• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model własny Mbxd2 i może inne

sun71

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
698 9 1
#1
Witam,

Od jakiegoś czasu eksperymentuje trochę z projektami 3D pod kątem kompleksowej budowy modeli z napędem. Specjalnie napisałem, że to pod tym specyficznym kątem, bo z czasem okazało się, że obowiązują zupełnie inne założenia, niż przy "zwykłym" modelowaniu 3D. A jako, że w wielu watkach pojawiła się "sugestia" - pokaż, że umiesz coś zrobić, nie tylko kupić drogi model, oto moje dzieła.
Teraz moim wiodącym projektem jest Mbxd2, aczkolwiek w mniejszym lub większym stopniu (prototyp EP09 w malowaniu 1920 nawet jeździł na dwóch imprezach) mam też zaawansowane inne modele. Mbxd2 pierwszy już powstał, ale jako, ze powstawał w ogromnym pośpiechu (jak na modelarstwo oczywiście :D), to nie udało mi się wszystko, co tylko mogło się nie udać - od zważonego malowania do błędów w napędzie.
Na początek to co już jest do nowego projektu:
IMG_20210831_122754.jpg

Na tę chwilę pudło sklejone z dwóch częsci, pomalowanie podkładem (w środku czarny, na zewnątrz biały, troszkę podszlifowany, pewnie dzisiaj dostanie docelowy kolor pudła.
Jest też maskownica wózka:
IMG_20210831_123543.jpg

Przygotowane jest też podwozie, ale jego ostateczny kształt zaprojektuję w momencie, kiedy dotrze silnik z mosiężnymi gniazdami wałków. Tu popełniłem cała serię błędów i uproszczeń w poprzedniej wersji, może później o nich napiszę. Gotowa jest też co najmniej 10-ta wersja wózka napędowego, po ostatnich zmianach nie ma jeszcze wydruku, chwile musi poczekać, na serię wydruków z żywicy ABS-like.
Tym razem najbardziej przeraża mnie malowanie ramek okien (bo tu poległem ostatnio), przygotowałem sobie szablony, zobaczymy, może tak się uda?

Jeśli mi zapału wystarczy, to taki mały "trailer" kolejnych sezonów:
IMG_20210831_122943.jpg

IMG_20210831_123603.jpg

Trochę niedomalowany mi ten wózek wyszedł, kolor jest szary, mieszanina światła słonecznego ze sztucznym dała ten dziwny kolor... Wydruk jest odrobinę "płynący", bo jeszcze eksperymentuję z żywicami ABS-like.

Jak mnie nie zjecie w komentarzach, to od czasu do czasu coś wrzucę.
 
OP
OP
S

sun71

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
698 9 1
#2
W Mbxd2 malują się bardzo powili ramki okien, więc żeby jakoś dac odpocząć nerwom, przy tych ramakach oczywiście, wróciłem do mojego ulubionego Mbd1, w którym nie ma problemu malowania ramek :). Małe gabaryty wymuszają tez niestety nowe bad pixele, które pojawiły się na LCD drukarki, muszę tak manipulować położeniem modelu, żeby je omijać, co nie zawsze się udaje. Siłą rzeczy najwięcej materiałów, które mozna znaleźć w sieci dotyczy Mbd1-130 i ten też posłużył za wzór. Model dostał potężny jak na swoje potrzeby silnik (taki sam bez problemu w prototypie EP09 dawał sobie radę z 6 wagonami), ale akurat ten popularny silniczek Mitsumi ma idealne rozmiary do zbudowania najprostszego na Świecie napędu - dwa ślimaki po obu stronach osi z przeniesieniem napędu wprost na obie ośki zestawów kołowych. Trochę to psuje podwozie, bo skrzynia silnika dość mocno wystaje, ale nie jest to, aż tak widoczne. Póki co podkład. Niestety szybki przegląd farb, które mam w domu pokazał, że w zasadzie nie mam odpowiednich kolorów do żadnaego schematu malowania, najbliżej będzie do wersji kremowo-niebieskiej i tek będę próbował go pomalować.
Po przydługim wstępie dwa zdjęcia:
IMG_20210904_211802.jpg

IMG_20210904_211819.jpg
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#3
Brawo za odwagę, pomysłowość i kreatywność.
Będę śledził ten wątek.
Możesz pokazać napędy? Z chęcią poczytam też o błędach i potknięciach co by samemu starać się ich uniknąć.
 
