• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

INFO OnTrain - nowa platforma wynajmu lokomotyw

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
6.453 146 0
#1
OnTrain - nowa platforma wynajmu lokomotyw - Rynek Kolejowy

OnTrain Sp. z o.o. | Switch to rail

A bo znalazłem takie info :)

PKO Bank Polski finansuje nową platformę wynajmu lokomotyw OnTrain

PKO Bank Polski podpisał umowę kredytu konsorcjalnego ze spółką OnTrain, która jest nowym podmiotem oferującym krótko- i długoterminowy najem lokomotyw oraz usługi ich utrzymania.

Łączna kwota finansowania, w formule project finance, wyniosła 170 mln euro (kredyt inwestycyjny) i 25 mln zł (kredyt VAT), w tym udział banku to 72 mln euro i 25 mln zł w ramach kredytu VAT. Pozostałe banki finansujące to BGK i Pekao. W ramach pakietu finansowania instytucje dostarczą również instrumenty zabezpieczające ryzyko stopy procentowej.

Kredyt zostanie przeznaczony na zakup nowych 40 wielosystemowych lokomotyw Traxx 3 od Alstom i 10 lokomotyw Dragon 2 LM od Newagu. Sama spółka posiada jednocześnie opcje zakupu kolejnych 20 sztuk od Alstomu i 10 od Newagu. Cały zakupiony tabor, po odebraniu od producenta, zostanie wydzierżawiony do podmiotów świadczących usługi transportu kolejowego.

Projekt ten stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na nowoczesny tabor przewozowy. 81 proc. polskiej floty lokomotyw ma ponad 30 lat, zaś polski rynek pod kątem przewozów jest drugim najważniejszym rynkiem europejskim (ponad 58 mld tonokilometrów w 2024).

Nie bez znaczenia jest również fakt, że większość finansowanego taboru OnTrain to lokomotywy wielosystemowe, najbardziej poszukiwane na rynku, przeznaczone do transportu w większości krajów UE. Jednocześnie wszystkie zakupione pojazdy będą wyposażone w ETCS, europejski system zapewniający bezpieczną eksploatację pociągów.

Większościowym udziałowcem spółki OnTrain jest fundusz Marguerite (fundusz specjalizujący się w sektorze finansowania infrastruktury), pozostali mniejszościowi udziałowcy to Griffin Capital Partners (fundusz private equity) i WBW Invest (polska spółka inwestycyjna, związana z członkami zarządu OnTrain, którzy poza kapitałem dysponują wieloletnim doświadczeniem w branży kolejowej).
(...)
 

Podobne wątki