• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Oznaczenia nastawni

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Czy jest jakaś reguła określająca jak tworzyć skróty nazw miejscowości na nastawniach ?

Wymyśliłem sobie wirtualną nazwę stacji Adamów Duży i zastanawiam sie jakie oznaczenia powinny być na nastawni ? AD ?
 
P

Paweł Piotr

Gość
#2
Reguły te podaje WTB-E10 (Wytyczne techniczne budowy urządzeń sterowania ruchem kolejowym, paragraf 46:
(...)
11. Każdy posterunek nastawczy powinien być oznaczony symbolem literowo-cyfrowym według następujących zasad:
1) nastawnie dysponujące oznacza się skrótem dwu lub trzyliterowym spośród liter nazwy stacji, przy czym pierwsza litera symbolu jest pierwszą literą nazwy stacji; jeżeli na posterunku ruchu są dwie lub więcej nastawnie dysponujące to w symbolu dodajemy duże litery alfabetu np.

"Ns"- nastawnia dysponująca stacji Nasielsk,
"MwA", "MwB" - nastawnie dysponujące stacji Mysłowice

2) nastawnie wykonawcze oraz manewrowe oznacza się tym samym symbolem co nastawnic dysponujące z dodaniem cyfry arabskiej np. "Ns 1" - nastawnia wykonawcza stacji Nasielsk;, w przypadku, gdy na stacji są dwie lub więcej nastawnie dysponujące to podległe tym nastawniom nastawnie wykonawcze oznacza się cyframi kolejnych dziesiątek np.
"MwA1" - nastawnia wykonawcza podległa nastawni "MwA" stacji Mysłowice, "MwB11" - nastawnia wykonawcza podległa nastawni "MwB" stacji Mysłowice;
3) posterunki odgałęźne, odstępowe i osłonne oznacza się według zasad podanych w pkt. l,
4) posterunki zwrotniczych oznacza się skrótem "Post" z dodaniem liczby odpowiadającej kolejnemu numerowi posterunku i zaczynającej się od wolnej dziesiątki np. Post. 11 - posterunek zwrotniczego numer 11:
5) posterunki stwierdzania końca pociągu oznacza się skrótem "Skp", a w przypadku występowania kilku posterunków do skrótu dodajemy kolejne cyfry arabskie np. "Skp1", "Skp2".

Adamów Duży - skrót literowy może być Ad - druga (ostatnia litera) skrótu nazwy powinna być mała - ostatnia duża litera (A, B, C, D, ...) oznacza kolejną nastawnię dysponującą na stacji.

Ir-1 (R-1) dodaje jeszcze nformacje o oznaczeniach posterunków dróżników:
paragraf 4:
6) posterunki dróżników przejazdowych oznacza się w postaci ułamka, gdzie w liczniku należy podać numer, który jest liczbą kolejną posterunku (według wzrostu kilometracji) znajdującego się na tej linii lub nazwę przejazdu kolejowego, a w mianowniku kilometr linii, na którym znajduje się ten posterunek. W przypadku, gdy posterunek jest wspólny dla wielu linii kolejowych, posterunek ten należy oznaczyć kolejną liczbą porządkową lub nazwą przejazdu linii o wyższej kategorii.

13. Ustalanie skrótów posterunków technicznych należy do zakładu linii kolejowych administrującego tym posterunkiem. Zasady umieszczania nazw i oznaczeń na posterunkach technicznych określa system identyfikacji wizualnej przyjęty w PKP PLK S.A.

Pozdrawiam
 

FilipSosna

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Czyli Sosnowice Wielkie:
- dysponująca: Sw
- wykonawcze: Sw1 i Sw2 :?: :D
(albo Ssw, Ssw1 i Ssw2)

A jeszcze pytanko: czy może być SSw? :cool: :roll:
 
P

Paweł Piotr

Gość
#4
TrinonH0 napisał(a):
A jeszcze pytanko: czy może być SSw?
Sosnowice = S lub Ss lub Sw
Sosnowice Wielkie = Ssw
Skrót SSw sugeruje nazwę dwuczłonową, z drugim słowem na "S", np. Sosnowice Sowie, więc skrót SSw odpada (przy okazji jest to dość niedobre skojarzenie...).
Dysponująca Sw (Ssw), wykonawcze Sw1 (Ssw1), Sw2 (Ssw2).
Pozdrawiam
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#5
Paweł Piotr napisał(a):
skrót SSw odpada (przy okazji jest to dość niedobre skojarzenie...)
W Krakowie przy Lubicz, przed budową tego żółtego blaszaka, funkcjonowała nastawnia KGB :)
 
P

Paweł Piotr

Gość
#6
ciekma napisał(a):
Paweł Piotr napisał(a):
skrót SSw odpada (przy okazji jest to dość niedobre skojarzenie...)
W Krakowie przy Lubicz, przed budową tego żółtego blaszaka, funkcjonowała nastawnia KGB :)
Oczywiście - od nazwy Kraków Główny - B oznaczało drugą nastawnię dysponującą - pierwszą była nastawnia dysponująca KGA, przy rozwidleniu szlaków na Batowice i Kraków Towarowy (tam nastawnie nazywały się KT...) - co jest w pełni zgodne z zasadami tworzenia skrótów i moimi w tym zakresie wyjaśnieniami dotyczącymi stacji Sosnowice Wielkie.
Pozdrawiam
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#9
Paweł Piotr napisał(a):
Oczywiście - od nazwy Kraków Główny - B oznaczało drugą nastawnię dysponującą ... - co jest w pełni zgodne z zasadami tworzenia skrótów i moimi w tym zakresie wyjaśnieniami dotyczącymi stacji Sosnowice Wielkie.
Nie negowałem zasad, to był taki humorystyczny wtręt do kojarzących się skrótów.
Dawne KGA zdaje się rozebrali przy budowie szybkiego tramwaju i centrum komunikacyjnego?
 
P

Paweł Piotr

Gość
#10
ciekma napisał(a):
Dawne KGA zdaje się rozebrali przy budowie szybkiego tramwaju i centrum komunikacyjnego
Dawne KGA i KGB zlikwidowano, jak przebudowano stację i założono urządzenia przekaźnikowe - nastawnia KGA została rozebrana, natomiast nastawnia KGB została zlikwidowana, ale budynek pozostał (co teraz jest w pomieszczeniach byłej nastawni, nie wiem, pewnie jakiś magazyn...)
Pozdrawiam
 

Podobne wątki