OP
OP
S

sun71

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
698 9 1
#6
To dzisiaj o tym, co kompletnie nie chce wyjśc w druku, przynajmniej na taniej domowej drukarce za 700 złotych - czyli długich płaskich powierzchniach. Nie mogąc się doczekać na wagon 159A narysowałem go sobie, wydruk w H0 to trzy segmenty, gdyby jeszcze dach nie był ryflowany, to pewnie dałoby się to w miarę doszlifować, przy ryflach jest słabo. Czasami za szybko chcę zobaczyć "jak wychodzi" i układam wydruk takiego segmentu poziomo, no i jak to zwykle bywa takie przyspieszanie powoduje, ze wydruk jest najmniej precyzyjny, proste "płyną" i trudno jest złożyć te 3 segmenty razem, niestety jestem odporny na tę wiedzę, bo dokładnie te same błedy zrobiłem przy wydrukach Mbdx2. Parę dni temu spróbowałem przeskalować projekt do skali n, tak, żeby zmieścił sie w całości, tu też jest problem, bo tak długi wydruk zaczyna tracić precyzję na końcu wydruku, po prostu nawet najbardziej wyszukana konstrukcja podpór nie jest w stanie utrzymać go idealnie. Czyli najlepiej drukowac jest takie maluchy jak Mbd1 :D.
Tak wyszedł 159A w skali n (jeszcze trzeba domalować czarny pas i powtórzyć wydruk wózków, bo zapomniałem o wszystkim czego się nauczyłem przy drukowaniu wózków w H0):
IMG_20210907_134823.jpg


A tak nie chce mi wyjśc malowanie Mbd1, ten jako produkt 3 klasy trafił jako maskotka na biurko - temu najbardziej zaszkodziło to, że wpadł w pył w lakierni (mieszanina skorodowanego styropianu z resztakami lekierów), kiedy lakier był jeszcze nie wyschnięty: To pierwsza przymairka do malowania czerwonego paska, druga wyszła lepiej, dzisiaj 3 próba :D
IMG_20210907_142242.jpg
 
OP
OP
S

sun71

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
698 9 1
#7
Tym razem wykazałem więcej cierpliwości przy malowaniu Mbd1, z tą sztuką idę dalej - trzeba by mu dac jakieś opisy, wnętrze, oświetlenie, szyby, lakier bezbarwny i imitację sprzęgów. Sprzęgi w H0e to generalnie temat do rozpoznania, póki co dla mnie czarna magia, szczególnie, że docelowo chciałbym żeby Mbxd2 jeżdził z jakimś wagonem. A w weekend ruszam z tuningiem napędu w obu modelach, co do Mbd1 raczej nie powinno być probelemu, zobaczymy tylko jak sie sprawdzi nowy wózek napędowy do Mbxd2.
IMG_20210909_191622.jpg
IMG_20210909_192037.jpg
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#8
Nie ma zacieków więc ok ale popracuj trochę nad dokładnością maskowania.
Niektóre miejsca można wyretuszować. Np pasek na drzwiach. To co wylazło po za szerokość paska delikatnie potraktować pędzelkiem z farbą. Idelanie nie będzie ale też nie będzie się tak rzucać w oczy.
Trzymam kciuki za dalszy postęp prac.
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.772 30 2
#9
Poza dokładnym maskowaniem ważne jest też aby przy takich nieregularnych płaszczyznach prysnąć pierwszą warstwę gęstą mało rozcieńczoną farbą. Taka warstwa dobrze zabezpiecza przed podciekaniem następnych warstw pod taśmę, nawet jeśli ta nie wszędzie dokładnie zamaskuje.
 

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
436 0 0
#10
Ogólnie wygląda to dobrze, czerwony pasek miejscami wymagałby poprawek, bo ze względu na kontrast strasznie rzuca się w oczy. Ostatecznie można zawsze zamaskować przejścia między krawędziami brudzingiem (rdzawe zacieki, kurz itp. ), no i wtedy dodatkowo zasugerować, że są odpryski farby więc całość nie jest taka gładziutka jak z fabryki.
 
OP
OP
S

sun71

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
698 9 1
#12
Zgadza się, brudzing zawsze pomaga, a do tego model wygląda realistycznie.
No generalnie macie rację, zwarzoną farbę tez przykrywałem rdzą :D Tylko Sochaczew utrzymuje i wcześniej utrzymywał ten pojazd w stanie wręcz idealnym, lakier błyszczy jak u fana detailingu :D. Znowu wychodzi moje lenistwo, powinienem drzwi zamaskować oddzielnie docinaną taśmą - nie chciało mi się i poleciałem dookoła. Czyli znowu po raz nie wiem który, przekonałem się, że nie ma drogi na skróty... Tym razem chociaż odczekałem na wyschnięcie jednego koloru, przed położeniem kolejnego. Chyba wrócę do EP09 - malowanie jest proste, bo robię tylko te w okleinach :D A własnie pojawiła się nowa okleina z okazji 20 lecia IC, tylko jest trochę mało atrakcyjna graficznie.
 
