• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Najprostsze oświetlenie lokomotywy bez DCC

verona

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam. Moja 2 letnia córka na bzika na punkcie pociągów, więc pod choinkę chciałem dać zabawkową kolejkę. Zależało mi na jakiejkolwiek interaktywności (sterowaniu) i dużej ilości lub możliwości dokupienia torów zamiast malutkiego okręgu. Ostatecznie więc zamiast zwykłej zabawki padło na model H0 Mehano Ouigo używane za 250zł więc nie tak źle.

Nie miałem bladego pojęcia o modelach. Przed zakupem włączyłem jakiś film na YT jak to jeździ i mi się spodobało że prócz sterowania jest też oświetlenie, ludziki w środku itd. Oczywiście byłem w błędzie :D Po rozpakowaniu i rozczarowaniu wróciłem do tego filmu i doczytałem że to z przeróbki na nijakie DCC.

Teraz już doczytałem i wiem co i jak z DCC i że ja mam analog. Wiem jak przerobić ale wymiana sterowania, dekodera, lampek itd to wyjdzie kilkakrotnie więcej niż dałem za samą kolejkę więc odpada, przynajmniej na początek.

Tu moje pytanie - czy jest jakiś sposób na oświetlenie w analogu? Mam jakieś tam zaplecze elektroniczne więc z przeróbką nie będzie problemu, problem jednak w tym że nie mogę po prostu podłączyć diodek pod napięcie skoro te jest regulowane (im szybciej pojedzie tym mocniej będzie świecić). Nie mam na tyle wiedzy z elektroniki by wiedzieć czy uda się jakiś pod to schemat zbudować który wyreguluje napięcie czy coś.

Są może jakieś gotowe rozwiązania oświetleń na analog? Nie musi być to sterowanie, ot po prostu stałe oświetlenie kabiny (to oczywiste że podczas postoju by nie świeciło, ale lepsze to niż nic).

Myślałem by po prostu dać do środka baterie, rezystor, led i gotowe, ale w takim wypadku musiałbym robić dziurę w lokomotywie by wyprowadzić włącznik, co jest słabe.

Ktoś ma jakieś pomysły łatwe i szybkie do zrealizowania by córka była szczęśliwa że się świeci jak jedzie?
 

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
422 0 0
#2
Tak na bardzo szybko:

1. Lokomotywy w analogu często mają światła. To prawda, że świecą mocniej jak pociąg jedzie szybciej, ale świecą już od najniższej prędkości. Wiele osób na forum samemu oświetla lokomotywy. Link na szybko, jest więcej, ale trzeba poszukać: http://forum.modelarstwo.info/threa...wersje-na-dcc-i-inne.45458/page-6#post-918921
2. Mi też pomysł z baterią wydaje się sensowny, można włączać światło kontraktonem, który reaguje na magnes (z tego co wiem najlepiej neodymowy, bo musi być solidnie silny). I wtedy nie ma widocznego włącznika. Może w ten sposób spróbować.
 

Podobne wątki