• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Odpowiedniki maszyn PKP w innych taborach

pastka

Znany użytkownik
Reakcje
5 0 0
#1
Witam, to moj pierwszy temat na tym forum.

Mieszkam w Anglii, jest tu swietny dostep do modeli kolejowych, niestety nie do tych jakie mnie interesuja jako jedyne - PKP.

Dlatego mam pytanie, jakie sa oznaczenia lokomotyw - wystepujacych w PKP - w innych krajach?
Z wikipedi wyczytalem ze EU06 jest skonstruowana na podstawie angielskiej lokomotywy serii 83 - cokolwiek to znaczy, jeszcze na ang ebayu jej nie znalazlem, ale szukac bede.
Czy bardziej doswiadczeni i lepiej poinformowani moga udzioelic informacji nt. innych lokomotyw?
Oznaczenia wagonow tez mile widziane.
Interesuja mnie modele ktore mozna przemalowac, ale i takie do wiekszej przerobki tez. Epoka IV.
Z gory dziekuje i pozdrawiam.
 

Grzeju

Aktywny użytkownik
Reakcje
22 0 0
#2
Polecam strony:

Tu masz wykaz u jakich producentów mozna poszczególnych loków szukac - stara lista sprzed kilku lat, ale na początek ci starczy
http://www.cn.com.pl/~di2/modele/pro.htm
http://www.cn.com.pl/~di2/modele/pol-baz-lok.htm

Tu porównanie nazw niemieckich i polskich
http://parowozy.net/zestawienia/polniem

A tu masz link do strony produceta brytyjskiego ktory jako jedyny produkuje odpowiednik polskiej Tr203 (cena zabija, bo zestaw podobno nie za wysokiej jakości)
http://www.djhengineering.co.uk/loco/pr ... rodID=3073

Pozdrawiam
Bartek
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.063 140 0
#3
pastka napisał(a):
Z wikipedi wyczytalem ze EU06 jest skonstruowana na podstawie angielskiej lokomotywy serii 83 - cokolwiek to znaczy, jeszcze na ang ebayu jej nie znalazlem, ale szukac bede.
nie zawracaj sobie głowy
class 83 tak jest podobna do EU06 jak Ford Model B do Warszawy M20 ;)

poszukaj najpierw zdjęć Class 83 - zobaczysz różnicę!
 

Marek Klimczyk

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
6 1 0
#5
Jakieś trzy lata temu też próbowałem znaleść model Class 83 ale bez większego rezultatu. Do czego dotarłem to same pudło (odlew z plastiku do dalszej obróbki) podwozie musiałbyś szukać osobno. Tak jak zauważył Misiek są spore różnice jakkolwiek dla mnie podobieństwo jest oczywiste. Jakieś 5/6lat temu widziałem CL 83 na stacji w Crewe i orginał o wiele bardziej przypomina EU06.

Najlepszą drogą jest wybranie się na Railway Modeller Fair. W Continental Modeller lub Railway Modeller znajdziesz informacje o imprezach. W Birmingham najbliższa jest 15&16 Sept. Na początku Grudnia jest bardzo duża impreza w NEC - warto pojechać. Halifax, Shefield, Manchester i Doncaster teź często mają fajne imprezy, zwykle pokazy makiet klubowych oraz stoiska sklepów modelarskich. Pytaj na stoiskach lub gości obsługujących makiety.

Polskie parowozjazdy (Wolsztyn i Chabówka) są ostatnimi czasy bardzo popularne wśród angielskich modelarzy i entuzjastów to na pewno trafisz na osoby siedzące w temacie którzy Ci pomogą.

Powodzenia.
 
OP
OP
pastka

pastka

Znany użytkownik
Reakcje
5 0 0
#7
Dziekuje serdecznie za wszystkie informacje. Za licytacje parowozika wezme sie w ostatniej chwili, bo nie chce by cena poszybowala za bardzo w gore. Ogolnie zamierzam skompletowac krajobraz Polski lat 80-tych, kolej i motoryzacja PRLu.
Szkoda ze spalinowki i elektrowozy sa nieosiagalne :/ Trzeba bedzie wziasc kartonowe.
 

ktoto37

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
pastka napisał(a):
Szkoda ze spalinowki i elektrowozy sa nieosiagalne :/ Trzeba bedzie wziasc kartonowe.
Na www.efc-loko.pl można zmówić zestaw części do samodzielnego montażu (komplet lub wybrane elementy) SM42 i SM31. Zrobienie modelu z takich kitów to lepsza zabawa niż kupienie gotowego i przemalowanie. Łatwe może nie będzie ale chyba warto.
Co do EP09 nie wiem bo nie pytałem.
 

chf

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
Marek Klimczyk napisał(a):
Jakieś trzy lata temu też próbowałem znaleść model Class 83 ale bez większego rezultatu. Do czego dotarłem to same pudło (odlew z plastiku do dalszej obróbki) podwozie musiałbyś szukać osobno. Tak jak zauważył Misiek są spore różnice jakkolwiek dla mnie podobieństwo jest oczywiste. Jakieś 5/6lat temu widziałem CL 83 na stacji w Crewe i orginał o wiele bardziej przypomina EU06.

