• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Pomiar napięcia w torze

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#21
W poście #15 napisałem: "To co narysowałeś - nie jest fizycznie możliwe. "
Twój poprawiony rysunek to potwierdza.
W tym samym poście napisałem że problem z wynikami pomiaru tkwi w mierniku który chcesz zmusić do pracy poza jego zakresem możliwości...
No i jeszcze: jeśli zasilasz 10764 z dedykowanego zasilacza (transformatora) to nie może tam być 20,15 V DC. Transformator daje AC, nie DC...
Mam nadzieję że wątpliwości zostały wyjaśnione. Jeśli uznasz ze nie, zanim napiszesz kolejnego posta - przeczytaj raz jeszcze co Ci napisali inni.
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.841 86 0
#22
na całej trasie od centralki do toru jest 4-5V (oba bieguny!)
Teraz to brzmi realnie. Walnięta centralka.

Kolejność podłączania tych urządzeń nie ma znaczenia. Nieraz przerywałem obwód w różnych miejscach.

zakresem częstotliwości 40-400Hz (jak instrukcja podaje). Czy zatem jest nieodpowiedni?
Tak.

Analogowy miernik pokaże niedokładna wartość, ale nie będą to aż takie bzdury, żeby nie można było ocenić, czy system działa.


jeśli zasilasz 10764 z dedykowanego zasilacza (transformatora) to nie może tam być 20,15 V DC. Transformator daje AC, nie DC
Zasilacze sprzedawane razem z 10764 to po prostu transformatory, bez prostownika. Ale tutaj jest inny zasilacz...

Spodziewam się, że zasilenie centralki prądem stałym nie spowoduje zaburzeń (jest daleko do połowy obciążenia, jeżeli jest tylko 1 lokomotywa).
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.939 133 7
#23
W poście #15 napisałem: "To co narysowałeś - nie jest fizycznie możliwe. "
Twój poprawiony rysunek to potwierdza.
W tym samym poście napisałem że problem z wynikami pomiaru tkwi w mierniku który chcesz zmusić do pracy poza jego zakresem możliwości...
No i jeszcze: jeśli zasilasz 10764 z dedykowanego zasilacza (transformatora) to nie może tam być 20,15 V DC. Transformator daje AC, nie DC...
Mam nadzieję że wątpliwości zostały wyjaśnione. Jeśli uznasz ze nie, zanim napiszesz kolejnego posta - przeczytaj raz jeszcze co Ci napisali inni.
Proszę potwierdzić, mam zły miernik? Byłbym wdzięczny za ocenę. Mam model: AstroAI DT132A.
Druga sprawa, zasilacz 10851, który daje 20V prądu stałego na wyjściu, jest nieodpowiedni do centralki 10764?

Doceniam, że Kolega Cyrrus idzie do istoty problemu, ale mnie interesuje jego rozwiązanie, bo nie jestem z branży elektrycznej. Zatem interesuje mnie wskazanie co mam wykonać czy kupić, aby było "plug and play" :). Może to i droga na skróty, ale cóż, nie można być wszechwiedzącym. Przecież celem jest "puszczanie" składów a nie brnięcie w szczegółowe zasady elektryki/elektroniki. Dla Kolegi pewnie podstawy, dla mnie już szczegóły. :)
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.939 133 7
#25
Chwila. Czy parę postów wyżej pisałeś, że masz ten sprzęt z zestawu startowego? Jaki zestaw startowy zawiera 10851 i 10764?
Tak mi powiedziano w sklepie, jak kupowałem ten zestaw z wyciętej wypraski z wypatroszonego zestawu startowego. Przy samym wyciąganiu z zestawu nie byłem. Teraz patrzę jeszcze na instrukcję MM, bo Kolega Cyrrus mnie zaintrygował i zauważyłem, że centralka 10764 była łączona z zasilaczem 10725, który daje 18V AC. Czy sklep wprowadził mnie w błąd? Czy to może być przyczyna fikania tych wyników pomiaru??? Sęk w tym, że zasilacz 10725 już od dawna nie jest w produkcji.
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.841 86 0
#26
Czy to może być przyczyna fikania tych wyników pomiaru???
Nie powinna... przyczyną wyników tak mocno odbiegających od oczekiwanych jest raczej zepsuta centralka.


