• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Odlewy Odlew z gipsu, surowiec i forma - czego użyć?

gnacik

Nowy użytkownik
Reakcje
4 0 0
#1
Witam,

Tym razem trochę nie w tematyce modelarskiej, ale tu na pewno ktoś będzie ogarniał temat.

Mianowicie chcę w mieszkaniu wyłożyć ścianę panelami z gipsu... własnego projektu. Bo takiego jak chcę (ok, kobieta chce), nie ma nigdzie. Zrobiliśmy model, zlecimy wydruk na drukarce 3D, i następnie chcemy go powielić. Jak to najlepiej zrobić?

Z tego co wiem to najprościej oblać to sylikonem (jaki dokładnie najlepiej?), a potem w taką formę wlewać gips (tu to samo pytanie - jaki najlepiej?), czekać aż zaschnie i po wyprodukowaniu wystarczającej ilości położyć na ścianę.

Ma ktoś jakieś doświadczenie aby pomóc z kwestii jak to zrobić aby odlewy były dokładne i bez skaz? No i jeżeli jeszcze macie jakieś rady na co uważać podczas pracy itp. to byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam,
Janusz
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#2
Napisz ile kopii chcesz wykonać. Oraz jakie wymiary ma pojedynczy panel. Generalnie można do tego użyć sylikonu formierskiego z allegro. Trzeba pamiętać, że na silikonie będzie delikatny skurcz. na jednej formie silikonowej zrobisz maksymalnie 20 kopii ( choć zaryzykuje stwierdzenie, że mniej). By zrobić dobą kopie musisz zrobić dobrą formę.
W zależności od wielkości elementu stosunkowo masywną by gips nie rozepchał jej podczas zalewania. Najlepiej by "pudełko" w którym będziesz zalewał wydruk było sztywne ( konstrukcja drewniana) było pudełkiem w które włożysz gotową formę silikonową gotową do odlewania. ( wtedy ograniczysz deformację). Gips najlepiej odlewniczy choć z powodzeniem może być szpachlowy musisz bardzo dokładnie wymieszać i dobrać odpowiednią gęstość tak by ładnie rozlał się po formie. ( nie za rzadki bo odlew będzie kruchy jak kreda, ale i nie za gęsty bo Ci się nie rozleje. Musisz wylewać powoli by nie dopuścić do zapowietrzenia. Warto też użyć siatki budowlanej jako zbrojenia. Tą można na za pomocą patyczków grillowych zawiesić w formie tak by nie stykały się z silikonem.
 
OP
OP
G

gnacik

Nowy użytkownik
Reakcje
4 0 0
#3
W zależności od rozmiaru jaki wybierzemy to w przypadku 50x50cm potrzebujemy 45 sztuk, a w przypadku 80x80cm, 18 sztuk.

Jednak tak sobie wczoraj w szerszym gronie porozmawialiśmy, że to może być spoko pomysł na biznes, na który wcale nie trzeba tak dużych środków aby wystartować. No ale to też pewnie zależy od skali produkcji. Kilka kwestii:

- Jeżeli chodzi o zrobienie pudełka dla formy silikonowej aby nie rozpierało formy to jak najbardziej rozumiem. Dlaczego jednak pozwoli ona na wykonanie jedynie około 20szt.? Sylikon się jakoś niszczy, czy wystarczy dobrze czyścić formy po każdym odlewie? A może użyć czegoś innego do ich wykonania?
- Gips, tu raczej nie ma co oszczędzać, niech to będzie dobrej jakości aby się nie kruszył. Pytanie tylko czy po wyjęciu z formy powinno się taki panel jakoś zabezpieczyć, nie wiem... na filmikach widziałem, ze czymś pryskają. Jak to ma się do tego jakby później ktoś chciał te panele np. malować?
- Wzmocnienie panelu, tu chyba najlepsza będzie siatka, którą się jakoś podwiesi.
- Skazy i bąbelki z powietrzem. Tu mamy chyba największą zagwozdkę i obawiamy się, że to może zmienić wszystko i okaże się bujdą, że wcale nie jest potrzebny duży wkład finansowy. Czy to wszystko zależy od techniki powolnego wlewania gipsu czy takie bąbelki powstają zawsze, a jedynym sposobem aby tego uniknąć jest posiadanie jakiejś ciśnieniowej wtryskarki?

