• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Pierwsza skrzynka, trudne a może nie.

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Kiedyś miałem rozkminę związaną z trawieniem, odlewaniem, drukiem. Wszystko chciałem umieć zrobić sam... Już się brałem za kupowanie niegłupiego gotowego stanowiska do trawienia blach, i przy jakiejś modelarskiej kawie na mieście Hubert @hugwa wybił mi to skutecznie z głowy. Przekaz był mniej więcej taki - na cholerę ci się uczyć wszystkiego. Rób to w czym jesteś dobry, a inne rzeczy zostaw szpeniom w swojej dziedzinie. Zapłacisz za robotę, ale przez ten czas będziesz miał więcej czasu na swoje projekty i będziesz w swojej dziedzinie coraz lepszy.

Posłuchałem rady kolegi co miał chłodne podejście do tematu i jestem wdzięczny - robię własne projekty blaszek, ale trawię u ludzi. Kalki rysuję sam, ale druk zlecam. To samo ze skrzynkami. Mogę zrobić projekt, ale po cholerę mam się bawić w laubzegę, krajzegę czy inną zegę. To kwestia optymalizacji czasu i skupienia się na tym co robię najlepiej. Fachowiec zrobi stolarkę szybciej i lepiej ode mnie (chociaż nie mam dwóch lewych rąk i jakieś tam narzędzia też mam, bo zajmowałem się kiedyś rzeźbieniem w drewnie).

Sprawa druga - mam małą pracownię - drukarka 3d, frezarka CNC, aerografy, stanowisko do odlewania. I co, teraz miałbym w tym wszystkim zacząć ciąć i szlifować drewno papierem ściernym. Dwa lata bym się pyłu nie pozbył. A kupować obrabiarkę bezpyłową - średnio opłacalne.

Ja rozumiem, że żyjemy w czasach gdy młode pokolenie pilnika ździeraka od ścisku stolarskiego nie odróżnia, ale też nie popadajmy w skrajności. Nie traktujmy ludzi, którzy zlecają innym pracę, jak gamoni, co nic sami zrobić nie potrafią.

I na koniec-
Mam teraz do zrobienia dla siebie stojak na farby - mam też laubzegę i jestem w cięciu nią naprawdę dobry. Ale zrobię projekt, wyślę go Adamowi, a samemu tylko poskładam do kupy i pomaluję na jakiś fajny kolor. To nie kwestia lenistwa, czy braku umiejętności, tylko wyboru optymalnego rozwiązania.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
Z jednej strony chciałbym zobaczyć te skrzynki zrobione własnoręcznie przez najaktywniejszych uczestników tej "dyskusji" z drugiej Adam jako "gromowładny" usuń te pierdoły, pozostawiając tylko wpisy które coś wnoszą do tematu.
Znów będziemy dyskutować bez końca i udowadniać że nie jesteśmy wielbłądami.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
Kolega @stare tory pewnie wszystko robi sam. Ciekawe czy sam zbudował mieszkanie, w którym mieszka, czy sam zbudował samochód, którym jeździ, czy sam zbudował telefon, z którego dzwoni, czy sam zbudował komputer, z którego pisze te swoje dziwne teksty... ;) :podstepny::niepewny:
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
Nie rozumiem Was. To dziwne forum. Jak ktoś robi coś sam to źle, jak kupuje gotowe rzeczy to dobrze. A w innym wątku odwrotnie - trzeba się wykazać SWOIMI pracami, wykonanymi własnymi rękoma. No Panowie zastanówcie się.

@Mafo pomiędzy domem, komputerem (który można złożyć z dostępnych elementów - jak ktoś się uprze) a zwykłą skrzynką modułową jest chyba jakaś różnica?

