• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Relacja melonowe fotorelacje

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.067 20 1
#1
Witam Kolegów.

Przy okazji "niepodległościowej" wycieczki do PIĘKNEGO !!! Gdańska wstawiam obrazki z torów na Westerplatte.
Pogoda była wspaniała, jak na tą porę roku...
Fotki z telefonu, ale zawsze staram się, żeby ujęcie nie było złe. :p


Plan Zdjęciowy.JPG we1-min.jpg we2-min.jpg we3-min.jpeg we4-min.jpg we5-min.jpg we6-min.jpg we7-min.jpg

No i na koniec czekanie na powrót do "macierzystego" portu...:)


we8-min.jpg we9-min.jpg we10-min.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.067 20 1
#3
Ciąg dalszy Gdańska.

No i kawałek dalej za ECS również historyczna sala BHP, gdzie Wałęsa podpisywał porozumienie z władzami PRL.
Tam znajduje się makieta terenów stoczniowych okolic bramy nr2 z lat 80 XXw.
Skupiłem się na fragmentach, gdzie są tory.
Dwie ostatnie fotki to widok ogólny makiety.
Całość jest oszklona, więc trudno dobrze zfocić. ;)
Czy ktoś z Was maczał w niej swe palce?

bhp1-min.jpg bhp2-min.jpg bhp3-min.jpg bhp4-min.jpg bhp5-min.jpg bhp6-min.jpg bhp7-min.jpg bhp8-min.jpg bhp9-min.jpg bhp10-min.jpg bhp11-min.jpg

Innych setek zdjęć nie wstawiam, bo nie są tematyczne. :D
Dni spędzone wspaniale. Jeszcze tam wrócę, bo warto.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#4
Ostatnio edytowane:
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.067 20 1
#6
Widziałem już tę bramę w telewizji i zastanawiam się, kto ją (lub tor) odbudowywał, bo na pewno nikt, kto miał jakąkolwiek styczność z koleją.
Chyba jednak bramę.
Według moich ustaleń w tym miejscu tor biegł właśnie tam gdzie jest teraz. Dalej oryginalny układ torowy przebiegał inaczej.
Tam, gdzie robiłem zdjęcie nr1 (tory równoległe), przebiegał jeden tor. Drugi pewnie został dobudowany po wojnie, lub przez okupanta.
Rozjazd był również tam, gdzie jest teraz, lecz ten tor odchodzący (prowadzący dziś równolegle) prowadził do magazynów amunicji.
Od niego zaś odchodził następny tor prowadzący dalej do nabrzeża.
Blisko napisu WESTERPLATTE był budynek stacji widoczny na moim zdjęciu nr2 po lewej.
To tak pokrótce.

Westerplatte 1939.jpg stacja_kolejowa_westerplatte_1926_afterbefore.jpg Stacja ruiny.jpg

Tramwaj już pominę... Może był to dar od zaprzyjaźnionych czechosłowackich stoczniowców? :ROFL:
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.067 20 1
#7
Od powrotu z wycieczki dręczył mnie temat torów na Westerplatte.
Nie dawało mi spokoju zdjęcie budynku stacji z widocznymi torami i latarnią, przy której stoją żołnierze.
Nie pasowało mi to, co wcześniej opisałem z rozjazdami, czyli z układem torów stacyjnych.
Drążyłem dalej i znalazłem zdjęcie cysterny, którą Niemcy wtoczyli na teren placówki, a Polacy trafili pociskiem z armaty.
Widać tam dwa tory równoległe czyli te, które wcześniej zfociłem.
Czyli były tam w '39 i nie dobudował ich nikt później.
Będąc tam przegapiłem też rozjazd, na którym te tory się zbiegają.
Długo nie mogłem sobie tego poskładać w całość. Trudnością, były niedokładne mapy poglądowe, które nieco wprowadzały w błąd.
W końcu znalazłem na tyle dokładną mapę, że widać rozrysowany układ torowy.
Poniżej już prawidłowy układ, który istniał w 1939r. na Westerplatte. Bardzo fajny i ciekawy temat na makietę...
Teraz mogę spokojnie zasnąć...:D

1 Westerplatte 39 Calosc.jpeg 2 Plan torów Stacja Zbliżenie 2.jpg 3 Stacja Westerplatte.JPG 4 stacja_kolejowa_westerplatte_1926_afterbefore.jpg 5 we2-min.jpg 6 we1-min.jpg 7 Cysterna westerplatte.JPG 8  Plan torów Stacja Zbliżenie 1.jpg 9 Westerplatte tory.JPG 10 Westerplatte Schemat Układu Torów Stacyjnych.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.067 20 1
#8
I jeszcze taka rzecz.
Na stronie MIIW widnieje oto taka wizualizacja okolic stacji:
Stacja wg MIIW.JPG

Według mapy i wg mnie jest ona fałszywa.
Chyba ktoś nie do końca się przyłożył do zbadania stanu faktycznego...:(
Mając do dyspozycji mapę (którą w poprzednim poście zamieściłem), zdjęcia archiwalne, zdjęcia obecne, oraz znajomość terenu
to wizualizacja powinna wyglądać tak:
Stacja wg Mnie OK.JPG

To chyba już wszystko, tak myślę...:)
 
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.067 20 1
#9
Witam ponownie.
Dziś zagościłem przejazdem w Wolsztynie.
Zobaczyłem to, co poniżej pokazuję.
Fotki niestety ze starego telefonu, ale są...
"Tekatka" wygląda jak panna na wydaniu. :D
W wachlarzu druga z prawej Pm36-2
Na stacji trwają modernizacyjne roboty torowe. Widziałem też leżące i zapakowane jakieś nowe sygnalizatory świetlne.
Niestety nie uwieczniłem tego. :oops:
1-min.jpg 2-min.jpg 3-min.jpg 4-min.jpg 5-min.jpg 6-min.jpg 7-min.jpg 8-min.jpg 10-min.jpg 11-min.jpg 12-min.jpg 13-min.jpg 14-min.jpg 15-min.jpg 16-min.jpg 17-min.jpg
 
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.067 20 1
#10
Taka migawka z Karpacza 2023-08-14. Tuż przy zejściu z głównej ulicy Karkonoskiej do dojścia do świątyni Wang.
20230812_151951.jpg 20230812_152104.jpg
W środku makieta chyba w skali 1 - tyle zobaczyłem, oraz jeszcze jakieś inne do interaktywnej zabawy.
TU STRONA I GALERIA
 
Ostatnio edytowane: