• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poznań - XXIII MISTRZOSTWA POLSKI MODELI KOLEJOWYCH

Rokstedi

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
1.756 0 0
#1
W imieniu Organizatorów, POLSKIEGO ZWIĄZKU MODELARZY KOLEJOWYCH i redakcji miesięcznika „Świat Kolei”, zapraszam do wzięcia udziału w XXIII MISTRZOSTWACH POLSKI MODELI KOLEJOWYCH.

Konkurs odbędzie się w dniach 18-19.11.2023 w trakcie Salonu HOBBY 2023 w Poznaniu.
Szczegółowe informacje dotyczące organizacji konkursu znajdziecie w zamieszczonym poniżej regulaminie konkursu – zapraszam do zapoznania.

Uczestnicy mistrzostw będą mogli skorzystać z odpłatnego noclegu w internacie przy ul. Czajczej 14 w Poznaniu w cenie 60 zł/osobonoc.
Zgłoszenie modelu w postaci wypełnionej karty zgłoszeniowej należy przesyłać na adres:
mistrzostwa2023@o2.pl
Kartę zgłoszeniową zamieściłem jako załącznik.

Zapraszam i zachęcam wszystkich, którym bliska jest kolej i modelarstwo kolejowe do wzięcia udziału w konkursie.
Piotr Dykałowicz,
Koordynator XXIII Mistrzostw Polski Modeli Kolejowych
Tel. 662 240 181


R E G U L A M I N
XXIII MISTRZOSTW POLSKI MODELI KOLEJOWYCH
Poznań 2023


1. Cel mistrzostw
Popularyzacja i zainteresowanie modelarstwem kolejowym. Umożliwienie modelarzom prezentacji swoich modeli niezależnie od wielkości i zastosowanej technologii wykonania. Promowanie modelarstwa kolejowego w barwach kolei polskich

2. Organizator, termin i miejsce
1. Organizatorem mistrzostw jest Polski Związek Modelarzy Kolejowych i redakcja miesięcznika „Świat Kolei”, 61-701 Poznań, ul. Fredry 13.
2. Mistrzostwa przeprowadzone zostaną w sobotę, 18 listopada 2023 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w Poznaniu podczas Salonu Modelarstwa „HOBBY 2023”.
3. Przekazanie modeli do mistrzostw odbywa się osobiście lub poprzez upoważnionego pisemnie pełnomocnika najpóźniej w dniu 18.11.2023 r. do godz. 11.00.
4. Organizator odpowiada za modele od chwili ich przekazania (za pokwitowaniem odbioru) do chwili zwrotu uczestnikowi lub jego pełnomocnikowi.
5. Organizator zobowiązuje się do należytego zabezpieczenia modeli przed uszkodzeniem lub kradzieżą, a ewentualne szkody pokryć ze swoich środków.