OP
OP
S

sun71

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
698 9 1
#13
To jeszcze krótko o żywicach do drukarek. Każdy ma pewnie swoje wnioski w tej sprawie i dla kazdego inna żywica jest najlepsza. Kupiłem ostatnio próbki żywic ABS-like, występują w 3 wersjach, generalnie o różnej twardości/plastyczności. Do tej pory próbowałem uzywać żywicę ABS-like v2 do drukowania wózków - tu sprawdza się doskonale, wózek jest znacznie mocniejszy i lekko plastyczny. Dzisiaj jednak ciekawość doprowadziła mnie do wydrukowania budy Mbxd2 z żywicy ABS-like v1. No i porażka - żywica jest za miękka i "płynie", co widać najbardziej na podłużnych oknach. Swoją drogą ciekaw jestem jaką żywcę preferują inni? Mój faworyt to klasyczna, bezbarwna żywica Anycubic. Do kolejnego projektu kupię też żywicę precyzyjną, zobaczymy...
IMG_20210910_151426.jpg
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#14
Ja polecam Nova3d. W miarę dobry stosunek ceny do jakości.
Swoją drogą zastanawiałem się kiedyś jaki efekt udaloby się uzyskać wlewając do taniej drukarki drogą żywicę? Np taką od Formlabsa. Próbował ktoś?
Być może Twoja porażka z żywicą ABS jest wynikiem źle dobranych czasów naświetlania.
Niestety tu tylko kosztowne eksperymenty mogą pomóc.
 
OP
OP
S

sun71

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
698 9 1
#15
A dzisiaj coś z zupełnie innej beczki, to projekt "na zimę". Prezentuję pierwszy wydruk do sprawdzenia koncepcji. Oczywiście barierki docelowo muszą być metalowe i montowane po malowaniu budy, tutaj nie ma problemu, ale nie wiem jeszcze jak będzie malowany docelowy model. Ten wydruk robiłem bez włączonego wygładzania, chyba jednak wychodzi trochę gorzej, docelowy wydruk planuję zrobic z żywicy precyzjnej, zobaczymy... Chciałbym aby model miał napęd, niestety ze względu na bardzo mały odstęp pomiędzy wózkami nie ma możliwości zmieszczenia tam silnika. Na początek będzie więc napęd na jeden wózek z silnikiem umieszczonym nad drugin wózkiem.
IMG_20210914_112013.jpg
 
OP
OP
S

sun71

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
698 9 1
#16
Trochę odłozyłem Mbxd2 na później, ale w planie są jeszcze jakies imprezy, dlatego postanowiłem skończyc coś bardziej na czasie. Akurat na EP09 jubileuszowa okleina IC wygląda średnio, ale niech tam...
IMG_20210929_114428.jpg
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.354 111 11
#17
Całkiem nie źle... jak na wydruk. Jednak przed malowaniem wygładził bym chociaż większe powierzchnie (sam postarał bym się wygładzić jak najwięcej), ponieważ chropowatość rzuca się w oczy, a to psuje ogólny odbiór modelu.
 
OP
OP
S

sun71

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
698 9 1
#19
A ja bym zrobił lepszy wydruk, szkoda psuć efekt tak słabym.
Panowie, ja to robię na drukarce za 750 złotych :D - obecnie z największym obszarem uszkodzonych pikseli o średnicy ponad 5mm i kilku mniejszych. Niestety problemem wydruków są duże płaszczyzny, małe elementy wychodzą nieźle. Im dłuższy wydruk, tym prawdopodobieństwo zepsucia (a właściwie odkształcenia) większe. Można wydruki dzielić, ale tu już najmniejsze nawet odkształcenie spowoduje widoczny problem na łączeniu... Co do EP09 nie do końca rozumiem problem, bo niewielkie, ale regularne "fale" są równoległe do długości, natomiast mają się nijak do płaszczyzny wydruku. Na modelu ściana jest gładka, ale już po slicerze one się pojawiają i są widoczne na modelu złożonym z pliku slicera. W innych modelach tego nie mam... Myślę, że kolejnym krokiem będzie upraszczanie modeli i jednak ich sklejanie, skomplikowane modele trudno się malują, ale też najwidoczniej sprawiają najwięcej problemów programom do ich obróbki. W pewnym momencie prawie każde działanie na modelu 3d kończy się informacją o konieczności jego naprawy. Chyba w ramach odskoczni nakleję okleinę z Pileckim na Piko :D. Kalkomania juz gotowa.
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.772 30 2
#20
Dlatego trochę nie rozumiem twojego podejścia - bo robisz całkiem niezłe modele ale ten druk wszytko psuje. Nie lepiej dać do wydruku, w tej skali to nie są duże koszty i mieć model który cieszy oko. Ale to tylko moje sugestie
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 6
Tabor 25
Tabor 11
Tabor 3
Tabor 3

Podobne wątki