• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Maxeus i jego dłubanie na kolanie.

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
250 4 0
#1
Pomysłów z reguły ma człowiek więcej niż jest w stanie zrealizować, więc często wiele projektów ciągnie się jak gumka od majtek, zbliżając się do upragnionego końca jak ślimak na Laksigenie.

Swego czasu zamówiłem w pewnym słynnym sklepie modelarskim w Starachowicach między innymi czerwonego Fiata 126 firmy Brekina.
Jakież było moje zdziwienie, kiedy w paczce wśród zamówionych szpejów, zamiast czerwonego znalazłem zielonego !
Dostałem ciśnienia od kopa, bo po cholerę mi drugi, skoro jednego już mam, a tez z paczki był wybrakowany, gdyż brakowało mu jednej tylnej lampy, której na próżno mogłem szukać w fabrycznym pudełku, a przy okazji wyszło na jaw, że jeden próg jest podcięty i wygląda niechlujnie- no szlag by mnie trafił - oddychaj spokojnie,oddychaj spokojnie - nosz kurde jak się nie wkurzyć !
Sprzedawca nie potrafił się uderzyć w pierś, oczywiście mogę odesłać na swój koszt, ale po cholerę mam płacić, skoro ne ja się pomyliłem więc ciśnienie sięgło zenitu ... tak ... to był mój ostatni zakup w tym sklepie, a model przeleżał sobie w pudełku długi czas unikając mnie jak ognia, ależ ile można ?

Postanowiłem zrobić model w wersji - "wieś tańczy i śpiewa, a najładniejszy jest maluch Zbigniewa".
No cóż, pierwsze kroki za płoty, coś tam ruszyło i znowu brak jak nie czasu, to ochoty, ale może po wakacjach ...

Nie było zmiłuj się i rozbebeszyłem skubańca - niestety przy okazji okazało się, że przedni zderzak był pęknięty.
Foli na szyby brakło, to pomalowałem tylne szyby na czarno, żeby wygodniej było masować kolana Jadźce na parkingu pod kościołem ;)

Fiat 126p maxeus 01.jpg

Na razie jednego, bo drugi chyba zostanie bez zmian.

Fiat 126p maxeus 02.jpg

W tle widać podcięty próg i ... felgi, w które pokusiło mnie zaingerować i to chyba nie do końca właściwa decyzja.

Fiat 126p maxeus 03.jpg

Jest i dziurka pod antenkę, bo im dłuższy bacik, tym większy chojrak :)

Fiat 126p maxeus 04.jpg

W swoim Malczanie, lata świetlne temu miałem certyfikowany wydech sportowy z jedną lufą, ale ten musi mieć dubeltówkę, żeby gang wydechu zagłuszył Paska od somsiada :)

Fiat 126p maxeus 05.jpg


Brak lampy sugeruje wykonanie kompletu nowych, może ... diodowych rodem z Audi ?

Fiat 126p maxeus 06.jpg

No nic, muszę się udać do Jaśka po kilka paneli, które mu zostały po sidingu domu, bo jakieś listwy na progi by się przydały.
Oczywiście tej kwestii na sucho nie da rady obgadać, więc dalszy ciąg już po powrocie o ile nie zgubię drogi :)
 
OP
OP
Maxeus

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
250 4 0
#4
Czas leci, a tu temat pokryty kurzem, więc postanowiłem go ciut odkurzyć, bo choć Maluszek na razie poszedł na bok, nie znaczy, że nic się nie dzieje.
W zasadzie nic się nie działo na gruncie modelarskim, ale wypadało by zaznaczyć swoją obecność jakąś relacją.
Od dwóch lat urządzam nową pracownię i choć zawsze chętnie człek dłubie, to nie zawsze jest na to czas, ale powoli do przodu.
Jak na zwykłego sklejacza przystało, na rozgrzewkę kilka ... traktorków, jak to na wsi bywa, tu i ówdzie trzeba dłubnąć :)
 

Załączniki

OP
OP
Maxeus

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
250 4 0
#6
Wiesz Łukasz, osobiście by mi się nie chciało, ale Funflowi który mnie wspierał jak było ciężko nie mogę odmówić, a przy okazji sprawdzam, czy oczy jeszcze działają :cool:

