• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Malowanie blaszek fototrawionych.

Dariusz71

Aktywny użytkownik
Reakcje
959 2 0
#1
Pytanie do bardziej doświadczonych Kolegów, w jaki sposób nanieść białą farbę na tabliczki zamieszczone na zdjęciu?
Blaszki pomalowane podkładem następnie czerwonym kolorem, brakuje jeszcze na biało i to mnie zastopowało ;)

IMG_20220422_155207.jpg
 

jaco

Znany użytkownik
Reakcje
829 14 1
#2
Ja robiłem to zazwyczaj w odwrotnej kolejności, malujesz podkładem, później na biało (dobrze np. Lakierem samochodowym w sprayu). Po wyschnięciu malujesz na czerwono farba olejna. Jak trochę przeschnie zaczynasz delikatnie szlifować, np papierem ściernym o bardzo dużej granulacji, lub rantem monety, po lekkim starciu farby olejnej, ładnie powinna odsłonić się biała farba.
 

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.925 5 0
#5
Od długiego czasu stosuję taka technikę:
- przeszlifować wierzch tabliczki drobnym papierem ściernym (zwiększy przyczepność farby),
- odtłuścić,
-podkład,
-biały kolor błyszczący lub półmat, najlepiej mocny, czyli, olejna, akrylowa (u mnie Weinert),
- jak biały dobrze wyschnie, zapuszczam pędzlem tabliczki wodną farbą czerwoną i szybko ścieram nadmiar. Szybkość zależy od użytej marki farby. Musi trochę wyschnąć, ale nie za mocno. Czasami po przetarciu powtarzam nakładanie czerwonego, jak jest zbyt mało intensywny. Warto użyć czerwony jako matowy. Lepiej kryje. U mnie Vallejo.
- na koniec po wyschnięciu warstwa bezbarwnego lakieru matowo/półmatowego.

W przypadku patynowanego modelu, po czerwonym warstwa rozcieńczonego Sidoluxu, odrobina rozcieńczonego "washa" i dopiero później bezbarwny.

Najważniejsze w operacji jest użycie dwóch rodzajów farby koloru białego i czerwonego, wodnej i rozpuszczalnikowej (śmierdzącej). Czerwona nie może zareagować z białą.