Cała reszta to chyba już tylko dobre pomysły na wzory... które mamy :) No cóż, mam nadzieję, że kwestie i trudności, z których jeszcze istnienia nie zdajemy sobie sprawy nie ostudzą Naszego zapału :)

Z góry dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam,
Janusz
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#4
1. Forma silikonowa ma swoją trwałość nie tyle mechaniczną co "lepkościową" Chodzi o to, że gips jest suchy i po wykonaniu 15 kopii forma zacznie przywierać do odlewu. Można oczywiście używać separatorów w sprayu ale to nie wiele pomoże.
2. Pęcherzyki powietrza będą chciały tworzyć się w zakamarkach. Na płaskich powierzchniach nie powinno być tego problemu. By uniknąć niechcianych bąbli można "posmarować" pędzelkiem formę gipsem i dopiero później zalewać. Może pokaz jak ten element wygląda to będzie łatwiej coś powiedzieć ja temu zaradzić.

3. Obawiam się po troszku, że tak duże płyty będzie trzeba zrobić dość grube by podczas schnięcia nie wypuklały się.

Po wyjęciu z formy np figur gipsowych ma na celu chyba jedynie nadanie połysku i ewentualnej gładzi. Po takim zabiegu podejrzewam, że będzie się gorzej malować farbą akrylową.
 
OP
OP
G

gnacik

Nowy użytkownik
Reakcje
4 0 0
#5
Czyli jak są firmy, które produkują masowo takie panele to co kilkanaście sztuk wymieniają formy?

Co do sylikonu, który planujemy zastosować to wybraliśmy to: http://www.amod.pl/Kondensacyjne-silikony-formierskie-54.html ...chociaż jest jeszcze opcja żywicy: http://www.amod.pl/Poliuretany-elastyczne-48.html

No i tu się zastanawiamy, ale w poniedziałek zadzwonię do producenta i porozmawiam.

Co do pęcherzyków to dzięki za patent, rzeczywiście świetny pomysł. Chociaż zrobię próbę również bez pędzelka. Kupiłem dziś gips modelarki i budowlany, będzie do porównania. Jeszcze pytanko odnośnie proporcji gips-woda. Metodą prób i błędów czy jest jakaś "złota proporcja"? W którym momencie gips jest zbyt rzadki? :)

Pozdrawiam,
Janusz
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#6
Jeżeli chodzi o liczbę kopi to napisałem to co zaobserwowałem na silikonach formierskich. Nie mam pojęcia jak robią to firmy na skale przemysłową. Może smarują jakimś separatorem za każdym razem formę. W modelarstwie odlewamy co prawda częściej elementy z żywicy ale ja akurat części architektury robię gipsowe. I wiem, że gipsowych odlewów można z tej samej formy zrobić mniej niżeli żywicznych. Gęstość gipsu żależy w dużej mierze od złożoności, kształtu formy. Jeżeli nie ma drobnych szczegółów gips może być gęstszy a jeżeli ma drobne szczegóły to musi być rzadszy. Generalnie trzeba tak trochę na oko.
Wiadomo, że jak zalejecie formę to warto nadmiar gipsu zebrać listwą by odlany element miał płaską część którą będzie przyklejony do ściany. Podczas produkcji formę nie kłaść bezpośrednio na stole roboczym a na np kawałku płyty wiórowej/sklejki a tą z kolei np trzonkach walcowych. Tak by po zalaniu można było całą formą wraz z gipsem poruszać kilka razy na boki tak by gips mógł wypełnić zakątki formy miejsca.
 

