• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Montaż dekoderów 21PIN

Pawel

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
344 1 1
#1
Dekodery ze złączem 21PIN można wpiąć zarówno z jednej jak i z drugiej strony. ESU w swojej instrukcji pokazuje te dwa przypadki:

ESU21.png

Pytanie, skąd wiadomo jak prawidłowo wpiąć dekoder?
Wpięcie odwrotnie powoduje uszkodzenie dekodera, wiem, bo kiedyś tak niechcący zrobiłem.
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
302 0 0
#2
W złączu 21MTC przewidziano tzw. pin indeksowy, który umożliwia poprawną orientację dekodera.
Musisz zobaczyć z której strony złącza pinowego brakuje jednego pinu i wpiąć tak dekoder, by ten brakujący pin przypadał na zaślepiony otwór w złączu dekodera. Jeśli zastosowane w dekoderze złącze nie ma takiego zaślepienia, nalepiej sprawdzić to miejsce po przeciwnej stronie złącza na płytce dekodera.
21MTC-piny.png . 21MTC-złącze.png 21MTC-złącze tył.png 21MTC-złącze tył2.png
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#3
Tak mi się właśnie wydawało, że zależy to od sposobu wykonania złącza (męskiego) w modelu, a nie od woli modelarza. Mam sporo modeli właśnie ze złączem 21-pinowym i nigdy nie miałem problemu w włożeniem dekodera - zawsze wkładałem go tak, jak na to pozwalało złącze w modelu i nigdy nie było problemu.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 2
DCC 122
DCC 6
DCC 9
DCC 39

Podobne wątki