Najlepszą drogą jest wybranie się na Railway Modeller Fair. W Continental Modeller lub Railway Modeller znajdziesz informacje o imprezach. W Birmingham najbliższa jest 15&16 Sept. Na początku Grudnia jest bardzo duża impreza w NEC - warto pojechać. Halifax, Shefield, Manchester i Doncaster teź często mają fajne imprezy, zwykle pokazy makiet klubowych oraz stoiska sklepów modelarskich. Pytaj na stoiskach lub gości obsługujących makiety.

Polskie parowozjazdy (Wolsztyn i Chabówka) są ostatnimi czasy bardzo popularne wśród angielskich modelarzy i entuzjastów to na pewno trafisz na osoby siedzące w temacie którzy Ci pomogą.

Powodzenia.

Masz może zdjęcie tej CL 83 ?? Chętnie bym zobaczył jak to wygląda ( bariera językowa nie pozwala mi się dowiedzieć nic o niej )
 

Marek Klimczyk

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
6 1 0
#13
chf napisał(a):
Marek Klimczyk napisał(a):
....Jakieś 5/6lat temu widziałem CL 83 na stacji w Crewe i orginał o wiele bardziej przypomina EU06....

Masz może zdjęcie tej CL 83 ?? Chętnie bym zobaczył jak to wygląda ( bariera językowa nie pozwala mi się dowiedzieć nic o niej )
 

Załączniki

Ogryzek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Jak się patrzy to tylko sam bryła trochę podobna... i nic poza tym :shock: Pastka jak masz zdolności manualne to może lepiej będzie tobie z kartonu zrobić?? Jak co pisz na PW to coś podeśle jak będziesz chciał ;)
 

Railways

Znany użytkownik
Reakcje
957 15 0
#16
witam, ja rowniez mieszkam w UK i konstruuje aktualnie moja makiete w wersji HO/OO, nie wzrouje sie na niczym, buduje taka wsam raz dla mnie. Jezeli cie to zainteresuje aktualnie Fleischmann wypuscil dwa wagony towarowe PKP "hopper wagon" w malowaniu niebiesko- zoltym i brazowym w skali HO, koszt jednego to 17.99 funta- strona www.thesignalbox.co.uk, badz kup sobie magazyn Contimental Modeller i zajrzyj na strone 11a (u dolu po lewej). Jezeli chcesz nabyc polskie modele to proponuje allegro, ja tak sciagnolem do anglii zestaw startowy piko, towarowy z lokom spalinowa SU16-005, szesc dni czekalem za dostawe, placilem przelewem i za wszystko wyszlo mi ok 100 funtow. Polskie modele na zamowienie ma tez firma mrdirect.co.uk, poza tym ostatnio na rynku polskim ukazala sie ciekawy album "Modele Kolejek"- wydawca Muza sa, wydanie poprawione, dostepna rowniez on line, polecam, a wlasnie polskie wagony osobowe kl 1 i 2 Berlin- Warszawa express dostaniesz w ontracks.co.uk po 13.99 za szt, lub gaugemaster.com po 12.99 za szt
 

Railways

Znany użytkownik
Reakcje
957 15 0
#17
a co do fotki to widzialem ten model z bliska, takie juz nie jezdza po uk, byly wykorzystywane przez agencje intercity, no chyba ze okazyjnie sie pojawi na torach ale to rzadkosc. Siedzialem w nim w srodku i napisze szczerze bez rewelacji, a jak masz jakies pytania to wal jak w dym, pozdrowienia z nad wysp
 
E

e-lektryk

Gość
#18
Znow jakieś legendy co z czego zrobiono, kto wam powiedział ze EU06 została zaprojektowana z Class 83 ???
EU06 została zaprojektowana przez General Electric dla PKP na podstawie wytycznych PKP owszem zastosowano w niej podzespoły z Class83 ale to standardowa praktyka i było ich niewiele, podobieństwo wynika z tego że anglicy mieli już opanowaną produkcję pudeł do tych lokomotyw więc wykorzystali tą technologię.
Pudło lokomotywy EU06 jest większe i szersze,dostosowane do naszej skrajni, dlatego na testy ruchowe gotowe egzemplaże sprowadzano już do Polski,tam nie było to możliwe.

To są dwie różne lokomotywy !!!!
 

Railways

Znany użytkownik
Reakcje
957 15 0
#19
a wlasnie natrafilem na to calkiem przypadkowo, na stronie internetowej www.ontracks.co.uk otwierasz zakladke HO scale, nastepnie przechodzisz do locomotives, wybierasz opcje Eastern Europe, nastepnie disel&electric i prosze oto ukazuje sie przed twymi oczami piekny EU 44 polish railways w malowaniu spolki pkp intercity firmy roco za 183.77funt. Nr serii w wyszukiwarce to ROC62599
 
D

Dariusz

Gość
#20
e-lektryk napisał(a):
EU06 została zaprojektowana przez General Electric dla PKP na podstawie wytycznych PKP owszem zastosowano w niej podzespoły z Class83 ......
Mala pomylka: English Electric a nie GEC. Obie firmy nie maja ze soba nic wspolnego.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 6
K
Tabor 2
Tabor 79

Podobne wątki