• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Problem z przekładnią

Zuru86

Nowy użytkownik
Reakcje
13 0 0
#1
Witajcie!
Jak już pisałem w innym wątku, przeprowadziłem się i w końcu mam miejsce na makietę (znaczy się- będę miał, jak wszystko rozpakujemy ;) ), ale po namowach mojego dziecka numer trzy postanowiłem położyć na stole odcinek testowy i przedmuchać tabor.
I tu zaczyna się problem.
Jedna z moich lokomotyw, maluszek Hornby R1138, zaczął na niskich obrotach "terkotać". Po otwarciu i zajrzeniu w bebechy wyszło, że prąd dochodzi, silnik kręci, ale ślimak ślizga się po kole zębatym i tylko co jakiś czas łapie i obraca kołami. Po dodaniu mocy lokomotywa rusza, ale i tak co jakiś czas "robi kangurka". Wszystko czyste i suche, nie ma raczej możliwości ślizgania się po smarze, czy czymś takim, stan techniczny przekładni "na oko", żadnych ubytków nie widzę.
Czy ktoś z szanownych kolegów ma może jakąś ideę, co mógłbym w tej kwestii zrobić?
Pozdrawiam!
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.388 463 29
#2
Trudno cokolwiek stwierdzić na podstawie takiego opisu, a nawet zdjęć, bez dokładnego obejrzenia modelu. Ale jeżeli ślimak ani koło zębate nie są wytarte, to należałoby sprawdzić mocowanie i ułożyskowanie ślimaka i koła zębatego. Jedyną możliwą przyczyną wydaje się odsuwanie się ślimaka od koła zębatego w trakcie pracy. Może jest jakieś pęknięcie któregoś elementu, niewidoczne normalnie, ale rozszerzające się podczas pracy mechanizmu. Jeżeli wszystko dobrze się zazębia, nie widzę możliwości ślizgania się, niezależnie od ilości smaru.
 
OP
OP
Zuru86

Zuru86

Nowy użytkownik
Reakcje
13 0 0
#3
W sumie racja, po samym opisie to faktycznie, może być trudno. Toteż wrzucam filmik poglądowy O tutaj. A, i przy okazji najmłodsza czarnulka przyszła się przywitać ;)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.388 463 29
#4
No ale co na tym filmie widać? Poza tym, że jeździ skokami, to nic. Skąd mamy wiedzieć, co się dzieje w mechanizmach? Czy kolega @Zuru86 sprawdził to, o czym pisałem w poprzednim poście?
 
OP
OP
Zuru86

Zuru86

Nowy użytkownik
Reakcje
13 0 0
#5
Wybaczcie późną odpowiedź, ale w końcu znalazłem chwilę, żeby za radą kolegi sprawdzić wszystko dokładnie. Okazało się, że jedna z osi się w pewnym momencie blokuje i potrzeba trochę więcej mocy, żeby ją obrócić. To z kolei powodowało, że plastikowa rama podwozia poddawała się naciskowi ślimaka na koło zębate i co jeden obrót wykrzywiała, luzując przekładnię...