• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Modernizacja wąskotorówki w Niechorzu

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
310 2 3
#1
Już po raz trzeci gmina Rewal ogłosiła przetarg na modernizację zabytkowej kolejki, jednej z największych swoich atrakcji turystycznych. Unijne pieniądze na tę inwestycję trzeba wydać najpóźniej w 2013 r.
- Brakowało nam doświadczenia w dużych przetargach, stąd niepowodzenia - mówi Robert Skraburski, wójt gminy Rewal, tłumacząc unieważnienie dwóch poprzednich postępowań.

Wykonawca pierwszego etapu przebudowy kolejki miał być wybrany jeszcze w ubiegłym roku. Gmina chciała, by zbudował trzy nowe dworce: w Trzęsaczu, Śliwinie i przy latarni morskiej w Niechorzu oraz wyremontował dworzec w centrum Niechorza i ulice przy dworcach w Rewalu i Trzęsaczu. Najtańszą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury. Stargardzka firma wyceniła prace na ponad 27 mln zł. Gmina zaplanowała nieco ponad 18 mln zł. To spowodowało unieważnienie postępowania. Taki sam los spotkał drugi przetarg, który miał się rozstrzygnąć pod koniec stycznia. Także w tej licytacji najtańsze usługi proponowało stargardzkie PNI. Ale gmina postanowiła rozszerzyć zakres robót.

- W międzyczasie dostaliśmy projekt obejmujący drugi etap modernizacji i postanowiliśmy połączyć oba zadania, być może dzięki temu inwestycja będzie tańsza - mówi Skraburski.

Teraz oprócz budowy i modernizacji dworców i ulic, wykonawca przebuduje prawie 11 km torów. Gmina zarezerwowała na tę inwestycję prawie 40 mln zł. Na 40 proc. wartości zadania gmina będzie miała dofinansowanie ze środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Pieniądze muszą być wydane najpóźniej w 2013 r.

- Jeśli rozpoczniemy przed wakacjami, to jest nadzieja, że dotrzymamy terminu i nie będzie zagrożenia, że nie otrzymamy unijnych pieniędzy - uważa Skraburski.

Otwarcie ofert w trzecim przetargu wyznaczono na 11 kwietnia.

Nadmorska Kolejka Wąskotorowa od Gryfic przez Rewal do Niechorza została wybudowana w 1896 r. 20 lat później trasę wydłużono przez Pogorzelicę do Trzebiatowa. Od 1995 r. rewalska wąskotorówka jest wpisana do rejestru zabytków.
Źródło: http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34 ... owke_.html
 

krszc

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
No i stało się! Wykonawca został wybrany. W BIP Urzędu Gminy Rewal zamieszczono ogłoszenie z 19.04.2011 r. o wyborze najkorzystniejszej oferty. Na wykonanie zadania pn: „Rewitalizacja zabytkowej linii Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Gminie Rewal – remont budynków i budowli wraz z zagospodarowaniem terenu” najkorzystniejszą ofertę złożyło Konsorcjum, w kórem Liderem jest HUSAR Budownictwo Inżynieryjne Sp. z o.o. Ul. Płocka 164, 87-800 Włocławek a Partnerem Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury Sp. z o.o.
Ul. Chodakowska 100, 03-816 Warszawa. Zaproponowana cena to 39.902.662,27 zł.
Żródło: http://www.bip.rewal.pl/pliki/rewal/zam ... rty....pdf
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
842 77 5
#4
Modernizacja, super sprawa, bo to rokuje nadzieje, że nadal będzie kolejka jeździć.
Najbardziej wkurza mnie inna sprawa. Rozmawiałem z maszynistą, czy Px ma sprawne oświetlenie. Oswiadczył, że tak, ale nie jeżdżą ''na światłach''. Zapytałem, czy na drugi dzień ''da radę'' świecić, bo chcę robić zdjęcia w różnych miejscach na szlaku. Powiedział, że nie ma sprawy i c....j wielki, bo jeździli ciemno. Podobnie w Żninie, tam Px ma zapieczoną prądnice.
Puenta? Szkoda, że ludzie nie wkładają trochę tzw. serca w to co robią, a robią to trochę z przymusu ogólnego, życiowego. :|
 

arch_przemo

Aktywny użytkownik
Reakcje
6 0 0
#5
Zdjęcia sprzed 2 dni z Trzęsacza :)
Z informacji ostatnich wiem, że wszystkie podkłady - oprócz rozjazdów - mają być betonowe na całej długości linii (zobaczymy...). Widać już zupełnie nowy budynek dworca, zarys przyszłego peronu pomiędzy torem, a przygotowywanym torem dla mijanki. Prace więc trwają i jeszcze treochętrwać będą. W tym roku na pewno się nie zakończą. Aha! Do taboru doszedł drugi parowóz: Px48-3913, więc kolejka się rozwija :)
 

Załączniki

Rutek

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#6
To przypomina bardziej Centralną Magistralę Kolejową niż wąskotorówkę, ale rzeczywiście czasem funkcjonalność bierze górę.
 

grzegorz kita

Moderator Grupy Fremo Polska
Zespół forum
FREMO Polska
KSK 1:1
KSK Wrocław
Reakcje
566 8 0
#10
Hej
pojedzie to w tym roku czy dopiero po końcu świata :)w sezonie 2013
- jade tam pod koniec czerwca ?
 

Iguanabrat

Aktywny użytkownik
Reakcje
287 24 5
#11
Ja też w tym roku wybieram się nad morze. Miejscowość jeszcze nie wybrana ale stawiałem na Rewal lub okolice głównie ze względu na kolejke. Czy ma ktoś jakieś info kiedy ma ruszyć ponownie.?Czy jest szansa do sierpnia? w innym przypadku pozostanie rok 2013 a w tym może Międzyzdroje.
 

arch_przemo

Aktywny użytkownik
Reakcje
6 0 0
#12
Na moje oko, lokomotywa do wędzenia ryb. Jeśli zgadłem, co wygrałem?
:) upust na wędzonego węgorza! :)
Hej
pojedzie to w tym roku czy dopiero po końcu świata :)w sezonie 2013
- jade tam pod koniec czerwca ?
Na 101% w tym roku nie ma co liczyć na uruchomienie kolejki... :( ale skoro już tyle zainwestowali i nadal inwestują, to znaczy, że może do końca świata zdążą... :) Za to wiem, że podobno myślą też o przedłużeniu kolejki (a raczej odtworzeniu jej niegdysiejszego przebiegu) do Trzebiatowa, a co do odgałęzienia do Pobierowa- jak to było w pierwszym pomyśle, to nie ma raczej na co liczyć...
 

Podobne wątki