agi_v

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Witam
Ja wlasnie jestem w trakcie robienia odlewow starej cegly bo wymyslilam aby miec ja na scianie. Forme do odlewu zrobilam z silikonu i maki ziemniaczanej proporcje 1:1 jest super gotowa mase wykladam do kartonu cegly smaruje zwyklym olejem i wciskam do silikonu zostawiam na noc wtedy forma jest sztywniejsza po stwardnieniu formy delikatnie wyciagam ceglowki smaruje forme zwyklym olejem i wylewam mieszanka gipsu budowlanego z elastycznym klejem do kafelek lub klejem wodorozcienczalnym typu vikol po zastygnieciu gipsu ok 2 h cegielki legancko wychodza forme zrobilam na 10 szt cegiel uzywam jej duzo i napewno nie trzeba jej wymieniac co jakis czas forma jest elastyczna i trwala polecam :) Jesli pomoglam to sie ciesze :)
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#8
Do takich dużych odlewów to chyba najlepiej kupić gelflex - wymysł diabła i prostytutki który zalewa się na gorąco a gotową formę można ponownie roztopić.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.256 496 29
#9
Witam
Ja wlasnie jestem w trakcie robienia odlewow starej cegly bo wymyslilam aby miec ja na scianie. Forme do odlewu zrobilam z silikonu i maki ziemniaczanej proporcje 1:1 jest super gotowa mase wykladam do kartonu cegly smaruje zwyklym olejem i wciskam do silikonu zostawiam na noc wtedy forma jest sztywniejsza po stwardnieniu formy delikatnie wyciagam ceglowki smaruje forme zwyklym olejem i wylewam mieszanka gipsu budowlanego z elastycznym klejem do kafelek lub klejem wodorozcienczalnym typu vikol po zastygnieciu gipsu ok 2 h cegielki legancko wychodza forme zrobilam na 10 szt cegiel uzywam jej duzo i napewno nie trzeba jej wymieniac co jakis czas forma jest elastyczna i trwala polecam :) Jesli pomoglam to sie ciesze :)
Z powodu wrednego charakteru i starczej złośliwości, powiem tak, nie dociera do mnie nic innego niźli obraz, w związku z tym mówię, pokaż nam swoje prace.
 

neverland

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
Nie lepszy byłby gips ceramiczno formierski, albo ceramiczny formiersko-odlewniczy? Parokrotnie "bawiłem się" w odlewanie figurek do ogrodu :p To gips biały, barwa najbardziej pożądana i uniwersalna zarazem.
 
OP
OP
G

gnacik

Nowy użytkownik
Reakcje
4 0 0
#11
Dziwne uczucie kiedy to szuka się informacji odnośnie odlewów gipsowych i natrafia się na własny temat sprzed 5 lat. Nie zerknąłem na nazwę autora i dopiero pod koniec czytania pierwszego posta sytuacja wydała mi się dziwnie znajoma. Niestety tamten pomysł wtedy nie wypalił i zakończył się na etapie zakupienia wszystkich potrzebnych materiałów, wykonaniu modeli 3D i idealnie w momencie kiedy już mieliśmy robić z kolegą pierwsze testy... każdy z Nas zmienił pracę i tak się skończyło :)

Tak czy siak teraz wróciłem do tematu. Formy zrobiłem z silikonu MM922 + katalizator MMCATB5 (NIEBIESKI). Wyszło bardzo fajnie jak na pierwszą formę. Najbardziej interesuje mnie właśnie żywotność tychże, czy po wykonaniu kilku odlewów trzeba będzie robić nową. Używam za każdym razem separatora w AMBERSIL w sprayu więc mam nadzieję, że forma taka starczy na dłużej, zwłaszcza, ze planuję produkcję seryjną i wykonanie z jednej formy jedynie 10 dobrej jakości odlewów trochę by zaburzyło moje szacunki odnośnie opłacalności tego biznesu.