Sęk w tym, że zasilacz 10725 już od dawna nie jest w produkcji.
Centralka 10764 chyba też nie. Masz pomieszany stary i nowy zestaw.

Tym niemniej, 20 V DC nie powinno zabić centralki. Ale 25 V może zabiłoby.
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#27
"mam zły miernik" - nie, masz miernik nie nadający się do pomiarów które chcesz wykonać. Instrukcja obsługi do niego znaleziona w necie str. 6 z 12: "zakres częstotliwości 40 - 400 Hz". A w torach masz 7200 Hz.
https://static.astroai.com/manual/Astroai-Digital-Multimeter,-Trms-4000-Counts-User-Manual.pdf

"zasilacz 10851 nieodpowiedni do centralki 10764" - klasyka to transformator 10725, 16V AC, 50 VA. Ale na stronie Roco podają że 10851 go zastępuje więc trzeba uznać że tak jest.
https://www.roco.cc/en/product/170161-0-0-0-0-0-0-004004-0/products.html
https://www.roco.cc/en/product/74686-0-0-0-0-0-0-004004-0/products.html
Trochę to naciągane ze strony Roco, jeśli piszą że 10764 ma wydajność 3,2 A, 10851 ma 2,5 A, wewnątrz 10764 nie ma przetwornicy - to co to jest - perpetuum mobile ?
Jeśli 10851 daje te 20 V i pod obciążeniem zbytnio nie spada to nie ma się czego czepiać.
"przyczyna fikania tych wyników pomiaru" - jeśli dobrze zrozumiałem to wyniki pomiarów są stabilne ale dziwne. Czy tak ? Jeśli tak i do tego wszystko jeździ to "centralka" 10764 na 99% jest OK.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.939 133 7
#31
"mam zły miernik" - nie, masz miernik nie nadający się do pomiarów które chcesz wykonać. Instrukcja obsługi do niego znaleziona w necie str. 6 z 12: "zakres częstotliwości 40 - 400 Hz".
"zasilacz 10851 nieodpowiedni do centralki 10764" - klasyka to transformator 10725, 16V AC, 50 VA. Ale na stronie Roco podają że 10851 go zastępuje więc trzeba uznać że tak jest.
Tak, zgadza się, pisałem wcześniej, że mój miernik ma zakres 40-400 Hz. Czyli idealnie byłoby poszukać miernika, który jest zdolny mierzyć do 100kHz? Jeszcze dodam, że mierniki tej klasy, który posiadam dają radę mierzyć napięcie w DCC, co prawda niedokładnie, ale przynjamniej rząd wielkości. Mój natomiast tego nie potrafi, czy zatem przyczyną takich wyników może być podawanie prądu 20V DC do centralki?

Czy jest też sens kupić używany transformator 10725? Chociaż inwestowanie w MM jest trochę bez sensu. I tak zamierzam przesiąść się na Z21.
 
