• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Oświetlenie kabiny ST44

Kerims

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#1
Witam!
Wykonałem oświetlenie kabin modelu ST44 Roco. Są to trzy szeregowo połączone diody świecące żółte ciepłe smd rozmiar 805 + rezystor 1,5k 0,5W. W modelu mam dekoder dźwiękowy ESU 3.5 dedykowany dla BR120. Oświetlenie kabin (dwie równolegle) podłączyłem pod wyjście funkcyjne AUS1, czyli zielony przewód (kontakt 3) sterowany F11 (MultiMause), a wspólny VCC+ przewód niebieski (kontakt 7). No i jest problem, bo oświetlenie kabin działa tylko w jednym kierunku poruszania się modelu... Gdy zmienimy kierunek oświetlenie gaśnie... Sprawa programowa dekodera??? Proszę o pomoc i wskazówki.
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
Może spróbuj zamienić miejscami przewody od oświetlenia jednej kabiny. Być może wraz ze zmianą kierunku jazdy zmienia się biegunowość na wyjściu a diody przewodzą tylko w jednym kierunku.
 
OP
OP
Kerims

Kerims

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#4
Zamiast LED podłączyłem jako wskaźnik napięcia żaróweczkę 16V i też gaśnie po zmianie kierunku... Także to nie to. Dodam też, że nie ma znaczenia czy światła lokomotywy przód/tył świecą czy nie... Przy CV-kach dekodera nic nie kombinowałem...
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#5
xendx napisał(a):
Może spróbuj zamienić miejscami przewody od oświetlenia jednej kabiny. Być może wraz ze zmianą kierunku jazdy zmienia się biegunowość na wyjściu a diody przewodzą tylko w jednym kierunku.
Kompletnie i zdecydowanie błędnie stwierdzenie ;)
Wyjścia funkcyjne w dekoderach MultiFunction (standardowych - nie made by hand wedle potrzeby budowanych) mają jedną polaryzacje - zawsze - kierunek nie ma tu nic do gadania.
CV'ałki od "efektów" wyjść - zależności.
 
OP
OP
Kerims

Kerims

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#6
Mam dekoder ESU 52459 (DR BR120):

F1 = Sound on/off
F2 = Doppler, airhorn
F3 = Doppler, short signal
F4 = pump
F5 = valve
F6 = Acceleration/brake time, Shuting Mode/Shunting speed
F7 = station announcement
F11 = AUX1
F12 = Acceleration/brake time

Przy dekoderze wyprowadzony jest również przewód fioletowy = AUX2 i aż prosi się aby go jakoś wykorzystać, np rozdzielić oświetlenie kabin i sterować niezależnie przez F11 i np F10... Tylko jak to zrobić? Instrukcję do dekoderam ESU mam, ale niewiele z niej wiem... Wcześniej miałem do czynienia tylko z dekoderami Martinezo (pozdrawiam!) i 10745 - te znam i umiem programować. Gorzej z tym... Może jakaś łopatologiczna instrukacja krok po kroku...? Dziękuje!
 
Reakcje
30 1 0
#8
Instrukcja łopatologiczna:

Przeczytać instrukcję dekodera, przyglądając się CV odpowiedzialnym za mapowanie funkcji w wyjścia. Będzie tam coś o wrażliwości kierunkowej, czyli np. jeden bit oznacza wyjście 2 aktywne przy funkcji F4 i jeździe do przodu, a drugi - wyjście 2 aktywne przy F4 i jeździe do tyłu. Ustawić zgodnie z tym, co chcemy osiągnąć, napisać, że się udało i dołożyć punkty "pomógł".
 
OP
OP
Kerims

Kerims

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#9
Sukces! Dzięki! Pomogło wpisanie wartości 4 w cv 207 i 210... Wielkie dzięki za pomoc, szczególnie dla Gbbsofta !!! Co do wykorzystania fioletowego funkcyjnego to spróbuje uporać się z tym sam. W myśl zasady: żądasz pomocy - pomóż sobie sam! ;)
 
OP
OP
Kerims

Kerims

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#11
krzychu12231 napisał(a):
A wiesz którą F-ką się go załącza?
A którą chcesz? Mozliwości jest wiele od F0 do F15... Wbierasz wolną lub Tobie odpowiadajacą F, programujesz i juz... Polecam czytać instrukcję ze zrozumieniem - złota myśl na swoim przykładzie...
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 8
DCC 6
DCC 33
DCC 39
DCC 45

Podobne wątki