Swego czasu, bo 17 lat temu popełniłem taką lawetę na bazie uszkodzonego MB 508D firmy Herpa.
Tylna część budy była pęknięta przez pół dachu, więc postanowiłem zrobić eksperyment i wykonać lawetę, widoczną na poniższych zdjęciach.
Nie było to łatwe, nie było wtedy dostępnych trawionych dodatków, jak obecnie i trzeba było kombinować z tego co jest pod ręką:
- przerobiłem budą wycinając jej fragment i zostawiając boczki;
- w miejsce brakującego pasa przedniego dorobiłem reflektory i grilla z elementów Kibri;
- wykonałem belkę sygnalizacyjną na dachu;
- powstał reflektor na tył lawet;
- jako tako wyszła wyciagarka;
- "ryflowane" najazdy z blokadą;
- przemalowałem model z niebieskiego na żółto;
- koła na srebrno i jeszcze jakieś tam detale.
Po latach taki model pełen niedoróbek i nieprzemyślanych do końca decyzji może śmieszyć, bo tylna ściana kabiny jest nieprawidłowa, gdyż powinna być płaska i zamiast jednego mieć trzy kwadratowe okna.
Dlaczego pokazuję ten model ?
Jest nas tu wielu podobno profesjonalnych modelarzy, nie zapominajmy od czego zaczynaliśmy swoją przygodę oceniając innych, mniej zdolnych lub początkujących, my też mieliśmy swój start, który kiedyś budził podziw w naszych oczach, a teraz z perspektywy czasu budzi uśmiech politowania, gdy patrzymy na nasz stare koszmarki.
Dlatego bądźmy wyrozumiali i pomocni, nawet jak czasem życie daje w tylny zderzak :)

Pozdrawiam wszystkich serdecznie :)
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
Maxeus

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
250 4 0
#7
Przy okazji rozpakowywania swojego dobytku znalazłem w pudełku taki kit Fiata 125p kombi, który gabarytem był zbliżony do modeli Tololoko, ale nie wydaje mi się żeby to był kit tej firmy.
Koła to kopia z bazy Buscha, podwozie to kopia Łady 1500 pewnie też Buscha bo na desce są charakterystyczne zegary i nawiew, a jak by nie patrzeć ten model Fiata miał swój charakterystyczny licznik i płaska deskę rozdzielczą.
Jest to jakiś piracik, lata temu kupiony na Aletam, po prawie dekadzie zamiast do kosza trafił na warsztat, bo szkoda mi wywalić poligonu doświadczalnego, a nóż, widelec, wyjdzie coś z tego co zbliży się do Fiata 125p.
No nic, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Maxeus Fiat 125p 1 87 01.jpg


Na pierwszy ogień czyszczenie nadlewów w oknach i rozwiercanie przednich świateł - chyba wyszedłem z wprawy po tych kilku latach przerwy.

Maxeus Fiat 125p 1 87 02.jpg


Kolejnym krokiem będzie usunięcie niepasujących elementów deski rozdzielczej ...

Maxeus Fiat 125p 1 87 03.jpg


... hmm ... to podwozie też takie łyse, ale deska powoli się zmienia.

Maxeus Fiat 125p 1 87 04.jpg


Tak chyba będzie lepiej.

Maxeus Fiat 125p 1 87 05.jpg


Najwyżej coś się jeszcze poprawi.

Maxeus Fiat 125p 1 87 06.jpg


Deskę jednak trzeba trochę podnieść i coś tam pusto między siedzeniami.

Maxeus Fiat 125p 1 87 07.jpg


Może taki tunel po przeszlifowaniu podejdzie.

Maxeus Fiat 125p 1 87 08.jpg


Po wklejeniu elementów kabiny do podwozia trzeba jednak równać podłogę.

Maxeus Fiat 125p 1 87 09.jpg


Jest dobrze, a może nawet będzie lepiej

Maxeus Fiat 125p 1 87 10.jpg


Dobra, kółeczka i tak nie muszą się obracać, to wklejamy na drut 0,3 mm.