3. Warunki uczestnictwa
1. Do udziału w mistrzostwach uprawniona jest każdy modelarz zrzeszony i indywidualny oraz grupy i kluby modelarskie (przy projektach zespołowych). W mistrzostwach nie mogą uczestniczyć członkowie jury oraz producenci modeli i ich pracownicy - jeśli zgłoszony model pochodzi lub znajdzie się w ofercie producenta, za wyjątkiem prototypów modeli, wykonanych własnoręcznie przez zgłaszającego. Do mistrzostw każdy uczestnik może zgłosić po jednym modelu wykonanym własnoręcznie w każdej kategorii. Do mistrzostw można zgłosić wyłącznie modele, które nie startowały we wcześniejszych krajowych konkursach modeli kolejowych (w latach 2000 - 2022), za wyjątkiem modeli wykonanych własnoręcznie (w kategoriach A1, A3, B1, B3 i C), które mogą być zgłaszane dwukrotnie, jeżeli wykonane zostały w nich znaczące zmiany w stosunku do poprzedniej wersji.
2. Do konkursu „Polski Model Roku 2023” można zgłosić modele spełniające warunki podane w pkt.1, a będące wiernym odwzorowaniem modeli pojazdów i budowli występujących na kolejach polskich.
3. Do konkursu „Junior Model 2023” mogą zgłaszać swoje modele autorzy w wieku do 18 lat.
4. Każdy uczestnik zgłasza swój udział w konkursie, wypełniając kartę zgłoszenia modelu i przysyłając ją organizatorowi w terminie do 12 listopada 2023 r.
5. Modele przyjmowane będą w siedzibie organizatora w Poznaniu do dn. 17.11.2023 r. w godz. 12.00 - 18.00 oraz najpóźniej w dniu 18.11.2023 r. do godz. 11.00 w recepcji mistrzostw na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
6. Uczestnik konkursu ma obowiązek dołączenia do modelu karty metryki modelu według wzoru organizatora oraz dokumentację (plany, fotografie, rysunki, opisy, itp.) umożliwiające porównanie modelu z oryginałem. Dokumentacja musi składać się z trwale połączonych lub oprawionych kart. Dostarczenie dokumentacji w postaci luźnych stronic lub zbioru książek, skryptów itp. będzie traktowane jako jej brak.
7. Wszystkie modele z napędem zgłoszone do konkursu, wyposażone w sterowanie cyfrowe, należy dostarczyć z dekoderem zaprogramowanym na standardowy adres nr 3. Na wniosek komisji sędziowskiej autor modelu jest zobowiązany zaprezentować działanie deklarowanych funkcji modelu. Komisja sędziowska jest także upoważniona do samodzielnej weryfikacji działania deklarowanych funkcji modelu.

4. Kategorie mistrzostw.

Kategoria A. Pojazdy trakcyjne
A1
Modele pojazdów zbudowane od podstaw z dowolnych materiałów, z wyjątkiem kartonu. Dopuszcza się użycie dostępnych w handlu: silników, przekładni, zestawów kołowych ( jako osobnych elementów- wyklucza się użycie kompletnych podwozi), sprzęgów oraz części wyposażenia (np. lampy, osprzęt kotła, zawory, gwizdawki, odbieraki prądu).
A2
Modele fabryczne wykonane z dowolnych materiałów, z wyjątkiem kartonu, przebudowane lub waloryzowane.
A3
Modele witrynowe (bez napędu) zbudowane od podstaw lub przebudowane wykonane z dowolnych materiałów, z wyjątkiem kartonu.
A4
Modele kartonowe wykonane od podstaw w oparciu o dokumentację fabryczną lub wykonaną we własnym zakresie.
A5
Modele kartonowe wykonane z dostępnych na rynku wycinanek z zastosowaniem innych materiałów lub gotowych elementów dostępnych na rynku. Modele mogą być waloryzowane w części lub w całości.

Kategoria B. Pozostałe pojazdy szynowe.
B1
Modele pojazdów szynowych bez napędu zbudowane od podstaw wykonane z dowolnych materiałów, z wyjątkiem kartonu. Dopuszcza się użycie fabrycznych zestawów kołowych i sprzęgów).
B2
Modele fabryczne przebudowane lub waloryzowane wykonane z dowolnych materiałów, z wyjątkiem kartonu
B3
Modele witrynowe (statyczne) zbudowane od podstaw lub przebudowane z dowolnych materiałów, z wyjątkiem kartonu
B4
Modele kartonowe wykonane od podstaw w oparciu o dokumentację fabryczną lub wykonaną we własnym zakresie.
B5
Modele kartonowe wykonane z wycinanek dostępnych na rynku z możliwością zastosowania innych materiałów oraz gotowych elementów dostępnych na rynku lub wykonanych we własnym zakresie od podstaw. Modele mogą być waloryzowane w całości lub we fragmentach.