Tak naprawdę samemu to się robi z taniości. Dla zaoszczędzenia. Dobrze napisał @Adam66 : "Rób to w czym jesteś dobry, a inne rzeczy zostaw szpeniom w swojej dziedzinie. Zapłacisz za robotę, ale przez ten czas będziesz miał więcej czasu na swoje projekty i będziesz w swojej dziedzinie coraz lepszy." Tylko, że On prowadzi firmę i może sobie na to pozwolić bo wrzuci to w koszty. No i ma czas na swoją robotę bo to naprawdę dużo 'dupogodzin' /jak mawia mój kolega/ wymaga.
Technologie się rozwijają i coraz mocniej ułatwiają nam prace przy różnych hobby i trzeba z nich korzystać.
Tak więc wszystko dla ludu.
 
Ostatnio edytowane:

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
Czy Koledzy zauważyli, jakimi pierdołami się zajmują na tym Forum. Kolega Adam zrobił skrzynkę i pokazał jak ja zbudował. Inny ją zamówi, jeszcze inny sam wyrżnie ja piłą. No i co z tego? Czy to j est temat do dyskusji i bicia piany co jest lepsze, a co gorsze?
To czepianie się nieistotnych spraw.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
Tak naprawdę samemu to się robi z taniości. Dla zaoszczędzenia.
Prawda, pod warunkiem, że ma się odpowiednie narzędzia i miejsce do wycinania ze sklejki, a jeszcze przydałoby się choć trochę doświadczenia w stolarce, bo inaczej to nici z równego cięcia...
Uważam, że robić samemu można to, co się umie i to co można w warunkach domowych zrobić przynajmniej dobrze. Też robiłem skrzynki, ale zleciłem wycinanie u stolarza, na profesjonalnych maszynach. Resztę robiłem sam. Jakbyś chciał kolego obejrzeć to możesz zobaczyć od tego postu - klik.
To czepianie się nieistotnych spraw.
Jeśli dla kolegi nieistotną sprawą jest jakość wycięcia i potem posklejania skrzynki, to nie mamy o czym rozmawiać.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.993 140 0
Prawda, pod warunkiem, że ma się odpowiednie narzędzia i miejsce do wycinania ze sklejki, a jeszcze przydałoby się choć trochę doświadczenia w stolarce, bo inaczej to nici z równego cięcia...
Sprawę po taniości załatwiają markety budowalne. Tną sklejkę. Tak robię, dorabiając boczki i płytę główną do profili od Nemo.
Tylko ceny wzrastają, ale to jakby normalne. Zresztą, znając cenę z metra, można sobie wykalkulować ile skrzyneczka kosztuje.

To takie kilka groszy w sprawie oszczędności.

W tym przypadku kurzenie w domu ogranicza się tylko do kilka wiórków po wierceniu otworów montażowych, pod wkręty. Zazwyczaj ;)

A to, że w Leroju ostatnio mają takie krzywe dechy to insza inszość.

jakiś bardzo stary przykład na 3,20m modułów. W czasach gdy deski nie były zwichrowane a miały jedynie menisk wklęsły.
deski.jpg

W tym przypadku jeszcze wyrzynarka kurzyła
IMG_24541.JPG


Nie wiem po co ta dyskusja. Kto che, kupi gotowce. Kto chce i umie "trochę" zrobi deski samemu.
Kto nie chce i nie umie, to niech zmieni hobby.
 
Ostatnio edytowane:

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
To się zdecyduj sam robisz czy wzywasz fachowca.
Fachowca wzywam tylko to takich robót którym sam nie podołam.
Kolega @stare tory pewnie wszystko robi sam. Ciekawe czy sam zbudował mieszkanie, w którym mieszka, czy sam zbudował samochód, którym jeździ, czy sam zbudował telefon, z którego dzwoni, czy sam zbudował komputer, z którego pisze te swoje dziwne teksty...
Mieszkania w którym mieszkam co prawda nie zbudowałem,za to własnoręcznie je wyremontowałem,samochodu nie zbudowałem bo do
tego potrzeba fabryki ale sam go naprawiam tylko w przypadku napraw wymagających specjalistycznego sprzętu korzystam z usług mechanika.
I wreszcie po jaką cholerę miałem budować telefon czy komputer,kupienie było tańsze.A jeśli to,że chcę i potrafię wiele rzeczy zrobić sam jest
dla kogoś dziwne to już nie mój problem.Dla mnie znacznie dziwniejsze jest dzisiejsze podejście typu wypiernicz to co stare ale dobre
i zapierdzielaj na dużo gorsze byle"nowoczesne",albo samodzielne robienie czegokolwiek jest be,wywalanie kupy kasy na fachowca jest cacy.
 
