x 45 / 1000 = 9 metrów z ogonkiem więc całkiem spory budynek się tam zmieści. Ja bym nie robił żadnego łuku a peron na 100-130 cm. Sam planuję od lat taki przystanek na 2-3 skrzynkach po 100-120 cm tylko że marazm, lenistwo i niemoc twórcza uniemożliwia mi wszelkie działanie.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#5
9 metrów, niby dużo i mało jednocześnie, nie chciałbym aby budynek jedną stroną był przyklejony do ściany, tylko był w wersji wolnostojącej. Najlepiej w wersji parterowej. Wersja III przedstawia moduł mostowy umiejscowiony z lewej strony, jak to zrobić aby nie wyglądało to tak, że skład prosto z mostu wjeżdża w ścianę, można zrobić na tej bocznej ścianie imitację wjazdu do tunelu lub też taką opcję, aby wykonać małą skrzyneczkę o szer.40cm i ją wstawić pomiędzy most i ścianę. Dlatego rozważam różne wersje umiejscowienia tych skrzynek. Dla mnie pierwszeństwo ma moduł mostowy, on ma być w centrum uwagi, pozostałe skrzynki będą tylko dodatkiem. Mam jeszcze trochę czasu zanim przystąpię do realizacji tego projektu, dlatego też oczekuję ze wypowiedzą się w tym temacie także inni koledzy.
 

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
580 1 0
#6
Dla mnie pierwszeństwo ma moduł mostowy, on ma być w centrum uwagi, pozostałe skrzynki będą tylko dodatkiem.
No to jedyne wyjście wg mnie to drzewa i krzaki z lewej, potem most i znowu jakieś krzaki i drzewka z prawej, jakaś ścieżka wzdłuż torów schodząca pod most. A co ma być pod tym mostem ? Droga, dróżka czy jakiś strumyk ?
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#8
Dwa drzewka już posiadam, ale z tego przystanku nie zrezygnuję. Będę szkicował różne wersje, przymierzał, coś z tego na pewno powstanie. Chciałbym się wzorować na tej konstrukcji, może dołożę taki mały strumyczek, zobaczymy.
Zdjęcie0037.jpg
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#9
Mateuszu. Zapodałeś bardzo ciekawy pomysł z tą bocznicą. Od modułu z mostem zaraz za wjazdem na 3 segment umieszczę rozjazd lewostronny i po lewej stronie powstanie mała bocznica na 1 wagon + magazyn. Obok mały budynek i peron ziemny. Muszę to wszystko przymierzyć czy mi się uda to zmieści na segmencie. Gdyby ten projekt dało się zrealizować, to tor główny byłby cały na wprost, bez żadnych zakrętów.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#11
Wąski tor raczej nie, szerokość skrzynki to tylko 60 cm, co by się tam zmieściło, ja mam tabor wąskotorowy na 1000mm, jak nie będzie strumienia, to pozostanie sama łąka. Przemyślałem pomysł Mateusza, kilka zdjęć dla tego pomysłu z taborem, na końcu skrzynki kozioł oporowy, długość skrzynki 130 cm z tego względu, że wtedy zmieszczą mi się na tej bocznicy 3 wagony. Sama długość rozjazdu wynosi 45 cm.
Zdjęcie0022.jpg
Zdjęcie0001.jpg Zdjęcie0005.jpg Zdjęcie0007.jpg Zdjęcie0010.jpg Zdjęcie0015.jpg Zdjęcie0024.jpg Biały papier na stole to mniej więcej wymiar skrzynki o boku 120 cm. Pokazuję też zdjęcie z pomysłu przesunięcia toru w dół skrzynki, te łuki tak ostre nie są, ale rzeczywiście przy długich wagonach za dobrze by to nie wyglądało.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#12
Uważam, że kolejne tory pod mostem były by przesytem. Sama łąka też jakoś to mnie nie przemawia. Strumień jest czymś bardzo pospolitym. Zastanowił bym się nad terenem podmokłym porośniętym trzciną. Pewnie nie na całej powierzchni ale tak ze 2/3. Niechętnie ale jakąś drużkę bym puścił.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#15
Mateuszu. Można dodać do tej łąki dodatki takie jak ludziki kosiarzy, traktor z przyczepą z sianem, wóz konny oraz zwierzęta takie jak krowy, konie, i od razu ten widok na ten obiekt nabierze innego wyglądu. Taki teren podmokły to można było by uzupełnić powiedzmy 1 łódką + 2 wędkarzy. Ale będę się zastanawiał nad wyglądem tej łąki. [ A teraz kwestia wyjaśnienia tej mojej krótkiej wypowiedzi. Po prostu padła mi klawiatura, nie mogłem dodawać liter ł,ć,ś ą, naciskałem klawisz z, a wyświetlała mi się litera y, dlatego wyszedł ten wyraz, a to miało być Twoje imię. próbowałem klawiaturę jakoś naprawić i nawet nie wiedziałem że coś wysłałem na forum. A treść tego wpisu miała być taka jak ta na samym początku wpisu. Tak że przepraszam Cię za ten wpis, on nie był odpowiedzią na Twój wpis.] Czekam na Twoje opinie jak również i na opinie innych kolegów.

+
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#16
Spoko Janku. Jeżeli klawiatura zi zamienia między innymi "Y" z "Z" to znaczy, że nacisnąłeś skrót klawiszowy. Przytrzymaj lewy ctrli naciśnij lewy Shift a wszystko wróci do normy.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#17
Na elektronice to ja się nie znam. Ale póżniej cała klawiatura odmówiła posłuszeństwa,więc poszła do serwisu, a ja musiałem zakupić nową i dlatego znów mogę pisać.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#18
W dniu dzisiejszym odebrałem skrzynkę wykonaną przez kolegę Pawła Radeckiego. Będzie na niej umieszczony most lub wiadukt składający się z 2 szt. przęseł blachownicowych. Fotka poglądowa wykonana na masce samochodu, wykorzystałem do wykonania tego zdjęcia dzisiejszy słoneczny dzień.
Zdjęcie0019.jpg
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#19
Bardzo zgrabna skrzyneczka. Zgrabniutka. Jaką długość mają odcinki torów poza mostem na tej skrzyneczce?