Maxeus Fiat 125p 1 87 11.jpg


Dobra, nie ma co przeginać i tak nie dogonię Adama :)

Maxeus Fiat 125p 1 87 12.jpg


Reszta z czasem, o ile coś z tego wyjdzie :p
 
OP
OP
Maxeus

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
250 4 0
#10
Maciek! Ja to lubię takie seriale
Seriale powiadasz ? No to chyba śladem brazylijskich tasiemców muszę wprowadzić do tematu kilka wątków, żeby bardziej splątać akcję ;)

Zasiadam w pierwszym rzędzie i podziwiam
Nie wiem czy będzie co, ale uważaj, bo gdzie drwa rąbią ... :LOL:

No więc przy okazji licznych dłubanek na mój warsztat zawitał model Pontiaca Firebird'a Trans Am'a z 1974 r. firmy Praline - model z kolekcji mojego syna.
Wiem, że jest to trudna baza, bo wnętrze z kierownicą od Kamaza wygląda dziwnie, nadwozie też nie ułatwia, ale pewne rzeczy da się ogarnąć.

Maxeus Pontiac 1 87 001.jpg


Nieprawidłowo zamontowany podwójny grill będzie poprawiony i może pojawi się kilka detali wzorowanych na pierwowzorze.

Maxeus Pontiac 1 87 002.jpg


Troszkę smutny model, ale to nie półka Herpy.

Maxeus Pontiac 1 87 003.jpg


Brak lusterek pewnie zmusi mnie do dorobienia, czas pokaże.

Maxeus Pontiac 1 87 004.jpg


No i ten tył bez świateł, aż się prosi o poprawienie.

Maxeus Pontiac 1 87 005.jpg


Jak widać, model świeży, nie bity, tylko karoseria lekko się poluzowała, ale z Czesiem to jakoś klepniem ;)
 

Luke

Znany użytkownik
Reakcje
2.180 1 1
#11
Seriale powiadasz ? No to chyba śladem brazylijskich tasiemców muszę wprowadzić do tematu kilka wątków, żeby bardziej splątać akcję ;)
Tak zdecydowanie wielowątkowość(y) Bohaterowie pojawiają się i znikają (raz na kilka dnia, tygodni, miesięcy...):ROFL:

Nie wiem czy będzie co, ale uważaj, bo gdzie drwa rąbią ... :LOL:
... tam nowe modele lecą:ROFL: Ja tam już widzę ukryte i przyczajone Stary (strażackie), czyżby premiera lada moment?

Pozdrawiam,
Łukasz
 
OP
OP
Maxeus

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
250 4 0
#12
Tak zdecydowanie wielowątkowość(y) Bohaterowie pojawiają się i znikają (raz na kilka dnia, tygodni, miesięcy...)
Mówisz i masz :)

... tam nowe modele lecą:ROFL: Ja tam już widzę ukryte i przyczajone Stary (strażackie), czyżby premiera lada moment?
Stary, chyba Ci się coś przewidziało :ROFL:

No dobra, jadziem z koksem - Robert !!! Wychodź !!! - no dobra, dzisiejszy trening odbędzie się bez Roberta Burneiki - nie ma lipy :cool:

Na warsztat trafił stary model firmy Kibri - Oto Fusch 301 w wersji eco.

Stan techniczny nie budzi zaufania, ale ...

Maxeus Fusch 301 1 87 007.jpg


... tu się klepnie ...

Maxeus Fusch 301 1 87 008.jpg


... tam się spawnie i sprzęcior będzie miał drugie życie :)

Maxeus Fusch 301 1 87 009.jpg


Przy okazji na warsztacie zawitała Skoda 120L pod drobne takie tam i pierwsze co mi się rzuciło w oczy, to fakt, iż Czesi nie lubią swojej flagowej marki :)
Na czwarty ogień poszły tylne lampy, gdzie białe światłe wsteczne nabyły odpowiedniego dla nich koloru, którym nie był biały :) - tu przed.

Maxeus Skoda 120 1 87 005.jpg


A tu po pomalowaniu właściwym dla tej marki kolorem.