Kategoria C. Infrastruktura komunikacji szynowej.
C1
Modele budynków i obiektów związanych z komunikacją szynową zbudowane od podstaw lub przebudowane z modeli fabrycznych z dowolnych materiałów, z wyjątkiem kartonu,
C2
Modele (funkcjonujące) urządzeń technicznych występujących w komunikacji szynowej zbudowane z dowolnych materiałów od podstaw lub przebudowane.
C3
Dioramy i moduły makiet (zbudowane od podstaw z dowolnych materiałów) przedstawiające infrastrukturę komunikacji szynowej.
C4
Modele budynków i infrastruktury kolejowej zbudowane z dowolnych materiałów z dostępnych na rynku zestawów do sklejania lub składania zgodnie z opisem budowy (zabrania się wykorzystywania do budowy materiałów, których nie przewidział producent).
C5
Kartonowe modele budynków i obiektów związanych z komunikacją szynową w dowolnej skali.

5. Ocena modeli

1. Oceny modeli dokonuje komisja sędziowska (jury) powołana przez Organizatora mistrzostw. Jury obraduje przy drzwiach zamkniętych. Zasady – regulamin oceny modeli ustala Organizator.
2. W skład komisji sędziowskiej wchodzi przewodniczy - sędzia główny, 2 - 3 sędziów oraz sekretarz (bez prawa głosu). W kwestiach spornych głos sędziego głównego jest decydujący.
3. Każdy model jest oceniany tylko w jednej kategorii według poniżej podanej punktacji:

Kategoria modelu

Modele działające/
Modele statyczne
Ogólne wrażenie
10
10
Jakość wykonania
30
40
Wkład pracy-pracochłonność
20
20
Wierność odwzorowania –zgodność z oryginałem
30
30
Działanie
10
-
Ocena łączna
100
100

4. Kilka pojazdów (obiektów) może zostać zakwalifikowanych jako jeden model, jeżeli wykazują one cechy całości ( np. skład pociągu, zespoły trakcyjne, kompleks budynków).
5. Jeżeli zgłoszony model nie odpowiada warunkom mistrzostw komisja może wykluczyć jego udział.
6. Modele oceniane są w zgłoszonej kategorii. Jeżeli uczestnik dokona klasyfikacji swojej pracy niezgodnie z regulaminem to komisja sędziowska ma prawo przekwalifikowania modelu i oceny go we właściwej kategorii
7. Komisja sędziowska ustala liczbę punktów i przyznaje lokaty według ilości uzyskanych punktów:

I miejsce 95 – 100 pkt.
II miejsce 90 - 94 pkt.
III miejsce 85 – 89 pkt.

8. Modele, które uzyskały liczbę punktów w przedziale 70-84 mogą otrzymać wyróżnienie.
9. Modele zgłoszone do konkursu „Polski Model Roku 2023” i „Junior Model 2023” oceniane są według tych samych kategorii, zasad i punktacji.
10. Tytuł „Polski Model Roku 2023” może być przyznany w kategorii A, B i C modelowi, który uzyskał największą liczbę punktów i odpowiada warunkom tego konkursu.
11. Decyzje komisji sędziowskiej są ostateczne. Droga prawna jest wykluczona.

6. Postanowienia końcowe
1. Organizator zobowiązany jest do rozdania medali oraz ewentualnie nagród rzeczowych na podstawie decyzji komisji sędziowskiej. Organizator może przyznać dodatkowe wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy mistrzostw otrzymują dyplomy uczestnictwa.
2.Ogłoszenie wyników i wręczenie dyplomów i medali odbędzie się w niedzielę, 19 listopada 2023 r. o godz. 13.00 na stoisku PZMK.
3. Modele nie spełniające warunków uczestnictwa w konkursie mogą być wystawione w wystawie pokonkursowej.
4. Modelarzowi (klubom), którzy w trakcie salonu modelarstwa Hobby osiągają sukcesy i przyczyniają się znacząco do promocji targów może zostać przyznane wyróżnienie Prezesa MTP.
5. Wszystkie modele zgłoszone do mistrzostw uczestniczą w wystawie pokonkursowej. Termin odbioru modeli z wystawy określa Organizator: niedziela, 19.11.2023 r. w godz. 15.00 – 16.00.
6. Uczestnicy mistrzostw, którzy w wymaganym terminie przyślą karty zgłoszenia otrzymają bezpłatne karty wstępu na teren MTP w dniach 18-19.11.2023 r.