Ostatnio edytowane:

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.807 214 0
Tak czytam tą całą dysputę i już nie raz mnie łapki swędziały, aby coś napisać.
Każdy z Was, ale to każdy ma rację, tylko argumenty są różne. Na przykład pierwsze mieszkanie wyremontowałem sobie sam, z resztą drugie też, ale czas płynie i już trzeciego nie remontowałem sam, bo po prostu, mi się nie chciało, a tak na prawdę nie miałem czasu. Znalazłem fachowca co to zrobił tak samo dobrze jak ja, a zyskany tym sposobem czas mogłem poświecić na to co lubię.
Wracając do skrzynek (robotę Adam zna każdy, nie ma się co rozpisywać, bajka i koniec). Widząc jakie są możliwości lasera kontra moja wycinanka w garażu, bez zastanawiania zamawiam u Adama. Przecież jak mam ochotę na piwo to nie kupuję browaru, prawda? Chociaż jak masz ochotę na coś egzotycznego to można w domu piwko zrobić (nawarzyć), ale co z tego wyjdzie nigdy nie wiadomo, bo wiaderko było za małe, albo kwadratowe i jeszcze wiele innych aspektów ma na to wpływ.
Wracamy znów do czasu, a wiecie, czas to pieniądz. Dlatego pewne rzeczy zleca się specjalistom, którzy to zrobią prędzej i w wielu przypadkach lepiej. Zyskany dzięki temu czas inwestujemy w to co lubimy, albo w prace aby mieć pieniądze na specjalistów. Dobre nie, mamy czas, nie mamy kasy, jest kasa nie mamy czasu. Jak tu być mądrym i wybrać idealne rozwiązanie dla Nas? Dlatego każdy z Was ma rację, jeden pójdzie do garażu i wytnie sobie skrzynkę, ale drugi zleci jej wycięcie, a trzeci każe ją sobie zrobić. W tym czasie, co pierwszy będzie rżnął sklejkę na skrzynkę, drugi będzie ją kleił, a trzeci będzie już kleił trawę, albo rżnął głupa na forum.
Tyle opcji, do wyboru, do koloru, każdy ma to, co chce.
Przypomnę Wam jeszcze raz to jest hobby dla wielu z Nas, przynajmniej dla mnie.
Hobby? Hmm...
 
Ostatnio edytowane:

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Przypominam od czego zaczął Paweł:
Obiecałem maleńki poradnik na temat budowy skrzynek, słowo się rzekło, do roboty.
Zamiast maleńkiego poradnika, facet wykonał kawał roboty, pokazując krok po kroku jak zrobić skrzynkę. Poświęcił swój czas i energię dla dobra forumowej społeczności. Żadnego pytania nie zostawił bez odpowiedzi. Adam @Inkson dorzucił garść ważnych i użytecznych informacji...

A czym się to kończy:
Dla mnie znacznie dziwniejsze jest dzisiejsze podejście typu wypiernicz to co stare ale dobre
i zapierdzielaj na dużo gorsze byle nowe,albo samodzielne robienie czegokolwiek jest be,wywalanie kupy kasy na fachowca jest cacy.
A przecież nikt nie mówił o wypierniczaniu czegokolwiek. Nie padła żadna cena za usługę. Skąd więc przypuszczenie, że tej kasy trzeba wywalić zaraz "KUPĘ"?