Maxeus Skoda 120 1 87 006.jpg


Jako ciekawostkę dodam, iż Skody 105s firmy VVmodel, oferowane jako gotowce, mają nieprawidłowo pomalowane tylne lampy, a przynajmniej te egzemplarze, które trafiły do mojej dziupli, poza tym drobnym uchybieniem, całkiem zgrabnie prezentują się te czeszki :)

P.S. Może za jakiś czas i specjalnie dla Was, któraś na wybiegu zaprezentuje swe wdzięki i powiew świeżości ... lat 70/80-tych :)
 

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.828 235 3
#15
Jeśli z godnie z tytułem tak dłubiesz na kolanie, to nie wyobrażam sobie wpuścić cię do warsztatu :LOL:
Tak na poważnie, 120 zapowiada się ciekawie, ogólnie temat warty aby często tu zaglądać. Powodzenia w pracach twórczych.
 
OP
OP
Maxeus

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
250 4 0
#16
Jeśli z godnie z tytułem tak dłubiesz na kolanie, to nie wyobrażam sobie wpuścić cię do warsztatu :LOL:
Tak na poważnie, 120 zapowiada się ciekawie, ogólnie temat warty aby często tu zaglądać. Powodzenia w pracach twórczych.
Cześć Don Coyote :cool: kopę lat :D ... no, ja bym nie ryzykował z wpuszczaniem mnie do garażu, bo mógłbym nie chcieć wyjść, tym bardziej, że jeszcze swojego nie wykończyłem :ROFL:
Jak widać, wróciłem po kilku latach przerwy i w ramach rozruszania paluszków zabrałem się za samochody, za nim wrócę do taboru kolejowego, gdzie mam zaległości.
Dziękuję za miłe słowa, może poziomem nie dogonię Wielkich tego forum, ale postaram się Was troszkę rozruszać :D
... przynajmniej w miarę moich obecnych możliwości czasowych :)


Dobra, żeby nie było tylko pitu, pitu .... to Fiatencja Eminencja jest po wstępnych przymiarkach wykładziny - świci się, bo nowa, foliowana, prosto z magazynu Polmozbytu, siem rozpakuje, nie będzie do kitu ;)

Maxeus Fiat 125p 1 87 x1.jpg


No i jeszcze ta kiera, miała kawał kloca przy kolumnie cholera, ale somsiad kontówką szlifnąć, nawierciłem i jak widać drutem chwyciłem ...
Maxeus Fiat 125p 1 87 x2.jpg


... założy się atrapę, to i przegląd przejdzie :D

Maxeus Fiat 125p 1 87 x3.jpg


Jeśli pokazuję za dużo, to proszę napisać, być może nie wszyscy szukają rozwiązań co, jak, gdzie i dlaczego ?
No chyba, że pasuje, to postaram się nie przesadzać z ilością zdjęć, co by serwer pawia nie puścił ;)
 
OP
OP
Maxeus

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
250 4 0
#18
Świętami święta, ale robota musi być pchnięta :niepewny:

Jak to z golasami bywa, powoli nabierają rumieńców przed majówką.

Maxeus Fiat 125p 1 87 x4.jpg


Kołpaki z felgami nabierają kolorków, a i wnętrze powoli się zmienia ...

Maxeus Fiat 125p 1 87 x5.jpg


więc jak tylko farba pozwoli, to kolejne elementy nabiorą kolorytu, a może i smaczku.
Moim staraniem, jest uzyskanie efektu deski rozdzielczej, jakie były montowane w pierwszych Fiatach 125p, czyli płaskie od góry, bez elementów zaburzających pole obserwacyjne.
Fragment deski będzie srebrny, a część będzie posiadać wstawkę w kolorze nadwozia.

Maxeus Fiat 125p 1 87 x6.jpg


I tak zamiast jajeczka malować, przy Fiacie miałem ochotę majstrować :D
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Maxeus

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
250 4 0
#20
Czyli kupiłeś u nich kity, czy poprawiałeś jak ja gotowe? :)
Bardzo fajnie wyglądają, szkoda, że nie wrzuciłeś więcej zdjęć, wcale bym się nie obraził :)
Z kitów coś pokażę, ale jeszcze nie teraz, bo mam sporo modelarskiej pracy w skali 1/1 koło domu :)
Gotowce mają fajne, bo w zasadzie niby niewiele jest przy nich roboty, ot tam detale, wash i piękny model masz :)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 3
W robocie 400

Podobne wątki