W załączeniu karta zgłoszenia oraz metryka modelu.
Dodatkowa informacja dla osób zamierzających zgłosić do konkursu moduły.
Do konkursu można zgłosić moduł, który stanowić będzie część wystawionej na targach makiety klubowej/związkowej itd. Komisja sędziowska oceniać będzie moduł przy makiecie, w miejscu wbudowania.
Ze względu na konieczność oszacowania niezbędnej wielkości gablot wystawienniczych do wyeksponowania zgłoszonych modeli modelarze zgłaszający moduły proszeni są o dopisanie na karcie zgłoszeniowej informacji o tym czy moduł będzie stanowił część ekspozycji/makiety czy dostarczony będzie oddzielnie.
 

Załączniki

OP
OP
R

Rokstedi

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
1.756 0 0
#2
Czas na krótkie podsumowanie tegorocznych XXIII Mistrzostw Polski Modeli Kolejowych.
W tym roku nie dopisała frekwencja. Kilku modelarzy odwołało swój udział w ostatnim tygodniu przed imprezą, mimo iż modele mieli ukończone. Nie samym hobby żyje każdy z nas, a niespodziewanie okoliczności zmusiły ich do rezygnacji z przyjazdu. Najliczniejszą reprezentację miały modele taboru. Wyjątkowo skromnie, bo tylko jedno zgłoszenie, prezentowała się kategoria C (makiety i moduły). Na powierzchni targowej można było podziwiać szereg pięknych makiet. Szkoda, że ich budowniczowie nie zdecydowali się na wypełnienie zgłoszenia konkursowego, zwłaszcza, że uczestniczyli przez dwa dni w Hobby.
Niemniej, przy całej kameralności konkursu, cieszę się że są modelarze dostrzegający jego główną rolę, czyli to, iż jest jedną z cegiełek propagowania modelarstwa kolejowego. Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Gratuluję zdobytych medali i mam nadzieję, że zobaczymy się za rok.
Kolejny rok z rzędu do konkursu zgłoszono modele, którym komisja sędziowska przyznała maksymalną liczbę stu punktów. Gratulacje! To wyjątkowe osiągnięcie.
Poniżej załączam Tabelę wyników. Dodatkowo, kierując się hasłem „człowiek jest najważniejszy” zamieszczam zdjęcia większości uczestników tegorocznego konkursu. Ciszę się, że mieliśmy okazję się spotkać, poznać i razem uczestniczyliśmy w tym modelarskim wydarzeniu.

Piotr Dykałowicz
Koordynator XXIII Mistrzostw Polski Modeli Kolejowych

x.jpg

0.JPG


Robert Borowski
1.1.JPG


Sebastian Hojdys
1.2.JPG


Od lewej: Mariusz Mróz, Krzysztof Śliwiński, Leszek Wala
1.3.JPG


Krzysztof Łękawski
1.4.JPG


Piotr Kozłowski
1.6.JPG


Maciej Krysztowiak
1.7.JPG


Bartosz Rumiński i Marcin Peta
1.8.JPG


Jury, od prawej: Grzegorz Molenda, Jarosław Ochęcki, Piotr Dykałowicz
1.9.JPG
 
OP
OP
R

Rokstedi

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
1.756 0 0
#5
Do obejrzenia zdjęć modeli zapraszam do grudniowego Świata Kolei, na potrzeby którego wykonano profesjonalne zdjęcia. Jedno zdjęcie tutaj nie pozwoli ukazać w pełni piękna zgłoszonych prac. Ja natomiast postanowiłem zaprezentować uczestników wydarzenia, bo oni są najważniejsi.
Przy okazji dziękuję Koledze H0.DCC.Jakub za umieszczenie filmiku w poprzednim poście
 

Podobne wątki