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.939 133 7
#33
kupić za znaczną część wypłaty multimetr "true RMS" mierzący (wg swojej instrukcji) do przynajmniej 100 kHz
Może jednak 30 zł wystarczy? Kolega PP1970 załączył post z bliższymi prawdy wskazaniami pochodzącymi z miernika DT9208A, który ma zakres 200kHz. Jeżeli jest to produkt godny polecenia, to warto zaryzykować 30 zł. Takich mierników w tej cenie może być więcej na rynku, niekoniecznie drogich, muszę się rozglądnąć, ja niestety nie miałem tej wiedzy o częstotliwości wcześniej i kupiłem nieodpowiedni do tych celów.
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#34
"przyczyną takich wyników może być podawanie prądu 20V DC" - nie.
'Mój natomiast tego nie potrafi" - chińskie tanie "true RMS" z którymi miałem przyjemność wszystkie wskazują w torach DCC ok. 4-5V, wg mnie są na tym samym układzie scalonym.
"Czyli idealnie byłoby poszukać miernika, który jest zdolny mierzyć do 100kHz?" - nie. Do sprawdzenia napięcia w torach wystarczy Ci coś o wiele tańszego byle wskazało rozsądny wynik. Przecież nie potrzebujesz super dokładnego pomiaru a tylko kontroli - czy masz te ok. 15 V czy może jest zwarcie i masz 3 V.
"Czy jest też sens kupić używany transformator 10725" - nie.
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.841 86 0
#35
Może jednak 30 zł wystarczy? Kolega PP1970 załączył post z bliższymi prawdy wskazaniami pochodzącymi z miernika DT9208A, który ma zakres 200kHz. Jeżeli jest to produkt godny polecenia, to warto zaryzykować 30 zł. Takich mierników w tej cenie może być więcej na rynku, niekoniecznie drogich, muszę się rozglądnąć, ja niestety nie miałem tej wiedzy o częstotliwości wcześniej i kupiłem nieodpowiedni do tych celów.
Niestety. Generuje częstotliwość 200 kHz, dlatego widzisz taki napis przy pokrętle, ale zakres częstotliwości mierzonych napięć to tylko 40..400 Hz. Przy DCC nie pokazuje wartości skutecznej - mój pomiar jest orientacyjny.

Kup sobie miernik ze wskazówką, jeśli koniecznie chcesz brnąć dalej w te pomiary. Jest mniej wrażliwy na częstotliwości.

Wymiana transformatora prawdopodobnie nic nie da. Szansa, że to on jest zepsuty, jest tutaj minimalna. A podawane przez niego napięcie jest ok, wg informacji Roco i wg zdrowego rozsądku.

Masz już dobry zasilacz do z21. Dokup resztę i będziesz miał lepsze sterowanie, z pomiarem V i A w darmowej apce :)


PS
Transformatorów 10725 mam trochę na zbyciu, ale po co masz kupować kolejne elementy do nierozwojowego systemu?
 
Ostatnio edytowane:

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#36
DT9208A to prawdopodobnie kolejna wersja nieśmiertelnego M831 i ze względu na prymitywny prostownik (nie "true RMS") daje prawdopodobny wynik pomiaru.
O tym że im prościej tym lepiej - już pisałem wcześniej.
 

obonek

Użytkownik
Reakcje
33 0 0
#37
1. kupić woltomierz tablicowy na np 30V DC i mostek prostowniczy, włożyć do jakiejś obudowy, połączyć to i mieć tani wskaźnik napięcia.
2. kupić najprostszy multimetr analogowy (czyli ze wskazówką) - ale nie gwarantuję że nie będzie wskazywał przy DCC głupot
3. kupić za znaczną część wypłaty multimetr "true RMS" mierzący (wg swojej instrukcji) do przynajmniej 100 kHz i cieszyć się prawdziwym (choć nie do końca - miernik może być wyskalowany dla przebiegu sinusoidalnego a nie prostokątnego) wynikiem pomiaru.

Zobacz załącznik 788987

A na fotce mój kultowy wagon pomiarowy DCC z pomiarem wg punktu 1. Na wyjściu mostka jest kondensator, ale konieczny to on nie jest.

Najbardziej podoba mi się patent z fotki na końcu, czy możesz podrzucić jakiś prosty schemacik, bo widzę że masz to całkiem fajnie opanowane.

EDIT: Pokopałem trochę i znalazłem stronkę gdzie całkiem fajne rzeczy są opisane: http://www.circuitous.ca/DCCvolts.html
Może się komuś przyda
 
Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 7
Elektryka 7
Elektryka 22

Podobne wątki