Wykonałem 3 różne odlewy:
1 - Gips syntetyczny, modelowy - 7zł./kg
2 - Gips formierski modelowy (taki niebieski, podobno wyjątkowo mocny) - 27zł./kg
3 - Żywica RenCast FC55 - 64zł./kg

O dziwo najlepszy efekt otrzymałem przy tym najtańszym gipsie, a im produkt droższy tym gorzej. Pewnie popełniłem jakieś błędy, bo ludziom na filmikach wychodziło to o wiele lepiej, ale jak teraz na to patrzę, to przy tej cenie za surowiec tylko bym dołożył do interesu.

Teraz przede mną testy gipsów gdzie za 30-40zł kupię worek 20-25kg :) Dużo tych różnych oznaczeń więc trochę to potrwa zanim wybiorę najlepszy. Model ma dużo detali i musi być bardzo trwały (w sensie wytrzymać podróż przesyłką kurierską), kolor bez znaczenia, bo i tak będę finalne figurki jakoś malował aby imitowało to to skałę... ale do tego etapu nie dobrnąłem :)

W każdym razie mam nadzieję, że mój wpis choć trochę przyda tym, którzy również jak lubią być na początku prowadzeni za rękę :)

Z pozdrowieniami,
Janusz
 
OP
OP
G

gnacik

Nowy użytkownik
Reakcje
4 0 0
#16
Powoli, ale do przodu, właśnie przygotowuję się do "masowej" produkcji. Będzie to model góry.

Robiłem testy różnymi gipsami, ale w sumie w małych ilościach, włączać stołu wibracyjnego też nie wypadało za specjalnie (bo sąsiedzi, a to jednak się niesie). Myślę, że problem tych pęcherzyków powietrza uda się wyeliminować mieszaniem gipsu dłuższym niż kilka sekund i stołem wibracyjnym włączonym podczas wylewania i minimum z 1-2 minuty po zakończeniu lania gipsu.

Jednak mój aktualny "problem" polega na czymś innym, a mianowicie o wyborze gipsu. Do testów używałem tych dwóch:

https://www.modelarnia24.pl/gipsy-i-masy-modelowe/83-gips-dentystyczny-modelowy-1kg.html
https://www.modelarnia24.pl/gipsy-i..._query=Gips+formierski+modelowy+1kg&results=1

Ten niebieski jest rewelacyjny po zaschnięciu, równe powierzchnie są niesamowicie gładkie, ale z racji koloru i późniejszego malowania wypada z gry. Pozostaje jedynie ten biały. Można go kupić w workach 25KG:

https://www.modelarnia24.pl/strona-glowna/84-gips-dentystyczny-modelowy-25kg.html

Tylko sobie tak myślę, czy to aby na pewno gra warta świeczki czy nie lepiej kupić jakiś tańszy, i tu przykład tych jakie oglądałem, głównie od Nowy Ląd:

https://www.nowylad.com.pl/pl/sklep-internetowy-gipsy/gips-odlewniczy-25kg-detail
https://www.nowylad.com.pl/pl/sklep-internetowy-gipsy/gips-modelowy-biały-gmb-2,5-20kg-detail
https://www.nowylad.com.pl/pl/sklep-internetowy-gipsy/gips-ceramiczny/zakup-hurtowy

Tak patrząc po nazwie to albo odlewniczy albo modelowy, nie wiem czy ceramiczny brać pod uwagę. Czy jest tu ktoś bardziej obeznany i mógłby doradzić w tej kwestii? Czy ten na Modelarni za 170zł jest w czymś lepszy od tych z Nowego Lądu? Zależy mi na dobrym produkcie, ale tez nie chcę jakoś strasznie dużo przepłacać.

Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam,
Janusz


Zrzut ekranu 2021-01-06 205941.jpg
 

Podobne wątki