• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Meble - tanio, prosto, masowo

Karol Walesieniuk

Moderator Grupy PGM
Reakcje
285 2 2
#1
Witam szanowne grono.

Dziś chciałem wam pokazać sposób wykonywania mebli biurowych ale technika pozwala wykonać praktycznie każdy mebel.

1. Idziemy do dużego hipermarketu i macamy różne bloki techniczne. Szukamy o możliwie najgrubszych kartkach.
W moim przypadku najlepszy okazał się Oxford.
2. W paint ustawiamy linijkę i rysujemy kartkę formatu A4. na kartce zgodnie z linijką rysujemy "pudełka" interesujących nas mebli. Ja wydrukowałem szafy, szafki, biurka, oraz stoły i krzesła.
3. Robimy wydruk próbny, składamy i przykładamy do figurek ludzi żeby zobaczyć czy zmniejszenie marginesów nie wpłynęło zbytnio na wydrukowany obszar.
Warto podkreślić ze różnorodność mebli biurowych jak i figurek jest znaczna więc dopuszczalna jest lekka nie tolerancja wymiarów.
4. Kiedy uporamy się z wyczuciem drukarki rozpoczynamy wycinanie naszych mebli.
5. Osobiście uważam że, najszybciej idzie wykonanie na raz całej kartki. Wpierw wycięcie po obrysach. Następnie nożykiem delikatnie nacinamy miejsce gięcia.
6. Sklejanie. Nasze pudełka sklejamy zwyczajnie na styk bez zakładek. Używałem kleju wikolowego. Wbrew pozorom chwyt ma natychmiastowy i po wyschnięciu szybciej porwiesz papier niż klej.
7. Teraz przed złożeniem bardziej skomplikowanych brył typu biurko dobieramy mazak w odcieniu naszych mebli i maskujemy wszystkie białe paski powstałe w miejscu zgięcia.
8. Ostateczny montaż. Składamy bryły do kupy. Wklejamy laptopy, klawiatury, monitory i tak naprawdę wszystkie dodatki.

9* Czasem warto wykonać meble z kolorowego papieru. np wykonałem próby wykonania krzeseł to najlepiej wychodzi druk z czarnej kartki a nie zadrukowanej na czarno.
354247798_229260933379922_3559362813483496709_n.jpg


Wiem że zaprezentowany sposób wykonania nie jest idealny, ale jeżeli potrzeba wykonać całe wyposażenie biurowca gdzie większości przez okna i tak jest trudna do dostrzeżenia to jest to akceptowalny kompromis. Co sądzicie?
 

Załączniki

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.649 64 3
#2
Pomysł bardzo fajny i przydatny. Przez ostatnie lata trochę bardziej przyglądam się architekturze i zauważyłem że budynki projektowane od samego początku jako biurowe mają bardzo duże powierzchnie okien w stosunku do powierzchni ścian. Przez co w modelu wnętrza będą bardziej widoczne niż w budynkach mieszkalnych, gdzie i tak powszechnie się stosuje firany i zasłony. W budynkach biurowych często nie zasłania się okien co w modelu daje duże pole do popisu.
 

jacekz

Znany użytkownik
Reakcje
1.422 6 0
#7
To jeszcze prościej jest iść do papierniczego i kupić karton barwiony w masie i wtedy wystarczy tylko pociąć na formatki. Nie trzeba nic domalowywać.
Do klejenia lepiej użyć klej introligatorski CRV lub podobny , ponieważ jest przeźroczysty a wikole często nie. To jest klej o prawie takim samym składzie jak wikol tylko nieco "uszlachetniony" i zawsze pozostaje nieco elastyczny.
Można też a w zasadzie należy impregnować karton i tu zestaw środków jest olbrzymi. Od PARALOID B72 po werniksy malarskie.
Karton to idealne tworzywo modelarskie po impregnowaniu jest jak każdy plastik. Daje największe możliwości twórcze bo po nawilżeniu można dowolnie kształtować. Modele cięte laserowo wymagają niewielkich umiejętności żeby zrobić unikalny model. Przy niewielkich zdolnościach do posługiwania areografem i przy pomocy dodatkowej kalki można już wszystko. Nie przewodzi prądu więc elektryki się nie zrobi chyba że wykorzystując miedziane folie .
 
OP
OP
Karol Walesieniuk

Karol Walesieniuk

Moderator Grupy PGM
Reakcje
285 2 2
#8
Potwierdzam lepiej jest kupić gotowy kolorowy karton. W taki sposób robiłem krzesła. Wikol to nazwa ogólna osobiście uzywak klęku do drewna z castoramy lub właśnie introligatorskiego. Dokładnie przez przezroczysta barwę po wyschnięciu. Impregnowania jeszcze nie robiłem nigdy ale pewnie nie ucieknę. Rowniez potwierdzam ze z papieru mozna wszystko i owiele wiecej niz z innych plastikow czy spienionych pcv.