• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Początki są trudne

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.646 133 3
#1
Cześć,

pokaże wam tutaj jak zaczynała się moja przygoda z modelarstwem prawie 15 lat temu. Wtedy myślałem jak to super mi poszło. Po jakimś czasie wstydziłem się tego co zrobiłem. Teraz wiem że musiałem to zrobić żeby dojść do momentu, w którym jestem. Talent to podobno 20% reszta to ćwiczenia, ćwiczenia i raz jeszcze ćwiczenia :)

Zanim zabrałem się za pseudo "segmenty" zrobiłem 2 dioramy. Zdjęcia te pokazywałem jeszcze na forum Martela. Nawet w tamtym czasie na listę odwiecznych wrogów (niczym u Shedona Coopera) wskoczył Marcin Turko, który wtedy był (do dziś jest) specem od zieleni. Po latach nawet nie pamiętam dokładnie dlaczego się na niej znalazł ale jakiś czas temu śmialiśmy się z tego podczas jednej z imprez. To co zapamiętałem to "nagrobek". Sami zrozumiecie o co chodziło.

Można się śmiać :)

DSCN1773.JPG DSCN1776.JPG DSCN1777.JPG DSCN1778.JPG DSCN1779.JPG DSCN1780.JPG DSCN1784.JPG DSCN1788.JPG DSCN1815.JPG DSCN1816.JPG DSCN1832.JPG
 
OP
OP
Artur

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.646 133 3
#3
Diorama się rozwijała i na niej miałem też pierwszą styczność z "elektryką" no i mój pierwszy diesel miał swoją sesję na makiecie.

Dodam że magazyn ciągle gdzieś leży i nawet jest pobrudzony, gdzie słowo pobrudzony jest bardzo na miejscu ;)

DSCN1812.JPG DSCN1813.JPG DSCN2680.JPG DSCN5614.JPG DSCN5644.JPG DSCN5645.JPG DSCN5647.JPG DSCN5646.JPG DSCN5649.JPG
 

Marcub85

Aktywny użytkownik
Reakcje
276 8 1
#5
A na poważnie to te stare zdjęcia makiet są najlepsze:) Większość (bo niestety nie kazdy) jak coś zrobił to oczywiście och i ach, jak mi to pięknie wyszło... a po pewnym czasie... no jakoś to nie przypomina tych makiet z wystaw... najgorsze gdy ktoś zostanie ja tym poziomie och i ach:) i gdy się na te stare zdjęcia patrzy to człowiek ma powód do uśmiechu, że kiedyś to och i ach sprawiało tyle radości...
Tu nie jest źle- w zasadzie brakuje takiego stonowanego przejscia kolorów, ja to tak nazywam.
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.161 68 6
#6
Wtedy myślałem jak to super mi poszło. Po jakimś czasie wstydziłem się tego co zrobiłem.
A niby dlaczego? Zrobiłeś dioramy własnoręcznie i najlepiej jak potrafiłeś. Nie widzę tu żadnego powodu do wstydu, ważniejsze żeby umieć się przyznać do błędu :) Ja od dłuższego czasu dłubię torcik dla córy mojej kuzynki, wiem że sporo skopałem bo zacząłem go robić zanim dowiedziałem się o forum. Ale raz że to zabawka dla dziecka a dwa, wiem co skopałem i na drugi raz zrobię lepiej ;)
 
OP
OP
Artur

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.646 133 3
#7
Zgadza się. Miałem całe dwa kolory maty i je mieszałem robiąc spore placki. Jakbym wtedy miała elektrosadzarkę i trawkę to pewnie by to tak źle nie wyglądało. Co ciekawe te tłuczeń co wygląda jak otoczaki, to modelarski Auhagen albo Faller TT/H0.
 
OP
OP
Artur

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.646 133 3
#8
Adam takie były moje odczucie jakie czas później. Teraz wiem że pewien proces trzeba przejść, tak jak też Ty napisałeś. Inaczej się nie da.

Mam nadzieję że tym wątkiem pokaże tym co zaczynają że pewnych etapów nie da się uniknąć. Chociaż wtedy materiały do budowy makiet/dioram były słabsze i mniej dostępne. Nawet dostęp do internetu i forum nie był tak prosty jak dziś.

Natomiast trzeba próbować i krytykę o ile nie chamska przyjmować na klatę. Tylko tak można się czegoś nauczyć.

Mi po za forum bardzo dużo dały imprezy, na których poznawałem kolegów z większym doświadczeniem i którzy mi pomagali. Dla mnie 100 filmów na YT nie daje tego co kontakt bezpośredni za barierkami.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#9
Bardzo fajny temat założyłeś. Początki bywają trudne, ale... jak sam napisałeś trzeba pewne etapy przejść, żeby nabrać doświadczenia. Poza tym jest jedna stara zasada modelarska, o której trzeba pamiętać i sobie ją często przypominać...
Każdy buduje/przerabia/waloryzuje modele/dioramy/makiety dla siebie i przede wszystkim to jemu ma się podobać taki model. Każdy dorobiony czy przerobiony detal, w odczuciu autora podnosi wartość emocjonalną modelu. Trzeba pamiętać, że każdy robi tak jak umie najlepiej. I nie ważne jest to, że są lepsze modele, lepiej przerobione, bardziej realistycznie odwzorowane. Ważne jest to, że ktoś w ogóle coś modelarsko robi. I za to trzeba taką osobę cenić.
 

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.510 31 1
#13
Ostatnio edytowane:

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.185 8 0
#14
Super wątek !!!
Skoro dotyczy "trudnych początków" - to ja też dorzucę dwie fotki … Pierwsza to budka lęgowa, którą wykonałem sam - byłem cholernie dumny … ;) Druga, to wystawa w Radomiu u Grzesia - była drugą lub trzecią (bo nie pamiętam czy Festiwal w Łodzi był przed czy po) imprezą na której pokazywałem swoje wypociny (jeszcze przed przebudową i rewitalizacją). Mam nadzieję, że "młodzi Panowie" uwiecznieni na fotce nie obrażą się na mnie … ;)
 

Załączniki

maciekk

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.347 10 0
#15
@Artur z twoich początków to najbardziej mnie rozbawiło jak mi opowiadałeś jak sklejałeś płoty betonowe wpierw je rozcinając a potem znowu sklejając. :ROFL:

Z perspektywy czasu uważam, że pocztki były super, 10-15 lat temu jeszcze mocno było trzeba się nagimnastykować żeby zrobić coś na wysokim poziomie, technologie laserową miał wtedy tylko Grzesiek z GPM, o technologii druku 3D jeszcze nikt nie marzył, budynki dużych producentów były horrendalnie drogie i dla mnie praktycznie nie osiągalne... nie wspominając o taborze, a o taborze PKP mogłem tylko pomarzyć. Pierwsza wystawa na której byłem to targi Hobby w Poznaniu 2008 i to był czas kiedy jeszcze budowałem makietę typu ,,tort „. 2010 to pierwsza moja impreza jako uczestnik, serdecznie przyjęty przez @Młodzikowski i kolegów z klubu Hazero wiedziałem, że to będzie pasja na całe życie.
Zdjęć tortu nie mam, ale to ja przy mojej pierwszej stacji modułowej. ( ten młody to ja wtedy mialem 13-14 lat ). :ROFL::ROFL::ROFL:
FDBF777B-434E-44B0-B0A9-1BDAF39C5823.jpeg
ADEEA6AD-9949-4E49-B9E4-A3AD914AE40A.jpeg
 

koleje.com

Użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
26 1 0
#17
@koleje.com zobacz kto tu jest jeszcze na zdjęciu Maćka ;]]
Oj, tez byłem wtedy nowicjuszem. Choć z niezłym wąsem ;)
Koledzy "kazali" pomóc Maćkowi na jego stacji, bo sam nie wyrabiał... A publika czekała na jeżdżące pociągi. Byłem przestraszony, bo nigdy wcześniej tego nie robiłem. Ale pomimo pewnych mankamentów technicznych torowiska daliśmy radę z @maciekk ... :cool: No i od tego zaczęła się nasza przyjaźń...
Qrde, jak ten czas popiernicza...:eek:
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#18
Mój najpierwsiejszy budynek jaki zbudowałem, szopa, obecnie zakurzona i zaniedbana, kiedyś w pieniek była wbita siekiera, ale zaginęła w akcji.

P1270944.JPG


Pokazywany w jakimś wątku, ale nie pamiętam w jakim mój pierwszy model, niestety bez napędu.

DSC_0254-crop.JPG


Jak znajdę zdjęcia z początków klubu to pokażę, to jest zrobione po pięciu latach jego działania, a wciąż trwał remont, czy naprawa czegoś, to dziś nieistotne.

DSCF2096.JPG
 
Ostatnio edytowane:

Alek

Aktywny użytkownik
Reakcje
231 17 0
#19
Mój najpierwsiejszy budynek jaki zbudowałem, szopa, obecnie zakurzona i zaniedbana, kiedyś w pieniek była wbita siekiera, ale zaginęła w akcji.

Zobacz załącznik 806986

Pokazywany w jakimś wątku, ale nie pamiętam w jakim mój pierwszy model, niestety bez napędu.

Zobacz załącznik 806995

Jak znajdę zdjęcia z początków klubu to pokażę, to jest zrobione po pięciu latach jego działania, a wciąż trwał remont, czy naprawa czegoś, to dziś nieistotne.

Zobacz załącznik 806996


Ehh "Orzełek PKP" piękna sprawa. Nie macie przypadkowo na stanie jeszcze jednego? ;-)
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki