• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pomoc w szukaniu czcionki.

Michał_P

Znany użytkownik
Reakcje
182 27 0
#1
Dzień dobry,
Czy ktoś byłby w stanie zaproponować wzór czcionki zbliżony do tego, co widać na załączonych fotografiach?
Chciałbym stworzyć tablice relacyjne oparte o pierwowzór. Zdjęcia robiłem w 2006 r. w Grudziądzu.
DSCN7600.JPG
DSCN7620.JPG
 

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#2
Masz dobre zdjęcia: przeskaluj, wydrukuj, czcionka będzie dokładnie jak w oryginale. W przeciwnym przypadku będzie więcej zabawy, bo ten krój wygląda na pismo techniczne w wersji 'ręka Kazia we wtorek' i digitalizacja może napotkać opór maszyny....
 
OP
OP
Michał_P

Michał_P

Znany użytkownik
Reakcje
182 27 0
#3
Chciałem przerobić na Piła - Działdowo i Grudziądz - Chojnice, chociaż "żywcem" też można oczywiście zastosować.
Faktycznie mógł to robić grudziądzki kolejarz ręcznie...
 
P

Paweł Piotr

Gość
#4
Napisy na tych tablicach są wykonane ręcznie, nie odpowiadają żadnej znanej grafice określonego typu czcionki.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#7
Jeżeli napis miałby głosić to samo to nie ma problemu.
Jeżeli z liter da się ułożyć napis to też nie ma problemu.
A pojedyncze litery można też domalować ręcznie.

Bez tytułu.png
 
P

Paweł Piotr

Gość
#14
No właśnie. Coś mi od początku śmierdziało, jak moje źródło informacji (emerytowany pracownik PKP z kolei warszawsko-wiedeńskiej, nazwisko litościwie pominę..) kręcił i motał... Teraz mamy pełną jasność (Krzysztof na tym się zna, jak nikt inny..). Ja zatem przepraszam kolegów za błędne informacje. Idę teraz pogadać z dziadkiem. O sklerozie... :oops:... :rolleyes:... :niepewny:... :LOL:...
 

Krzysztof Koj

Znany użytkownik
Reakcje
635 3 1
#15
No właśnie. Coś mi od początku śmierdziało, jak moje źródło informacji (emerytowany pracownik PKP z kolei warszawsko-wiedeńskiej, nazwisko litościwie pominę..) kręcił i motał... Teraz mamy pełną jasność (Krzysztof na tym się zna, jak nikt inny..). Ja zatem przepraszam kolegów za błędne informacje. Idę teraz pogadać z dziadkiem. O sklerozie... :oops:... :rolleyes:... :niepewny:... :LOL:...
Oczywiście poszedłbym pogadać z "Dziadkiem", ale... nie o sklerozie. Nie robiłbym z tego problemu, w końcu nas też kiedyś to dopadnie.
A swoją drogą "Dziadek" to osoba wręcz bezcenna. Ja, dzięki mojemu dziadkowi, który dożył niemal stu lat (i nie cierpiał na sklerozę) dowiedziałem się wielu bardzo ciekawych i konkretnych rzeczy. Trzeba tylko nauczyć się precyzyjnie zadawać pytania...

Ja natomiast cieszę się, że nie wszystko jeszcze się zmieniło, odkąd rozstałem się z PKP :).
Do całej sprawy można dodać jeszcze, że:
- w nieco późniejszym okresie, rozszerzono pojęcie "Przedziału dla matek z dziećmi do lat 4", o "kobiety w ciąży";
- obecnie wspomniany niebieski pas oznacza: "Przedział dla matek z dziećmi do lat 6 (!) i kobiet w ciąży";
- jeszcze na początku lat 50. XX wieku, przedmiotowy ukośny pas, nie był koloru niebieskiego, lecz... czerwonego. Niestety nie wiem dokładnie, kiedy się to zmieniło?
 
Ostatnio edytowane:
P

Paweł Piotr

Gość
#16
Z tym "dziadkiem" (nie mój na szczęście..) i jego pamięcią jest tak, że jak mu rodzina pokazała prawnuczkę, co dopiero przyszła na świat, powiedział: o ile mnie pamięć nie myli, to dziewczynka...
I jakby trochę w temacie tych nieszczęsnych "wagonów bezpośrednich" zacytuję fragment "Katechizmu służby pociągowej" J. Lambla i J. Pisarzewskiego z 1930 roku:
59. Jakie wagony rozróżniamy w pociągach pasażerskich?
a) Wagony stałego składu, które biegną stale w pociągu na całej linji przez ten pociąg obsługiwanej tam i z powrotem i poza tę linję nie przechodzą. W stałym składzie należy wagony tej samej klasy zasadniczo ustawiać w jednej grupie.
b) Wagony bezpośredniej komunikacji (turnusowe), które przechodzą na jedną lub przez kilka linij łącznych lub ztamtąd przybywają.
c) Wagony dodatkowe, które oprócz stałego składu dodaje się tylko w pewnych dniach lub tylko na pewnych linjach.
d) Wagony zapasowe, które są w pogotowiu dla nadzwyczajnego powiększenia pociągu lub stużą do zastąpienia wagonów uszkodzonych lub podlegających rewizji.
(y)...
 

Artur_BJ

Aktywny użytkownik
Reakcje
422 8 0
#17
Właśnie myślę o tablicach pod mój grudziądzki dwuwagonowy pociąg osobowy.
Jak zwykle na forum nie zawiodłem się - nawet te tablice, których szukałem :)

Do całej sprawy można dodać jeszcze, że:
- w nieco późniejszym okresie, rozszerzono pojęcie "Przedziału dla matek z dziećmi do lat 4", o "kobiety w ciąży";
- obecnie wspomniany niebieski pas oznacza: "Przedział dla matek z dziećmi do lat 6 (!) i kobiet w ciąży";
Jestem ciekaw czy chociaż jedna matka w ciąży o tym wiedziała... ;) Inna sprawa, że te przedziały chyba były wtedy otwierane przez konduktorów na życzenie.
 

Kamilb

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.128 28 6
#18
Były otwierane przez kierownika pociągu/konduktora... lub pasażera z klamką/kluczem energetycznym ;)
 

Podobne wątki