Ale potem niektórzy płacz podnoszą, że na forum mało jest wątków instruktażowych.
Osobiście dziękuję Wam Pawle i Adamie, że przybliżyliście temat szerszemu ogółowi.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
To ja dziękuję, dzielenie się z kimś jest motywujące, i o ile brzmi to dziwnie, to tak jest, dlatego z przyjemnością pokazałem jak się to robi, tak jak potrafiłem, Adamowi dziękuje bo on wzniósł tą trywialną czynność na wyżyny mistrzostwa.
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.646 133 3
@Mafo pomiędzy domem, komputerem (który można złożyć z dostępnych elementów - jak ktoś się uprze) a zwykłą skrzynką modułową jest chyba jakaś różnica?
Widzisz dla mnie bez różnicy czy będę składał komputer czy skrzynkę. Tylko ja wolę i bardziej lubię zajmować się wykończeniem skrzynki a nie jej budową.
@Kempol generalnie dobrze podsumował to co się tutaj dzieje. Każdy ma coś. Dla mnie to co robi Adam to jest mistrzostwo. Ja już od dawna kupuję od niego mocowania nóg. Miałem wcześniejsze, które uważam za jedne z lepszych i wygodniejszych jakie widziałem i stosowałem. Teraz mam też te nowe bo jak zaproponował mi je to się nie wahałem bo Adam lubi ulepszać to co robi.


Jeszcze co do strugania skrzynek. Można i samemu iść do Leroya czy podobnego sklepu. Ja mam doświadczenie złe. na 1 m długości były po 3-4 mm różnicy w wysokości elementu. Dla mnie to porażka i od tamtych czasów, każdy nowy projekt jest oparty na laserze. Bo 1 mm to można przeżyć ale 4 potrafią zrobić różnicę przy składaniu. A skrzynka niestety to jest coś co potem będzie rzutować na nasz projekt latami. Ja się tak załatwiłem z Błoniem ale przez sentyment ciągle je ratuje. Tak więc jak ktoś zaczyna i ma zapłacić trochę więcej za skrzynkę. To niech odłoży kasę i poczeka. Potem zaoszczędzi bo nie będzie musiał poprawiać tego co ma na górze.

Forum jest po to żeby pokazywać i aby inni jak będą chcieli mogli skorzystać z naszych błędów.
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
[QUOTE
Jeśli dla kolegi nieistotną sprawą jest jakość wycięcia i potem posklejania skrzynki, to nie mamy o czym rozmawiać.[/QUOTE]
Widzę, że niezrozumieliśmy się, ale w innych tematach na pewno będzie lepiej. Mnie nie chodzi o jakość, tylko o to, że nie trzeba koniecznie komentować w kółko tego, kto jaką drogę wybiera. To jego sprawa.
Co do dokłądnośi i jakości to mam pewne pojęcie. Sam zaprojektowałem i wraz z kolegą wybudowaliśmy jacht, ktorym pływamy od kilku lat po Mazurach i wiemy dokładnie, ile nas kosztowały niedokładności; roboty, czasu i materiałów.
Ale, "czego się nie napijesz, tego się nie naliżesz".
Pozdrawiam.
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
Można i samemu iść do Leroya czy podobnego sklepu.
W Szajsramie czy innym Leroyu to nie dość,że tną mało dokładnie to jeszcze sklejke mają fatalnej jakości,np element wielkości 80cm x 20cm
po przewiezieniu ze sklepu do domu staje się "śmigłem"o skoku 2-3cm,dlatego od dawna zamawiam wstępnie docięte formatki w innej
firmie i wszystko jest OK.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.993 140 0
element wielkości 80cm x 20cm po przewiezieniu ze sklepu do domu staje się "śmigłem"o skoku 2-3cm,
Potwierdzam, j.w.
Aczkolwiek jak pokaże Ci makietę kilkunastometrową, to określisz, które skrzynki były ze śmigieł? Ja już nie pamiętam. Pewnie "ostatnie".
dlatego od dawna zamawiam wstępnie docięte formatki w innej firmie i wszystko jest OK.
Ale to jakaś ogólnodostepna, sieciowa, czy lokalna?
 

Podobne wątki